Kreikan kansa on ilmaissut tahtonsa.
Kreikan tulevaisuutta kommentoimassa ulkoministeri Timo Soini sekä kansanedustajat Paavo Arhinmäki, Elina Lepomäki ja Ozan Yanar. Juontajana Annika Damström.
Katsellaanpa.
A-studio klo 21.00
11
<50
Vastaukset
- ds54jh09
Kiintiömamu on pakollinen tässäkin tilanteessa
- VihaKreikkaaKohtaann
Kaksi kommaripskiaista vaati Kreikalle lisää rahaa ja kokoomuslainen vaati rakennemuutoksia tehtäväksi. On selvää että kommunismioppi on mennyttä ja sitä ei enää kannata harrastaa. Kreikkalaisille sioille ei kannata enää antaa rahaa vaan pommittaa koko maa pskaksi.
- ihan.kokkariopin.mukaan
Kreikassahan on jo pieniä eläkkeitä tiputettu kolmasosa, ja alaspäin ollaan menossa. Myös keskipalkka on tiputettu 500-600 €:oon kuussa, joten eikö juuri köyhiltä ole kokkarioppien mukaan otettu? Maailman suurimman kauppalaivaston omaava Kreikan eliitti ei maksa veroja.
- EuroEroEdessä
ihan.kokkariopin.mukaan kirjoitti:
Kreikassahan on jo pieniä eläkkeitä tiputettu kolmasosa, ja alaspäin ollaan menossa. Myös keskipalkka on tiputettu 500-600 €:oon kuussa, joten eikö juuri köyhiltä ole kokkarioppien mukaan otettu? Maailman suurimman kauppalaivaston omaava Kreikan eliitti ei maksa veroja.
Maksakoot eläkkeensä omilla verotuloillaan eikä suomalaisten tai muitten eurooppalaisten rahoilla.
Parempi ratkaisu on siirtyä omaan mikkihiirirahaan niin voivat vaikka maksaa vähän enemmän.
Kreikkalaisten on ymmärrettävä että heidän on selviydyttävä omilla rahoillaan eikä olla koko ajan käsi toisten taskussa.
Kreikalle on annettu 300 miljardia euroa joten eiköhän nyt ole aika viheltää peli poikki.
Onneksi hallitusohjelmassa on sovittu että lisävastuita ei Suomelle tule eli Suomi ei osallistu enää pelastuspaketteihin. - Paavo_vei_pelin_10-0
Kokkare mukisteli ja yritti jotain kokkare paskaa selittää, täydellinen epäonnistuminen!
- eun.pyramidihuijaus
Kreikka – yksi suurimmista median kertomista valheista!!
http://mvlehti.net/2015/07/06/kreikka-yksi-suurimmista-median-kertomista-valheista/
"Suomen edelliset hallitukset, Urpilainen ja Katainen etunenässä, olivat mukana Kreikan alasajossa ja toimivat pankkien ohjauksessa, eivät Suomen kansan.
Jokainen valtamedia kertoo Kreikan taloudellisesta kriisistä näin: hallitus käytti liian paljon rahaa ja meni konkurssiin, ja anteliaat pankit antoivat heille rahaa, mutta Kreikka ei silti kyennyt maksamaan laskujaan, koska se ei osannut käyttää oikein annettuja rahoja. Kuulostaako tutulta?
Paitsi että se on iso ja lihava valhe – ei vain Kreikasta, vaan myös muista Euroopan maista, kuten Espanjasta, Portugalista, Italiasta ja Irlannista, jotka ovat kaikki kokeneet eriasteisia säästötoimia. Se on sama iso ja lihava valhe, jota pankit ja korporaatiot käyttivät hyödyntääkseen monia Latinalaisen Amerikan, Aasian ja Afrikan maita vuosikymmeniä.
Kreikka ei kaatunut omin voimin. Se kaadettiin.
Yhteenvetona, pankit ajoivat Kreikan hallituksen ahtaalle ja sitten tarkoituksella työnsivät sen kestämättömään velkaan. Samaan aikaan tuottavia julkisia toimintoja myytiin oligarkeille ja kansainvälisille yrityksille. Loppuartikkeli kertookin siitä, miten ja miksi".
_Lue linkistä koko juttu, niin ymmärrät miten Kreikka alasajettiin ja meidät EU-kansalaiset laitettiin pankkien holtittoman luototuksen maksumiehiksi siirtämällä pankkien roskalainasaatavat EU:n saataviksi ja EU-veronmaksajien, kansan ja valtioiden maksettaviksi. Samalla kriisimaat pakotettiin myymään valtionomaisuus pilkkahintaan eliitin hyväveljille ja peruspalvelut, eläkkeet, palkat, työehdot, sosiaaliturva ajettiin alas.
- SeAvarakatseinen
Onpa taas kerätty "kevyttä kauraa" keskusteluun!
Puuttui vaan Li Andersson!
Timo Soinin avaus aluksi oli aivan toista tasoa, ja selkeytti varmaan monelle, miten kreikkalaiset ajattelevat: =väärin! - ahneusperi
http://mvlehti.net/2015/07/06/veronkierrosta-kiinni-jaaneet-ateenalaiset-hamstrasivat-suojia-peittaakseen-uima-altaansa-ilmakuvista/
Mutta köyhilti silti vaan leikataan kuten koto Suomessa.- tympääntynyt
muistuu kun viinanen porukoineen oli yhden edellisen tekolaman aikaan euroopassa kerjäämässä hattu kourassa päättäjiltä lainaa että suomi ei mene konkurssiin. silloin kreikka oli viimeseen saakka vastoin myöntamista lainaa "pohjolan japanille". oli muuten oma pankkikriisi silloin. nykyisinhän me ollaan laajennuttu hoitamaan koko euroopan pankkeja kansan kustannuksella. käsite "tekolama" tarkoittaa sitä että EK ja kokoomus haluaa kyykyttää suomalaista tavis veronmaksajaa. aina 10 vuoden välein keksitään tekosyy jolla vähennetään työvoimaa, lisätään maahanmuuttoa, maalataan kauhukuvia, eikä oteta lainaa helpottakseen tilannetta, kaikkea paskaa. ja samaa paskaa on aina kuopimassa joko keskusta tai entinen smp. suomen maalaispuolue. nykyinen persu. ja soini ei tosiaan ole toinen virolainen. kepu pettää aina! ja persut seuraa perässä.
- työreformi
No niin, nyt rajat auki ja lisää mamuja.. sitten Suomalainen duunari tinkimään ja tekemään talkoita, tällä reseptillä Suomi nousuun !
- tuttu_kaava
Yle toimittaja taas surkea. Soinilta taas jankattiin ja jankattiin, eikä oikein kuunneltu mitä hän sanoi. Sitten tuli vihervasurit ja yksi kokkari, niin johan mauttomasti pukeutunut ylen ns. toimittaja oli niin muikeaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762149Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361762Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111500Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341265Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611250Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161079Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv611002- 60983
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103684