Mitä mieltä olet vapiksen keräämästä vuosimaksusta ?
En ole kuullut, että mikään muu vapaasuunta keräisi tällaista ns. veroa ? Oletko sinä ?
Vapiksen vuosimaksu ?
13
299
Vastaukset
Mitähän tarkoitat vuosimaksulla? Ei multa ainakaan oo sellaista kerätty.
- aika.outoa
Mihin vapikseen kuulut ? Turussa kerätään, luulin, että muissakin kerätään.
- Vapis4ever
Ei Lahdessa...
- tosi.outoa
Oikeesti, kerätäänkö sitä missään muualla , kuin Turussa ?
- KylläSeOnTärkeääNyt
Työntekijäkoulutuksessa jo lätkäistään kouraan paperi, jolla saadaan kuolevilta ihmisiltä testamentattua omaisuus Vapikselle. Se on nyt tärkeää, koska Tampereen pilvenpiirtäjähanke etenee ja pari ok-taloakin pitäis saada ostettua ja omaisuus on kuitenkin jo myyty.
- samaasakkiakaikki
Vai tämäkin seurakuntaa rahastaa ja lähettää tilillepanokirjeitä vähän väliä. Taitaa hengellisyys olla kaukana nykyään.Meneeköhän rahat pastoreitten taskuun.
- tuulee67
onks Jyväskylässä uutta???
- Josefus
Kyllä joku maksu menee srk:lta nuppiluvun mukaan. Olen kuulluut srk:n virallisessa kokouksessa sellaisesta puhuttavan. Pieniä seurakuntia rahastetaan ja tiukkaa pitää että ohjelmassa pysytään. Ei pitäisi olla henkilökohtainen siltikään.
- entinenvapsilainen
Ja höpö höpö rahastetaan. Vapiksella on pieni hallinnollisiin kuluihin menevä henkilömaksu, jonka srk maksaa Vapaakirkolle. Kyse on muutamasta eurosta per jäsen per vuosi. Tällä kustanetaan mm keskitetty jäsenrekisterin hoito yms tavanomaiset hallinnon kulut. seurakuntaan kuuluva saa näistä tietoa seurakunnan virallisessa kokouksessa aivan sentilleen jos haluaa. Ja muille nämä ei vissiin ihan kahean paljon kuulukaan. Eikö niin?
Aikoinaan kun itse kuuluin vapikseen, niin en minä seurakunnan tai kirkon asioita torin ukoilta kyselly!
- Josefus
Satun kyllä kuulua vieläkin Vapikseen. Mutta maksu kumminkin, euroa/nuppi en kyllä jaksa muistaa. Kerroppa paljonko se sitten oli, ennenkö loikit Vapiksesta. Taloudenhoitajan suusta kuultuna vaikutti, että isot srk:t lintsaa näistäkin maksuista.
- entinenvapislainen
Vielä sattui olemaan vuoden 2007 vuosikirja hyllyssä. Siitä pikaisesti laskin tuolloin tason olleen noin 20 euroa per vuosi per jäsen kotimaantyön kuluihin. Tähän ei siis kuulunut seurakuntien oma työ eikä lähetystyö. Eli aika kevyt "hallinto" ollut. Tietenkin kaikki on suhteellista....saihan tuollaisella rahamäärällä tietenkin vaikka mitä....vaikkapa maitoa enemmän kuin heikko ihminen jaksoi kantaa...;)))
Ja Josefus...."loikit"...:DDDDD Voe voe...- Josefus
Otinpa selvää taloudenhoitajalta maksuista omasta srk:sta. Likemmäs 70 ekee sisältäen sen rekisterin ylläpidosta (mikä lie)johtuvan maksun, joka teki vain hiukan yli 10 ekee. Sitten suosituksen mukaiset kotimaantyölle ja lähetystyölle menevät maksut. Nämä maksut siis /nuppi/vuosi yhteensä tuo em. ja maksetaan srk:n tililtä. Tämä oli siis faktaa. Löytyi hyllystä myös tuo samainen 2007 vuosikirjakin. -----Meillä muuten tavataan tarjota kirkkokahvit hyvien nisujen ja kakkujen kera, ettei nyt sentään pelkkää maitoa..... :) :) :)
- HopeaJaJiiDeetä
Aika loistavaa valtakunnallista nuorisotyötä sillä pienellä rahalla ainakin saa. Miedän muksu on ainakin ollut ihan liekeissä jokaisen JD:n jälkeen <3
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758