Vuodesta toiseen

Mökkikäinen

Olen jo vuosia seurata muutamia julkijuoppoja oriveden keskustassa käydessä. Hyvin näkee miten alkoholi rapistaa ihmistä ja muutama tyyppi on hävinnyt kuvioista kokonaan. Onko kuolema korjannut vaikko raitistunen, noo tuskin ovat raitistuneet?

17

580

    Vastaukset 17

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhteiskunnallisetsiivet

      Jaah, no voi s..t..a, usein kuvittelin vankilasta vapautuvan ihmisiä.

    • Aikaaliikaa

      Vähissä on sullakin tekeminen, keksi jotain oikeeta tekemistä ittelles.

    • PunaisenKyntäjänKolhoosi

      Morjestaja Helin on kadonnut kuvioista. Piitulaisenkin askel lyhentynyt.

    • ettäTämmöistä

      isontaloin isäntää ei myöskään ole enää näkynyt. yksi nuorempi kaveri on saanut rollaattorin ja juoppo muija on myös pois kuvioista!

    • PunaisenKyntäjänKolhoosi

      Missäs Timonen on?

      • Kiila

        Vaihtanut Hiippakuntaa.


    • Lomakesä

      Eilen näin itselleni uuden parin juopottelemassa ja kävelemässä ympäri keskustan laitamia. Istuskelivat ihmisten pihateillä kuntoa keräämässä ja tupakoimassa. Pidempi mies ja vaaleahiuksinen nainen, n 40-vuotiaita. Aurinko paistoi ja reppukalja maistui, matkan varrelle ei tainnut jäädä sentään kuin korkit.

    • PirinenVellu

      Kuka on se hd miehen näköinen joka kulkee aina samoissa vaatteissa kesät talvet lippis väärinpäin päässä? Näkyy kuppi maistuvan.

      • Harrakka

        Taitaa maistua muukin kuin kuppi....


      • Ural750

        Eikös hän ole "Russian Roulette"-moottoripyöräkerhon perustajajäsen? Moottoripyöräkerho ilman moottoripyöriä :)


      • Kooni

        Joku sekopää on ainakin Yröskulman suunnalta Hirsilästä, käyttää netissä nimeä "Joksu", ja on olevinaan karavaanari.


      • Epäilijä
        Kooni kirjoitti:

        Joku sekopää on ainakin Yröskulman suunnalta Hirsilästä, käyttää netissä nimeä "Joksu", ja on olevinaan karavaanari.

        Suomi24 Karavaanarit palstalla se kyllä uhoaa, mutta voi olla muualla hyvinkin hiljaista poikaa.


      • Vesiori

      • TyyneFaaraoOskari
        Ural750 kirjoitti:

        Eikös hän ole "Russian Roulette"-moottoripyöräkerhon perustajajäsen? Moottoripyöräkerho ilman moottoripyöriä :)

        Tais hänkin juuri vaihtaa hiippakuntaa


    • menoa

      Annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan..

    • Viinavieonnettomat

      Se on se alkoholi semmonen aine, että sitä saa juoda ja juoda vuoskymmenet, mutta sitten kun sitä on tarpeeksi juotu, tapahtuu kaikki äkkiä. Vuosia sitten näin erään tapauksen aika läheltä. Se oli yksi kaverin veli. Ensin mies oli ihan kuin kuka tahansa juoppo. Sen äänestäkin kuuli, että sitä juomahistoriaa riitti, ja 38 vuottahan se oli jo ryypännytkin. Sit yhtenä päivänä näin, että sen kävely oli mennyt tosi huonoksi. Siis se muutos, kunnon romahdus, tapahtui ihan yhessä yössä. Sitten se joutui muutaman päivän sisällä sairaalaan, ja sieltä se ei sitten enää kotiutunutkaan. Mitä se oli 13-vuotiaana aloittanut imppaamisilla ja tinnereistä siirtynyt suoraan väkeviin viinoihin. Semmonen pieni jätkä, joka teki kaiken aina miellyttääkseen isompia poikia. 51-vuotiaana se sitten oikaisi koipensa.

    • katokäy

      Eipä noista vanhoista juopoista oke enää ketään näkynyt keskustassa örveltämässä!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      130
      1349
    2. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      88
      1232
    3. haluaisin paljastaa

      Kuka tämä :/ on
      Ikävä
      81
      726
    4. Taiteiden yö

      Kuhmon taiteiden yössä tapahtui. Tsat satss saaatts... Ja Sammon takoja... Tsat satss saaatts...
      Kuhmo
      10
      655
    5. Hyvää yötä kaipaamalleni

      Vanhwmmalle naiselle, olet rakas❤️❤️
      Ikävä
      27
      647
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      47
      543
    7. Suomessa ei anneta opiskella eikä työskennellä

      Johtajat päättävät elämästäsi ja tekevät puolestasi päätöksiä. Johtajat eivät osaa kuunnella, koska ovat narsisteja.
      Turku
      120
      539
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      19
      525
    9. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      44
      505
    10. Nainen, onko se nalle hehkuttelija poistunut keskuudestamme?

      Ei ole näkynyt, joten onkohan. R.I.P :/
      Ikävä
      115
      499
    Aihe