Salattu Fennovoima-paperi herättää kiukkua – "järjettömyyden huipentuma"
http://www.verkkouutiset.fi/talous/fennovoima emma kari-38286
"Vihreät vaativat TEM:iä julkistamaan Migrit-selvityksen.
Vihreät poliitikot arvostelevat työ- ja leinkeinoministeriön päätöstä olla julkistamatta Fennovoimaan sijoittaneen Migrit-yhtiön omistajaselvitystä.
Vihriden puheenjohtaja Ville Niinistö epäilee, että TEM:n päätös rikkoo lakia.
– Päätös haisee vahvasti julkisuuslainsäädännön vastaiselta – tässä on vahva yleinen intressi saattaa asia julkiseen valoon.
Fennovoima toimitti maanantaina TEM:iin lisäselvityksen Migrit Solarna Energijasta ja sen emoyhtiö Migrit Energijasta. TEM julisti selvityksen salaiseksi.
Kansanedustaja Emma Kari (vihr.) moittii ministeriön päätöstä, koska poliitikot, toimittajat tai kansalaisaktiivit eivät voi arvioida Migritin omistajien taustoja.
– Aina kun luulen, että Fennovoiman ydinvoimafarssi on saavuttanut järjettömyyden huipentuman, ne menevät ja petraavat, Kari toteaa.
Ministeriön mukaan selvitys ei ole julkinen, koska se sisältää "henkilötietoja sekä kaupallisesti luottamuksellisia tietoja".
.. Salaamisella kustaan silmää kansaa, joka näkisi miten selvä bulvaaniyhtiö Migrit on. Tällä estetään se etteivät ihmiset voi päätellä miten selvästi kyse on Fennovoiman johdon kusetuksesta, ei mistään vahingosta. Tämä kusetus taas johtaisi Fennovoiman johdon potkuihin, mikä ei sovi ydinvoimalobbareille hallituksessa ja valtionhallinnossa. Uskomatonta että ydinvoiman rakentaminenkin menee tähän suuntaan, kuten kaikki muukin 11,5 vuotta jotkuneen porvarijohtoisen hallituksen johdossa. Maatamme, yhteiskunnan toimintoja ja moraalia ollaan alasajamassa, häpeällistä.
Karu arvio Fennovoimasta: "Farssimaisia piirteitä saanut hanke on omiaan heikentämään Suomen kuvaa uskottavana sijoituskohteena"
http://www.talouselama.fi/uutiset/karu arvio fennovoimasta farssimaisia piirteita saanut hanke on omiaan heikentamaan suomen kuvaa uskottavana sijoituskohteena/a2313792
Salattu Fennovoima-paperi herättää kiukkua – "järj
9
57
Vastaukset
- Voiaikoja-tapoja
Voi pyhä yksinkertaisuus. Kun olet itse hieromassa kauppa esim. kiinteistöstä niin eihän sitä kesleneräisenä julkaista. TEM julkaisee asian kun ovat itse ne lukeneet ja päätöksensä tehneet. Mitä siitäkin tulisi jos keskeneräistä asiaa kaikenlaiset älykääpiöt julkisuudessa retostelisi omien mieltymystensä mukaan.
- Netstux
Ihan normaali prosessi. TEM ensin katsoo mikä osa selvityksestä voidaan julkistaa ja mikä on salassa pidettävää. Vihreät kohkaavat turhaan tohkeissaan. Mitenkähän julkisia ovat esim. Greenpeacen paperit?
- Hywääyötä
http://www.taloussanomat.fi/energia/2015/07/06/voittaako-rosatom-jopa-sadan-miljardin-ydinvoimahankkeen/20158566/12
Alkaa Rosatomin tilauskirja olla täynnä. Onneksi Fennovoiman tilaus ehdittiin sopia sitä ennen. Ydinvoima on ydinvoimaan tunteen palolla suhtautuvalle puolueelle, Kokoomukselle, kummallinen pakkomielle: sille kelpaa ydinvoimvoimala sellaisistakin maista, jotka monet länsimaat on asettaneet talouspakotteiden alle. Tarvittaessa sopimuspaperit salataan, mitä ei ennen ole Suomessa nähty.
