Karjalainen:
Suomesta A-kieli Venäjällä ... Ahveonanmaalla ei edes saa opiskella suomea A-kielenä
Koululainen voi aloittaa suomen toiselta luokalta alkaen. Uudet ajantasaiset kirjat helpottavat opiskelua.
Venäjällä on tehty lakimuutos, jonka ansiosta suomea pääsee lukemaan kouluissa ensimmäisenä vieraana kielenä eli A-kielenä. Asiasta kertoo sanomalehti Karjalainen.
Karjalainen:
http://yle.fi/uutiset/karjalainen_suomesta_a-kieli_venajalla/6793676
xzxzxzxzxz
Suomenkielisten asema kotimaassaan, mm. Ahvenanmaalla on syrjitty. Lastentarhassa Ahvenanmaalla oli laulettu säännöllisesti puoli tuntia viikossa suomalaisia lastenlauluja, koska osa lapsista oli suomenkielisiä. Paikallinen Landsting (paikallinen kansanedustuslaitos) nimenomaisesti teki päätöksen jolla se kiellettiin. Lasten identiteettiin kajottiin kun kiellettiin suomenkielisten laulujen laulaminen.
Ahvenanmaalle ei voi perustaa edes yksityistä suomenkielistä koulua puhumattakaan että annettaisiin äidinkielen opetusta suomenkielellä. Ahvenanmalla annetaan suomen kielen opetusta aina vieraana kielenä, myös suomenkielisille lapsille!
Ahvenanmaalla ei saa omistaa edes asuntoa jos ei osaa ruotsia. Sairaanhoitajat Maarianhaminan sairaalassa ei saa puhua suomea edes kahvipöytäkeskusteluissa kahvitunnilla.
Suomi on ruotsinkieliselle ruotsin kielellä yksikielinen, koska hän voi toimia koko maassa yksikielisesti ruotsin kielellä. Suomenkielisen on oltava kaksikielinen ja osattava ruotsia Ahvenanmaalla voidakseen toimia koko maassa. Suomenkielisten velvollisuus on opiskella ruotsia ei osata ruotsia. Oikeuksia ei ole.
Hävetkää suomalaiset heikkoja johtajianne ja itseänne. Suomalaiset ovat heikkoja ja Suomi on rasistinen maa.
Oksettaako heikkoutenne edes viisaimpia teistä?
Suomesta A-kieli Venäjällä
4
<50
Vastaukset
- HyväTeksti
Toit hyvin esiin sen käsittämättömän järjettömyyden, kuinka suomen kieltä ja suomenkielisiä kansalaisia sorretaan heidän omassa maassaan! Venäläiset kohtelevat kieltämme paljon paremmin kuin affenat, surut ja riikit.
Kaiken huipuksi on paljon suomalaissvekoja, jotka puolustavat mokomaa käytäntöä?? - huusiann
Suomi on virallisesti maailman idiootein maa.
- hyvävakuutus
Ei uskalla ruottalaisetkaan enää ahvenloisten suuruudenhulluuden leikkeihin lähteä, Venäjän karhu voi vaikka tulla ja repiä hevosnaaman irti. Amerikka ei julistanut Suomelle b sotaa viime kerralla ja turvaa kyllä idän uhkana varalta. Ahvenanmaalta poistetaan vastiikkeettomat tuet ja erityisoikeudet Putinin siunauksella.
- Muutos2020
Suomalainen on ikävä kyllä hyvä uskoinen hölmö joka uskoo pelkkää hyvää muista ja välttelee konflikteja. Tätä heikkoutta ahneemmat käyttävät säälimättä hyväksi ja nauravat pälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762260Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391801Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141581Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371303Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631296Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191111Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631052- 611012
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108733