Tasavallan presidentti Sauli Niinistön mukaan Suomi joutui puun ja kuoren väliin päättäessään venäläisten Etyj-edustajien maahantulokiellosta.
Tiistaiaamuna Helsingin Etyj-kokouksessa puheen pitänyt Sauli Niinistö vieritti syytä hankalasta tilanteesta EU:lle, jonka määräämiin pakotteisiin kuuden Venäjän Etyj-delegaation jäsenen matkustuskiellot kuuluvat.
– Faktaa on se, että EU:n sanktiopäätöksen sisältö on lievästi sanottuna kovin sekava. Sitä kuvastaa muun muassa se että Etyjin oma oikeudellinen organisaatio oli aluksi ehdottomasti sitä mieltä että tämä edustajien kokous ei nauti vapautuksen suojaa matkustuskiellosta. He kyllä pyörittivät sitten lausuntoaan jälkikäteen niin kuin kaikki muutkin, joten tuo oikeudellinen tilanne jäi täysin epäselväksi, Niinistö totesi toimittajille puheensa jälkeen.
– Suinkaan kaikki tässä salissakaan kriittisiä puheenvuoroja esittäneet eivät ole ollenkaan tietoisia siitä, mitä todella on päätetty ja missä puun ja kuoren välissä Suomi on ollut, hän vertasi.
Niinistö korosti, että Suomi teki päätöksensä niin sanotun notifikaatiomenettelyn jälkeen eli kysyttyään muilta EU-mailta mahdollisista vastalauseista.
– Valitettavasti sieltä tuli vastalauseita, vaikka yritimme hiukan vaikuttaakin asioihin, ettei tulisi näin kriittisiä mielipiteitä, Niinistö sanoi.
Niinistön mukaan Suomen ulkopoliittinen johto totesi jo tuolloin, että lainsäädäntöön liittyvä epäselvyys on selvitettävä tulevaisuutta varten.
Suomen viesti oli se, että jos kielteisiä vastalauseita ei tule, on maa täysin valmis ottamaan matkustuskiellossa olevat venäläiset vastaan kokousvieraiksi.
– Sitä taustaa vasten sellaiset puheet, että tämä oli Suomelta jokin Venäjän-vastainen toimenpide, ovat kyllä aika päättömiä, Niinistö totesi.
Hän kiisti, että kysyttäessä olisi ollut jo etukäteen selvää että osa EU-maista tulee vastustamaan venäläisten maahantuloa.
– Jos oltaisiin oltu sitä mieltä, ei oltaisi välttämättä lähdetty kysymäänkään. Mutta ellei olisi lähdetty kysymään, lopputulos olisi ollut kuitenkin sama. Siitä oikeudellisesta epäselvyydestä ei voi laittaa vain Suomea vastuuseen.
Hän kutsui tilannetta Venäjän kannalta hyvin valitettavaksi.
– Venäläiset ovat pahastuneet, loukkaantuneetkin. Heidän kannaltaan katsottuna se on ymmärrettävääkin. Nyt sitten täytyy katsoa, mitä he tarkoittavat sillä että tämä johtaa joihinkin toimenpiteisiin Suomen suhteen.
Johannes Kotkavirta
Niinistön selvitys Suomen ratkaisusta
10
<50
Vastaukset
- kiitos-
Johannes Kotkavirta kirjoitti hyvin ja asiaa.
- Kyllähän-Sauli
Suomi olisi ollut valmis hyväksymään myös sanktioiden alaiset osanottajat Venäjältä.
Muut EU-maat olivat vastaan - Saulimies
Niinistö ja Kanerva olisivat ottaneet myös pakotteiden alaiset venäläiset mukaan.
- OlisiOlisiEiNytKelpaa
Eivät olisi vaan pullauttivat Venäjän pois Helsingin Etykistä.
- Venäjä-kiittelee
Suomea, kun sai mahdollisuuden heittäytyä marttyyriksi ja jäädä pois kokouksesta.
Se on mitä törkeimmin rikkonut ETYK:n loppuasiakirjaa ja ETYJ:N päätöksiä.
Suomi tarjosi oivan takaportin kieltäytyä kokouksesta, jossa Venäjä olisi saanut olla korvat punaisina. - Suomi-toimi
ryhdikkäästi pitäessään EU:n päätöksistä kiinni. Ei ole yksikään EU-maa valittanut.
- KaikkiValittivat
Älä naurata, kaikki valittivat paitsi USA, Viro, Puola, Ukraina, Suomi.
- pienempi-riesa
Putinin pojat olis kokouksessa saaneet kuulla kunniansa.
Parempi oli jäädä pois. - NiinistöSäälittäväVaara
Niinistön seli-selittelyt ovat bullshittiä:
1) vain Niinistö on syypää siihen, että ajoi Suomen puun ja kuoren väliin
2) Etyk-Etyj-säännöissä ei ole mitään epäselvää vaan niiden mukaan Etyk-kokouksen isäntämaa voi tehdä poikkeuksia sanktioihin
3) Niinistö pelleili notifikaatiolla, koska tiesi, että USA, Viro, Puola tulevat vastustamaan Venäjän osallistumista
4) notifikaation sijaan Niinistön olisi pitänyt neuvotella Etyk-kokoonpano, johon hänellä oli aikaa 2 vuotta
5) Niinistö vastuunpakoilijana ja kierona pelurina muotoili notifikaation niin, että hän pääsi vastuusta kun kielteisiä vastauksia tuli, jotka hän tiesi etukäteen
6) Niinistön päätös kieltää Venäjän osallistuminen Helsingin Etykiin oli päätön Venäjän vastainen toimi.- Mitä-tulisi-tehdä
Juuri näin.
Suomelle markkinoitiin EU:ta turvallisuuden ja rauhan takaajana.
Tämäkin prosessi osoittaa miten yksikin änkyrämaa ja riitojen osapuoli voi sapotoida kaikki yrityksetkin sovintoon.
Seuraava porras on Nato.
Siellä edelleen kärjistyy tämä litsonta ja uho.
Älkää nyt vain enää puhuko mitään kunkin maan oikeudesta osallistua tai ei.
Einakin Suomi on syöksymässä joaisen kriisin ytimeen voimistaen sitä.
En ole kuullut yhtäkään asiaa jonka Suomi olisi savittelumielellä vienyt EU pöytiin.
Naton kyseen ollessa Suomi on ollut valmis ottamaan aseetkin matkaan, jo useasti.
Minä vieläkin uskon ettei kansan tahdosta tässä voi olla kysymys, vaan yksistään johtajiemme.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696