Oliko se niin, että kun uusien ydinvoimaloiden tarpeesta hiljan keskusteltiin, Häkämies nousi korkealle vuorelle ja sanoi:
Ydinvoimala!
Ydinvoimala!
Ydinvoimala!
Siis kolme suurta turvallisuusukaa Suomelle halusi.- Netstux
"Tarvittaessa sopimuspaperit salataan, mitä ei ennen ole Suomessa nähty."
Missähän tynnyrissä Stuxnet on oikein varttunut? Luulisin että lähtökohtaisesti sopimukset ovat luottamuksellisia, ei niitä voi kuka tahansa pyytää nähtäväksi. Jos sopimuksen kopio toimitetaan viranomaiselle, on aina katsottava, onko siinä tietoja joita ei sovi julkistaa: esim. kaupallisesti tai yleisen turvallisuuden kannalta merkittävää tietoa tai yksityiskohtaisia henkilötietoja. - Samaa.sarjaa
Ville Niinistökin nousi vuorelle, mutta poliisit pysäytti ja antoi kolme sakkoa. Ylinopeus, katsastamaton auto ja luvaton käyttö Suomessa. Ei isnpaa turvallisuusuhkaa, koska poliisit estivät. Onneksi joku julkaisi asian.
- malka_silmässä
Greenpeacen rahoitus ja muutkin asiat julkisiksi kanssa.
Heidi Hautala tiukkana
"Heidi Hautala lähetti Fennovoima-kirjeen ministeriöön: "Pyydän huomioimaan..."
Ilkka Luukkonen
7.7.2015 klo 13:07 (päivitetty 7.7.2015 klo 13:19)
Vihreä meppi haluaa Migrit-selvityksen julkiseksi.
LKS 20141212 MEP Heidi Hautala kertoi TTIP - moniulotteisen kauppa- ja investointisopimuksen vaikutuksista tiedotustilaisuudessa 12. joulukuuta 2014. LEHTIKUVA Jussi Nukari
Heidi Hautala.
(Jussi Nukari)
EU-parlamentaarikko Heidi Hautala (vihr.) on tehnyt asiakirjapyynnön työ- ja elinkeinoministeriöön. Hän pyytää itselleen Fennovoiman toimittamaa selvitystä, joka sisältää tiedot Migrit Solarna Energija -yhtiön omistajista ja rahoittajista.
TEM on julistanut asiakirjat salaisiksi Fennovoiman pyynnöstä. Fennovoiman mukaan selvitys sisältää henkilötietoja ja kaupallisesti luottamuksellisia tietoja.
Hautalan mielestä selvityksen pitää olla julkinen.
– Pyydän huomioimaan, että omistusedellytysten arvioimiseksi pyydetyt tiedot ovat nimenomaisesti elinkeinonharjoittajan velvollisuuksia ja niiden hoitamista koskevia tietoja. Tällöin asiakirjat tulee julkistaa siinäkin tapauksessa, että asiakirjat sisältäisivät luottamuksellisia kaupallisia tietoja, hän kirjoittaa.
Myös vihreiden puheenjohtaja Ville Niinistö on arvostellut TEM:n päätöstä salata asiakirjat."
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/hautala fennovoima asiakirjapyynto-38309
Joku raja pitäisi löytyä ydinvoimapuliveivaamisellekin!- C1R
Vihreät ovat osoittautuneet kerta toisesnsa jälkeen täysin hihhulipuolueeksi. Miten kukaan voi mennä tuollaiseen retkuun ja vieläpä antaa äänensä noille edesvastuuttomille taivaanrannan maalareille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696