Nižnevartovskissa jooga kiellettiin epäilyttävänä uskonnollisena kulttina:
http://yle.fi/uutiset/venalaiskaupunki_kielsi_joogan_uskonnollisena_kulttina/8121724
http://yle.fi/uutiset/venalaiskaupunki_kielsi_joogan_uskonnollisena_kulttina/8121724
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Tiedä sitten onko jyrkällä kiellolla hyötyä: saattaa vain lisätä vettä kiukaalle ja herättää kiinnostuksen kokeilemaan. Ei Jumalakaan pakolla kiellä ihmistä hölmöilemästä ja palvelemasta epäjumalia, mutta ajallaan siitä tule iankaikkinen ero ja kadotus.
Venäjällä voidaan kieltää ja jo jälleen rajoitetaan kristittyjen toimintaa. vain ortodoksiusko hyväksytään.
Venäjällä rajoitetaan myös homojen toimintaa joten kyllä se on teijän lössin luvattu maa.
Onhan korkealla tasolla itänaapurissa todettu, että heillä on vain ortodoksisuus sopiva kristinuskon muoto. Muun muassa helluntailaisuutta ei katsota suopein silmin.
Hyvä että hyväksytään edes ortodoksisuus.
Joskus 1990-luvulla Moskovassa kiellettiin Pelastusarmeija sotilaallisena organisaationa.
Jooga on kielletty ja paheksuttu myös Kankaanpäässä, missä ääriuskovaiset pitävät joogaa hindulaisuuden harjoittamisena! Niin se on, että viidesläiset ynnä muut päiviräsäsläiset ovat silkkaa sekosakkia, kuten helluntailaisetkin monissa asioissa kyllä.
Jooga on niin lähellä noituutta, että syntiähän se on!