Julkaistu 19.4.2015
Miten Jumala voi pitää paaduttamiaan ihmisiä vastuullisina? Toimiiko Jumala sattumanvaraisesti ja mielivaltaisesti? Onko ihmisillä vapautta valita millaiseksi tulevat? Millä tavalla Jumala toimii ihmisten suhteen? Millaisiksi Jumala haluaa ihmisten tulevan?
- Opetusta Jumalan ja ihmisten vapaasta tahdosta -
https://www.youtube.com/watch?v=UrAz8ab-iTA
Ihmisen vapaa tahto
7
<50
Vastaukset
- Nytasiaan
Ainakin ateistille pakollista kuunneltavaa.
- 4532
5342
- 87687
87768
- Setä.neuvoo
Jumala valitsi ennen luomista, ketkä pelastuvat, Ef 1:4, vrt. Room 8-11.
Jumala valmisti kadotusta/hävitystä varten ne, jotka eivät pelastu, Room 9.
Eli "kaksinkertainen ennaltamääräämisoppi" on Raamatusta pääteltyä.
Verbimuoto kateertismena, valmistetut:
http://biblehub.com/multi/romans/9-22.htm
http://biblehub.com/greek/2675.htm
Vapaa tahto on Raamatun ulkopuolista viisastelua.
Näistä väittelivät mm. Pelagius ja Augustinus, myöhemmin Erasmus ja Luther. Myös Calvin. (Lisätietoja hakusanoilla kalvinismi, pelagiolaisuus).
Jumala vaikuttaa tahtomisen ja tekemisen, Fil 2.
Synnin tekijä on synnin orja, Joh 8.
Paavali selitti olevansa Kristuksen orja/palvelija, 1. Kor 7.
Maailma ja ihmisroolit ovat Jumalan näytelmää, vrt. Matt 25.
Jumala ei ole joulupukki eikä orjallinen lain noudattaja, vaan Raamatun mukaan kuluttavainen tuli. Jumala voi pitää paaduttamiaan ihmisiä vastuullisina tai syyllisinä, koska niin Jumala on määritellyt laissaan. Jumala on hallitsija.
Uskomattomalla ei siis ole "vapaata tahtoa", vrt. Room 5 perisynti.
Ei vapaata tahtoa, eikä henkeä, jolla pelastaisi itse itsensä tai edes lain kautta, vaan pelastus on yksin armosta ilman lain tekoja, uskon kautta, Ef 2. Uskomattomat sielullisia, henkeä heillä ei ole, Juudaan kirjeen mukaan.
Usko ja siten pelastus voi tulla ainoastaan Jumalan sanasta, Room 10.
Ja minun mielestäni vieläpä evankeliumista, eikä mistä hyvänsä kohdasta.
Evankeliumi puuttuu joistakin uskontunnustuksista.
Että Jeesuksen verellä on maksettu kaikesta synnistä se hinta, jota laissa vaadittiin. Että kyse on Luojan verestä, eli äärettömän arvokkaasta hinnasta luomakuntaan verrattuna. Meneekö tajuntaan?
Se kaikista olennaisin pelastuksen kannalta PUUTTUU KIRKKOJEN JA LAHKOJEN TUNNUSTUKSISTA!- yrtytr
ytryrt
- 9876åå
Aloitus kannattaa kuunnella.
Sana puhukoon.
http://www.koivuniemi.com/raamattu?tila=pikahaku&hakuehto=aivoituksensa&kirjat=kr
Ps. 139:16 Sinun silmäsi näkivät minut jo idussani. Minun päiväni olivat määrätyt ja kirjoitetut kaikki sinun kirjaasi, ennenkuin ainoakaan niistä oli tullut.
Room:
9:14 Mitä siis sanomme? Ei kaiketi Jumalassa ole vääryyttä? Pois se!
9:15 Sillä Moosekselle hän sanoo: "Minä olen armollinen, kenelle olen armollinen, ja armahdan, ketä armahdan."
9:16 Niin se ei siis ole sen vallassa, joka tahtoo, eikä sen, joka juoksee, vaan Jumalan, joka on armollinen.
9:17 Sillä Raamattu sanoo faraolle: "Juuri sitä varten minä nostin sinut esiin, että näyttäisin sinussa voimani ja että minun nimeni julistettaisiin kaiken maan päällä."
9:18 Niin hän siis on armollinen, kenelle tahtoo, ja paaduttaa, kenen tahtoo.
9:19 Sinä kaiketi sanot minulle: "Miksi hän sitten vielä soimaa? Sillä kuka voi vastustaa hänen tahtoansa?"
9:20 Niinpä niin, oi ihminen, mutta mikä sinä olet riitelemään Jumalaa vastaan? Ei kaiketi tehty sano tekijälleen: "Miksi minusta tällaisen teit?"
9:21 Vai eikö savenvalajalla ole valta tehdä samasta savensa seoksesta toinen astia jaloa, toinen halpaa käyttöä varten?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "944233Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293213No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351358
- 10949
- 136936
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124786- 11770