Olen jo vuosia seurata muutamia julkijuoppoja oriveden keskustassa käydessä. Hyvin näkee miten alkoholi rapistaa ihmistä ja muutama tyyppi on hävinnyt kuvioista kokonaan. Onko kuolema korjannut vaikko raitistunen, noo tuskin ovat raitistuneet?
Vuodesta toiseen
17
455
Vastaukset
- yhteiskunnallisetsiivet
Jaah, no voi s..t..a, usein kuvittelin vankilasta vapautuvan ihmisiä.
- Aikaaliikaa
Vähissä on sullakin tekeminen, keksi jotain oikeeta tekemistä ittelles.
- PunaisenKyntäjänKolhoosi
Morjestaja Helin on kadonnut kuvioista. Piitulaisenkin askel lyhentynyt.
- ettäTämmöistä
isontaloin isäntää ei myöskään ole enää näkynyt. yksi nuorempi kaveri on saanut rollaattorin ja juoppo muija on myös pois kuvioista!
- PunaisenKyntäjänKolhoosi
Missäs Timonen on?
- Kiila
Vaihtanut Hiippakuntaa.
- Lomakesä
Eilen näin itselleni uuden parin juopottelemassa ja kävelemässä ympäri keskustan laitamia. Istuskelivat ihmisten pihateillä kuntoa keräämässä ja tupakoimassa. Pidempi mies ja vaaleahiuksinen nainen, n 40-vuotiaita. Aurinko paistoi ja reppukalja maistui, matkan varrelle ei tainnut jäädä sentään kuin korkit.
- PirinenVellu
Kuka on se hd miehen näköinen joka kulkee aina samoissa vaatteissa kesät talvet lippis väärinpäin päässä? Näkyy kuppi maistuvan.
- Harrakka
Taitaa maistua muukin kuin kuppi....
- Ural750
Eikös hän ole "Russian Roulette"-moottoripyöräkerhon perustajajäsen? Moottoripyöräkerho ilman moottoripyöriä :)
- Kooni
Joku sekopää on ainakin Yröskulman suunnalta Hirsilästä, käyttää netissä nimeä "Joksu", ja on olevinaan karavaanari.
- Epäilijä
Kooni kirjoitti:
Joku sekopää on ainakin Yröskulman suunnalta Hirsilästä, käyttää netissä nimeä "Joksu", ja on olevinaan karavaanari.
Suomi24 Karavaanarit palstalla se kyllä uhoaa, mutta voi olla muualla hyvinkin hiljaista poikaa.
- Vesiori
Epäilijä kirjoitti:
Suomi24 Karavaanarit palstalla se kyllä uhoaa, mutta voi olla muualla hyvinkin hiljaista poikaa.
Niinpä näkyy tekevän, kylähullulta vaikuttaa!
http://www.hollilla.com/reader.php?action=usercollation&nickname=Reinohöpöttäjä_Joksu&forum=685&offset=0 - TyyneFaaraoOskari
Ural750 kirjoitti:
Eikös hän ole "Russian Roulette"-moottoripyöräkerhon perustajajäsen? Moottoripyöräkerho ilman moottoripyöriä :)
Tais hänkin juuri vaihtaa hiippakuntaa
- menoa
Annetaan kaikkien kukkien kukkia vaan..
- Viinavieonnettomat
Se on se alkoholi semmonen aine, että sitä saa juoda ja juoda vuoskymmenet, mutta sitten kun sitä on tarpeeksi juotu, tapahtuu kaikki äkkiä. Vuosia sitten näin erään tapauksen aika läheltä. Se oli yksi kaverin veli. Ensin mies oli ihan kuin kuka tahansa juoppo. Sen äänestäkin kuuli, että sitä juomahistoriaa riitti, ja 38 vuottahan se oli jo ryypännytkin. Sit yhtenä päivänä näin, että sen kävely oli mennyt tosi huonoksi. Siis se muutos, kunnon romahdus, tapahtui ihan yhessä yössä. Sitten se joutui muutaman päivän sisällä sairaalaan, ja sieltä se ei sitten enää kotiutunutkaan. Mitä se oli 13-vuotiaana aloittanut imppaamisilla ja tinnereistä siirtynyt suoraan väkeviin viinoihin. Semmonen pieni jätkä, joka teki kaiken aina miellyttääkseen isompia poikia. 51-vuotiaana se sitten oikaisi koipensa.
- katokäy
Eipä noista vanhoista juopoista oke enää ketään näkynyt keskustassa örveltämässä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1793470Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3742186Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii552157- 422028
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321481Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541203
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4161142Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1171039- 57958