Julkaistu 19.4.2015
Miten Jumala voi pitää paaduttamiaan ihmisiä vastuullisina? Toimiiko Jumala sattumanvaraisesti ja mielivaltaisesti? Onko ihmisillä vapautta valita millaiseksi tulevat? Millä tavalla Jumala toimii ihmisten suhteen? Millaisiksi Jumala haluaa ihmisten tulevan?
- Opetusta Jumalan ja ihmisten vapaasta tahdosta -
https://www.youtube.com/watch?v=UrAz8ab-iTA
Ihmisen vapaa tahto
7
<50
Vastaukset
- Nytasiaan
Ainakin ateistille pakollista kuunneltavaa.
- 4532
5342
- 87687
87768
- Setä.neuvoo
Jumala valitsi ennen luomista, ketkä pelastuvat, Ef 1:4, vrt. Room 8-11.
Jumala valmisti kadotusta/hävitystä varten ne, jotka eivät pelastu, Room 9.
Eli "kaksinkertainen ennaltamääräämisoppi" on Raamatusta pääteltyä.
Verbimuoto kateertismena, valmistetut:
http://biblehub.com/multi/romans/9-22.htm
http://biblehub.com/greek/2675.htm
Vapaa tahto on Raamatun ulkopuolista viisastelua.
Näistä väittelivät mm. Pelagius ja Augustinus, myöhemmin Erasmus ja Luther. Myös Calvin. (Lisätietoja hakusanoilla kalvinismi, pelagiolaisuus).
Jumala vaikuttaa tahtomisen ja tekemisen, Fil 2.
Synnin tekijä on synnin orja, Joh 8.
Paavali selitti olevansa Kristuksen orja/palvelija, 1. Kor 7.
Maailma ja ihmisroolit ovat Jumalan näytelmää, vrt. Matt 25.
Jumala ei ole joulupukki eikä orjallinen lain noudattaja, vaan Raamatun mukaan kuluttavainen tuli. Jumala voi pitää paaduttamiaan ihmisiä vastuullisina tai syyllisinä, koska niin Jumala on määritellyt laissaan. Jumala on hallitsija.
Uskomattomalla ei siis ole "vapaata tahtoa", vrt. Room 5 perisynti.
Ei vapaata tahtoa, eikä henkeä, jolla pelastaisi itse itsensä tai edes lain kautta, vaan pelastus on yksin armosta ilman lain tekoja, uskon kautta, Ef 2. Uskomattomat sielullisia, henkeä heillä ei ole, Juudaan kirjeen mukaan.
Usko ja siten pelastus voi tulla ainoastaan Jumalan sanasta, Room 10.
Ja minun mielestäni vieläpä evankeliumista, eikä mistä hyvänsä kohdasta.
Evankeliumi puuttuu joistakin uskontunnustuksista.
Että Jeesuksen verellä on maksettu kaikesta synnistä se hinta, jota laissa vaadittiin. Että kyse on Luojan verestä, eli äärettömän arvokkaasta hinnasta luomakuntaan verrattuna. Meneekö tajuntaan?
Se kaikista olennaisin pelastuksen kannalta PUUTTUU KIRKKOJEN JA LAHKOJEN TUNNUSTUKSISTA!- yrtytr
ytryrt
- 9876åå
Aloitus kannattaa kuunnella.
Sana puhukoon.
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=aivoituksensa&kirjat=kr
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room:
9:14 Mitä siis sanomme? Ei kaiketi Jumalassa ole vääryyttä? Pois se!
9:15 Sillä Moosekselle hän sanoo: "Minä olen armollinen, kenelle olen armollinen, ja armahdan, ketä armahdan."
9:16 Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen.
9:17 Sillä Raamattu sanoo faraolle: "Juuri sitä varten minä nostin sinut esiin, että näyttäisin sinussa voimani ja että minun nimeni julistettaisiin kaiken maan päällä."
9:18 Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo.
9:19 Sinä kaiketi sanot minulle: "Miksi hän sitten vielä soimaa? Sillä kuka voi vastustaa hänen tahtoansa?"
9:20 Niinpä niin, oi ihminen, mutta mikä sinä olet riitelemään Jumalaa vastaan? Ei kaiketi tehty sano tekijälleen: "Miksi minusta tällaisen teit?"
9:21 Vai eikö savenvalajalla ole valta tehdä samasta savensa seoksesta toinen astia jaloa, toinen halpaa käyttöä varten?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692