Niitä sitten löytyy polvijärveläistenkin joukosta tuollaisia sairaita, eli paikkakunnan koolla ei näytä olevan väliä näissä tapauksissa.
Poliisi epäilee: Polvijärveläismies lähestyi lapsia Facebookissa – syyttäjälle 11 tapausta
Outokummun ja Joensuun poliisiasemilla on kevään ja kesän aikana tutkittu lukuisiin lapsiin kohdistunutta rikoskokonaisuutta.
Mistä on kyse?
Pohjois-Karjalassa poliisi tutkii useisiin lapsiin kohdistunutta rikoskokonaisuutta.
Rikoksesta epäillään vuonna 1963 syntynyttä polvijärveläistä miestä.
Syyteharkintaan etenee 11 eri lapseen tai nuoreen kohdistunutta tapausta, joista yksi on törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö.
Pohjois-Karjalassa poliisi on tutkinut useisiin lapsiin kohdistunutta rikoskokonaisuutta. Esitutkinta on saatu valmiiksi, ja asia etenee syyteharkintaan. Rikoksesta epäillään vuonna 1963 syntynyttä polvijärveläistä miestä.
Syyteharkintaan etenee 11 eri lapseen tai nuoreen kohdistunutta tapausta, joista yksi on törkeä lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö.
Lapsen seksuaalinen hyväksikäyttö -rikosnimikkeitä on seitsemän ja seksuaalipalvelujen ostamisen yritys nuorelta -rikosnimikkeitä on viisi.
Asianomistajia on 11. Lisäksi kahden tapauksen osalta asianomistajaa ei saatu joko tunnistettua tai tavoitettua. Lapset ja nuoret ovat ympäri Suomea.
Rikokset toteutettiin pääasiassa Facebook-palvelun kautta. Mies lähestyi hänelle entuudestaan tuntemattomia lapsia tai nuoria palvelun kautta yksityisviesteillä.
Lasten ja nuorten kanssa käyty keskustelu on poliisin mukaan täyttänyt lapsen seksuaalisen hyväksikäytön tunnusmerkistön. Lisäksi mies on yrittänyt hankkia lapsilta tai nuorilta seksuaalisia tekoja rahaa vastaan.
Yhden lapsen osalta tapahtumat ovat edenneet niin, että poliisi epäilee miehen olleen lapsen kanssa seksuaalisessa kanssakäymisessä. Lapsi oli epäiltyjen tekojen alkaessa noin 12-vuotias.
http://yle.fi/uutiset/poliisi_epailee_polvijarvelaismies_lahestyi_lapsia_facebookissa__syyttajalle_11_tapausta/8132027
1963 syntynyt mies sekaantunut lapsiin.
16
1633
Vastaukset
- vaitonaista
ei polvijärveläiset tuollaisista mitään välitä kun taitaa kuulua paikalliseen kulttuuriin
- salvis
kuka tää pervo on...joko ootte salvanneet sen?
- 3691
Munat pois ja linnaan muuta en sano...
- kertakaikkisen_yök
Voisko tämä olla sama mies joka tyrkytti joku vuosi fb kaveruutta ja hyväksyin kun en tuntenut (en asu Polvijärvellä). Ikä täsmäisi. Sitten alkoi tulla viestejä että haluaa kuvia mun.. no sieltä. Oon kylläkin aikuinen. Luulin eka että huonoa huumoria tai jotain mutta jatkoi vaan. Lupasi 200 e jos kuvaan itseäni ja lähetän kuvat hälle, sitten lupasi ostaa sen kameran.
Arvataa vaan poistuiko kavereista.
Nimeä en uskalla laittaa kun en tiedä onko sama , mutta Polvijärveltä oli.
Fb profiilissa oli kuva ja nimi.. onhan sen tietty voinut väärentää mutta yököttävä tyyppi.- kertakaikkisen_yök
Vielä tästä.. tsekkasin.. ei ole enää sillä nimellä ja kuvalla profiilia. Jäi kyllä mieleen kun ei mulle ole tuommoista ennen ehdotettu. Jos on sama tyyppi niin toivottavasti tuomio napsahtaa. Ja ainakin sille joka nämä on tehnyt.
Voimia lasten vanhemmille, mullakin niitä on joten ymmärrän tosiaankin miten sairas tapaus tässä on kyseessä. - 200etoosa
Mikset ottanut kuvia?
- kertakaikkisen_yök
kävi kyllä mielessä että nappaan naapurin mummosta kun pyllistelee kasvimaalla... siis pervohan tää ukko on kaiken kaikkiaan
- sairas_polvijärvi
200etoosa kirjoitti:
Mikset ottanut kuvia?
No sinä voit sen tehdä jos kiinnostaa. Ei muuten kikkelikallet tule ottamaan kuvia minusta tai lapsistani mutta jos kerran oot samaa kastia niin vaihtakaa pilin kuvia keskenänne.
- sick_kneelake
kuka kysy sulta mitään? mee muualle riehumaan
- surkea_polvijärvi
puolustatko pedofiiliä ?
kesällä näin tän jannun kyllä polvijärveläiset sen tuntee , pieni pitäjä
- Illistelijäiita
Pienessä pitäjässä on pienet huvitukset; niin hyvässä kuin pahassakin.
- pilperoavailla
Oliks se Vesa ?
- JustJuu-
Mie se olin... teki niin nannaa...
- Juu-ei
Vai P H.? semmoistakin kuulu puhuttavan.
vesa oli etunimeltään vesa.r taidat tietää sen sitte
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse4918547Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1205852Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos2694815Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli584625Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s714166Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1603940SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1723768- 901708
- 961241
- 47879