Putin ja Kim jong un kaksikko, joiden paikka olisi vankila. Molemmat oikeita pahan ruumiillistumia. Ryöstöt ja ihmisoikeusrikokset teloituksineen. Eikö noita muka saa vastuuseen teoistaan?
Uskonto/valta/ahneus siinä ovat pahimmat ainekset sotiin ja konflikteihin kautta aikojen.
Diktaattorit pois vallasta !
17
195
Vastaukset
- KylmästäLämpimäään
Diktaattorit on aina tapettu ennemmin tai myöhemmin. Viimeistään silloin kun aloittavat sotia joten ukrainan eskaloituessa muihin euroopan maihin mikä on erittäin suuri todennäköisyys tulevaisuudessa tietää se putlerille loppua. Jos ei edestä satu niin takaa sattuu. Putlerilla vaan on kaksi vaihtoehtoa. Perääntyä ja myöntää tappionsa ja menettää kasvonsa. Tai jatkaa samaa rataa ja länsi vihamielistä propakandaansa kunnes jossain vaiheessa kuuma sota venäjää vastaan alkaa. Silloin se on putlerin loppu mutta säilyipähän kunnia ja ns arvostus. Valitettavasti pelkään jälkimmäistä vaihtoehtoa koska se tietää silloin myös suomelle konfliktia alkaa sota sitten missä eu maassa tahansa.
- ihan-noinkaan-ole
"Diktaattorit on aina tapettu ennemmin tai myöhemmin." Ai niinkuin Francisco Franco, Mao Zedong, Kim Jong-il, Josif Stalin, Fidel Castro, Josip Broz Tito, Robert Mugabe, Hafiz al-Assad?
- Anonyymi
Yhtenä noloimmista historian seikoista Yhdysvallat - demokratian perikuva - tuki samoihin aikoihin sekä Indonesian anti-kommunisti Suhartoa että Kambodzan punakmeerien johtajaa, ideologialtaan marxisti-leninismiä ja kmeeri-kansallismielisyyttä himoava Pol Potia (syntymänimeltään Saloth Sar), molempia omissa kansanmurhaprojekteissaan.
Silti monet marxisti-leninistit (lue: stalinistit) lueskelevat kuin piru Raamattua siitä miksi Pol Pot ei ollut oikea marxisti-leninisti.
https://web.archive.org/web/20220930091458/https://espressostalinist.com/marxism-leninism-versus-revisionism/cambodian-revisionism/
- EnmuistaEnmuista
Onkohan historiassa ollut yhtään hallitsijaa, joka olisi ollut rauhanomainen viisas ja oikeudenmukainen?
- onniitä
On, mutta ne ei jää historiaan. Ihmiset haluaavat vain muistaa hirmuhallitsijoita.
- Anonyymi
onniitä kirjoitti:
On, mutta ne ei jää historiaan. Ihmiset haluaavat vain muistaa hirmuhallitsijoita.
MIKSI? Onko siinä joku taipumus anarkismia kohti?
- Anonyymi
Ai ihmisille, kun yksittäinen internetti-kommentti väitti, että ihmiset haluavat muistella vain hirmuvaltiaita? Mikäs wanbabe-diktaattori sinä olet?🤭
- Anonyymi
George W. Bush junior..
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
George W. Bush junior..
Eikö George W. Bush hyökännyt laittomasti Irakiin ja Afganistaniin, ja lähetti vankeja kidutusleireille eri puolille maailmaa jossa vankeja pahoinpideltiin ja vesikidutettiin hengiltä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö George W. Bush hyökännyt laittomasti Irakiin ja Afganistaniin, ja lähetti vankeja kidutusleireille eri puolille maailmaa jossa vankeja pahoinpideltiin ja vesikidutettiin hengiltä?
Eikö pahamainen Guantanamo Bayn kidutusleiri ole yhä vieläkin toiminassa USA:n miehittämällä Kuuban alueella? Muistan katsoneeni dokumenttia jossa kerrotiin kuinka monet USA:n kiduttajat olivat päätyneet itsemurhaan vapauduttuaan tehtävistään.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikö pahamainen Guantanamo Bayn kidutusleiri ole yhä vieläkin toiminassa USA:n miehittämällä Kuuban alueella? Muistan katsoneeni dokumenttia jossa kerrotiin kuinka monet USA:n kiduttajat olivat päätyneet itsemurhaan vapauduttuaan tehtävistään.
Se siitä George Bush Jr:n pyhimys-statuksesta. Yhtä psykopaatti, ellei jopa suurempi, kuin vastustajansa despootit. Tekopyhä valtafriikki läpikotaisin.
- Anonyymi
"Ryöstöt ja ihmisoikeusrikokset teloituksineen. Eikö noita muka saa vastuuseen teoistaan?"
suurilla mailla joilla suuret sotavoimat, on kaikilla noita mainitsemiasi asioita, ei esim usassakaan kaikki amerikkalaiset saa nauttia samoista ihmisoikeuksista yms, eikös natiivit joudu edelleen elämään resevaateissa yms? ja eikös heillä ole se pahamaineinen kuantamo vai mikä seoli yms? - Anonyymi
Rakettimies ja putte avaruuteen ne pitäs lähettää.
- Anonyymi
Ovat nuo niin tyhmiä kuin ollla voi, nyt on olemassa apua heidän tuekseen joka määrittelisi sodan loppumiset ja heidän vallasta pois vetäytymisen, mutta eivät osaa sitä käyttää kuten tekoäly:-))
- Anonyymi
Ei putinia voi tappaa millää ko se on vamppyyri !
- Anonyymi
Aijaa, sit rysslandia onkii vampyyrilandia.kyl ne siäl kauheestbtoistesa verta vuodattikii
- Anonyymi
Tolle Putin homolle nappi ottaan, ja homma hoidettu
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m3225616- 745129
Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484196- 523871
- 433534
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1223229Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv923095- 432229
- 492158
UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?
Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami272118