Kirkko välttää "uskonpuhdistusta" katol. mieliksi

Ensivuonna evl. kirkon oli määrä viettää uskonpuhdistuksen 500-vuotisjuhlaa, mutta Turun sanomien mukaan juhlitaankin uskonpuhdistuksen sijasta reformaatiota, jotta ei katoliset pahastu.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Ovat ehkä jotain historiasta oppineetkin.

Äänestä

Joo, ihan hyvä. Erilaiset suuntaukset ovat samaa kristikuntaa, joten olisi tyhmää näytellä keskisormea toisilleen (ja ei-kistityille).

Äänestä
  • Ei ne erimielisyydet mihinkään kuitenkaan katoa. Ekumenia? Ja pyh!

    Äänestä

  • oikoomenee kirjoitti:

    Ei ne erimielisyydet mihinkään kuitenkaan katoa. Ekumenia? Ja pyh!

    Venäläiset veti herneen nenuun kun juuri alkavaan ETYJ kokoukseen ei päästetty EU:n matkustuskiellossa olevia.

    Ehkäpä evl. kirkon olisi kans pitänyt voimallisemmin paheksua, sitä että ortodoksit edelleen sorsivat naisia. (Evl. naispiispa Askola alttarilla Uspenskin katedraalissa, ja siitä syntynyt kohu.)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hjkhps kirjoitti:

Ensivuonna evl. kirkon oli määrä viettää uskonpuhdistuksen 500-vuotisjuhlaa, mutta Turun sanomien mukaan juhlitaankin uskonpuhdistuksen sijasta reformaatiota, jotta ei katoliset pahastu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu