Minusta käytövelvollisuuden rikkomisesta ei tulisi sakottaa.
Pysäköinninvalvojan tms tulisi muulla keinoin osoittaa sallitun pysäköintiajan ylitys.
Esim laittamalla huomautuslapun ja uusintakierroksella voisi sitten sakottaa mikäli auto vielä seisoo paikalla.
Tämä olisi moraalisesti oikein.
Kiekko on tehty helpottamaan pysäköinninvalvontaa mutta sen puuttuminen ei saisi olla syy parkkisakolle.
Toinen asia, josko vihdoin voisi hyväksyä myös automaattisen laillisesti toimivan parkkikiekon.
Parkkikiekon käyttövelvollisuus
15
87
Vastaukset
- moraalinen_valvoja
Minusta nopeusrajoituksen rikkomisesta ei tulisi sakottaa.
Liikenteenvalvojan tms tulisi muulla keinoin osoittaa sallitun ajonopeuden ylitys.
Esim lähettämällä huomautuslapun ja uusintakierroksella voisi sitten sakottaa mikäli auto vielä ylittäisi sallitun nopeuden.
Tämä olisi moraalisesti oikein.- diipadaii
Mitä höpäjät?
- LLOLLLL
diipadaii kirjoitti:
Mitä höpäjät?
Heh :D
- Trollistop
Vieläkö näihin väsyneisiin trolleihin joku tarttuu?
Antakaa jo olla.- diipadaii
Vaan kun ei ole trolli.
- trullander
Ompas
- Itsekyrpä
Heti kun tulee markkinoille automaattinen kiekko, ostan. (siis hyväksytty) Taitaa kumminkin olla utopiaa kyrpänaamojen maassa.
- muutanut_tänne
Hyvä nimimerkki sinulla.
- näin-se-menee
Noin 90% sakoista tulee kiekon unohtumiseesta, vaikka pysäköinti olisi täysin laillinen. Pysäköintisakon nimi voisi olla kiekko-sakko.
- näin-se-menee2
Noin 90% sakoista tulee pysäköintimaksun unohtumisesta tai pysäköintiajan ylityksestä, vaikka pysäköinti olisi täysin laillinen. Pysäköintisakon nimi voisi olla pysäköintimaksu-sakko.
- isänmaanToivot
Kyllä ihminen voi olla viisas.
- käytännöntöVS
Entäpä jos on parkkipaikalla vaikka 100 autoa kello 10.00 ja kiekolla saa pysäköidä kaksi tuntia. Pitääkö valvojan ottaa kuvat joka autosta ja kun tulee seuraavan kerran takaisin vaikka kello 13.30 hän katsoo kuvista onko auto ollut pysäköitynä liian kauan? Entä jos valvontakierrosten välissä on vaikka 5 autoa vaihtunut toiseen autoon ja ei ole näistä kuvia, eikä voi sitten tietää kauan ne ovat olleet pysäköityinä? Pitääkö sitten vaan puuttua niitten autojen pysäköintiin, jotka olivat parkkipaikalla n kello 10.00, kun valvoja kuvasi kaikki autot. Niin joka autosta olisi kuvattava venttiilit, jotta voisi varmistua ettei auto ole välissä liikkunut. Vielä jos valvoja onkin kunnallinen pysäköinnintarkastaja eli viranomainen, niin hänen toimintansa tulee perustua lakiin...
- Pitäis_järjestää
Valtakunnallinen mielenosoitus koko parkkisakko järjestelmän alasajon puolesta.
Kukaan ei tarvitse pysäköintikieltoja ym. määräyksiä eikä parkkimittareita,en tiedä yhtään ihmistä joka pitäisi parkkimafiasta.
Laillistettua rikollisuuttahan se on.
Monessa maassa ei ole minkäänlaisia määräyksiä pysäköinnin suhteen eikä niissä ole minkäänlaista kaaosta tms.- tättärää_pippijuu
Kerrohan nyt joku maa vaikkapa Euroopasta, jossa ei ole mitään määräyksiä pysäköinnistä. Joku maa vaikkapa Afrikan savanneilta, jossa ei ole autojakaan, ei kelpaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksi vuotta
Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek184721Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden
"Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia5122486Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1442055Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.181999- 811606
- 181536
- 1461515
- 1081057
- 125863
Olisitko maailmani?
Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik40849