Mitä maksaa, ja miten vanhustentalossa asumisen?

Vanhusten palvelutalojen esitteitä on monia sivuja, mutta kukaan ei kerro, miten on mahdollista 900 euron eläkettä nauttivalla, varattomalla huonokuntoisella vanhuksella saada asua vanhustenpalvelutalossa, jossa asuminen maksaa 5000 euroa?
Miksi, vanhustenpalvelutalojen sivustojen esitteissä ei kerrota sitä, miten noissa taloissa pieneläkeläisen on mahdollisuus asua?
Kun esitteissä annetaan ymmärtää, että vanhustenpalvelutaloihin voi halutessaan muuttaa jokainen koska vaan.
Haluan saada tietää sen, kuka maksaa pieneläkeläisen vanhustentalossa asumisen?
Viedäänkö pieneläkeläiseltä asumiskustannuksiin kaikki rahat, mitä tällä on pankissa?
Viedäänkö pieneläkeläiseltä asumiskustannuksiin, tämän omistusasunto?
Totuus, miten pieneläkeläisen on mahdollista asua loppuelämänsä vanhustenpalvelutalossa, "selkokielellä, jos joku mahdollisesti uskaltaa asian kertoa?"
9110
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Yhteiskunta maksaa erotuksen, jos olet palvelutalokelpoinen, jos hakeudut palvelutaloon itse, niin itse myös maksat.
Esitteet on kivoja lukea lupauksineen ja kauniine kuvineen!

Äänestä

Mitä teet omaisuudella, jos olet jo niin heikossa kunnossa, että tarviit palvelutalo asumista?

Kyllä kakrut saa hommata oman asunnon ei sun tarvii niille perintönä antaa sitä mökkiä.

Äänestä
  • Millä omaisuudella? Hei - hei - hei! Ei pieneläkeläisellä voi olla omaisuutta, pieneläkeläisellä on ollut pienet tulot, kas kun se on niin, että eläkkeen suuruus, tai pienuus, määräytyy täysin tienasteista.
    Jos on niin, että kun itse hakee vanhustentaloon asumaan, että silloin on itse asumisestaan maksettava niin, milläs maksat? Jos vuokra on tuo 5000 E ja eläke tuo 900 E ?
    Että kun kunnalliset vanhustentalot ovat täynnä asukkaita, ja useammilla on pieni eläke, että se että "on itse maksettava", kuten kaikkeenkanssa nimimerkki tietää, ei tunnu todelta? Kun ajattelee tuota asumiskustannusta niin, harvalla ei eläkeläisellä on palkka niin suuri, että pystyisi maksamaan 5000 E, asumiskustannukset.
    Että harmillista, kun musta tuntuu, ettei kukaan vastaajista tiennyt, miten asia oikeasti on?

    Äänestä

  • Kyllä, kun itse hakee palvelutaloon niin silloin itse maksaa myös sen n. 5000 e kuussa. Kun ensin hillut jatkuvasti terveyskeskussairaalan ja kodin väliä ja kotihoito käy 4-5 kertaa päivässä niin sen jälkeen on mahdollista että kunta tekee sijoituspäätöksen ja pääsee palvelutaloon. Silloin hoito maksetaan tulojen mukaan ja noin 200 euroa pitää jäädä itselle.

    Äänestä

Kun kuntapuolen palvelukotiin hakee, niin jossain tapauksissa on ehkä mahdollisuus saada palvelusetelihomman siihen tueksi, jos on vähävarainen.

Äänestä

Kuule nyt varaton eläkeläinen!

Kun Afrikasta tulee tänne pakolaisia niin ei niillä ole varaa maksaa Helsingin keskustassa tuhansien eurojen vuokraa kuukaudessa. Siellä ne kuitenkin asuvat ja valtio maksaa niille vielä hyvän käyttörahan ja huonekalut.

Sulla on aivan sama, kun pääset sinne palvelutaloon niin sinä saat omasta eläkkeestä käyttörahaa n. 500 € ja valtiolta ja kelalta auntoon tarvittavat rahat.

Ei sun huoli ole palvelutalon saama vuokraraha, kunhan vain asut ja syöt. Kyllä palvelutalon toimesta lähetetään hakemukset ja tarpeelliset todistukset eteenpäin.

Palvelutaloon pääsemiseen pitää suomalaisella vanhuksella olla kuitenkin melkoisen huono kunta. Ei sinne pääse tietokoneella kirjoittamaan pystyvä yksilö. Eipä yrittänyttä ole ikänä mollattukaan joten tsemppiä vain.

Äänestä

  • Mitä tekemistä on "arvokkaalla vanhuudella", jos haaveilee elämästä, mihin ei varat riitä? Niinhän sitä täytyy kaikkien elää varojensa mukaan, vaikka kuinka haaveilis!

    Äänestä

Vanhusten hoito maksaa kaikissa hoitopaikoissa liian paljon. Kunnollinen hoito pitäisi pystyä antamaan puolta vähemmällä maksulla. Hoitomaksut ovat ylimitoitettu.
Jos ajatellaan että lähiomainen saisi puoletkaan hoitomaksuista niin jokainen hoitaisi omat vanhempansa ilo mielin. Monet omaiset hoitavat ilmaiseksi vanhempansa vieläpä omilla varoillaan . Jos tämä vanhuusväestön saataisiin ensisijassa omaisten vapaaehtoiselle kontolle alkuvaiheessa vanhuutta kuten se on ollut joskus aikaisemmin ja sitä yhteiskunnan toimenpitein tuettaisiin muutoinkin kuin tekemällä remonteja sosiaalisin perustein sillä kaikille kuuluu hyvä vanhuus.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


siilitukka kirjoitti:

Vanhusten palvelutalojen esitteitä on monia sivuja, mutta kukaan ei kerro, miten on mahdollista 900 euron eläkettä nauttivalla, varattomalla huonokuntoisella vanhuksella saada asua vanhustenpalvelutalossa, jossa asuminen maksaa 5000 euroa?
Miksi, vanhustenpalvelutalojen sivustojen esitteissä ei kerrota sitä, miten noissa taloissa pieneläkeläisen on mahdollisuus asua?
Kun esitteissä annetaan ymmärtää, että vanhustenpalvelutaloihin voi halutessaan muuttaa jokainen koska vaan.
Haluan saada tietää sen, kuka maksaa pieneläkeläisen vanhustentalossa asumisen?
Viedäänkö pieneläkeläiseltä asumiskustannuksiin kaikki rahat, mitä tällä on pankissa?
Viedäänkö pieneläkeläiseltä asumiskustannuksiin, tämän omistusasunto?
Totuus, miten pieneläkeläisen on mahdollista asua loppuelämänsä vanhustenpalvelutalossa, "selkokielellä, jos joku mahdollisesti uskaltaa asian kertoa?"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu