F-35-projekti, Lockheed Martin, Pentagon tarvitsevat kipeästi rahaa F-35-projektiin. F-35:n rahat ovat loppu ja hävittäjä täysin keskeneräinen.
Pentagon näpäytti presidentti Niinistöä, kansanedustaja Kanervaa, komentaja Lindbergiä ja puolustusministeri Niinistöä, jotka eivät ole uskaltaneet paljastaa eivät julkistaa eivätkä siten rahoittakaan Suomen F-35-kauppaa.
Pentagon esti Patrian ja F-35:ttä valmistavan Lockheed Martinin yhteisyrityksen valmistamien Havoc 8x8 -panssariajoneuvojen myymisen USA:n merijalkaväelle.
Kyse olisi ollut miljardikaupasta ja osa F-35-kauppaa ja myös Patrian läpimurto USA:n aseteollisuusmarkkinoille.
Pentagon pudotti työysti Patria-Lockheed Martinin panssariajoneuvon pois tarjouskilpailusta.
USA näpäytti Suomen johtoa F-35-kaupoista
52
<50
Vastaukset
- LiibaLaabaTaas
Sulla on ihan helvetin paljon liikaa löysää aikaa ja harhainen mieli.
- TyhjäVäkivaltainen
Niin ja sulla on hirveesti aikaa mutta ihan tyhjä pää sekä yksinkertainen mieli. Sen takia et päässy muualle kuin sotilasuralle.
- DiibaDaabaTaas
TyhjäVäkivaltainen kirjoitti:
Niin ja sulla on hirveesti aikaa mutta ihan tyhjä pää sekä yksinkertainen mieli. Sen takia et päässy muualle kuin sotilasuralle.
LiibaLaaba, älä yritä taas arvailla ja kehitellä teorioita. Kapasiteettis ei riitä siihen, syö kaalisoppas ja rauhoitu. Ei se Putin sua enää kauan pidä palkkalistoilla, venäjä romahtaa kohta taas uudestaan.
- juudasIskariot
Mikä nyt on. Kaupat on tehty jo kauan sitten, vai oliko sekin Tiltujen valetta.
On idioottimaista vastustaa Natoa jatkuvalla valehtelulla. Toisaalta pakkohan on valehdella kun asiaperusteita on niukasti,- F-35-Nahjukset
Niin on mutta kun rahaa ei tipu ei tehdä vastakauppojakaan.
Niinistöillämme puntti tutisee. - F-35-nahjustelua
Niin on mutta kun rahaa ei tipu ei tehdä vastakauppojakaan.
Niinistöillä puntti tutisee kun pitäisi vastata huutoonsa.
- LisääHommia
Siinä meni suuri osa Suomen F-35-rahoituksesta. S. Niinistö ja Lindberg joutuvat hakemaan uusia rahoituslähteitä.
- NytAksonia
Nyt viimeistään pääministeri Sipilän pitäisi koota joukko, joka asettuu presidenttiä ja kokoomusta ja niiden F-35-kauppaa vastaan.
- SuomenPuupääjohto
Kokoomuspoliitikot mm. Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Katainen, Stubb, RKPn Haglund, PMn kokoomussotilaat Räty jne. olivat täysiä puupäitä kun luulivat, että Suomi pääsisi USA:n hallitsemille asemarkkinoille.
USA ryvetti ja otti ns. löysät pois Patrialta Sloveniassa ja potkaisi nyt perseeseen F-35-kaupoissa.
Mitä Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Katainen, Stubb, Haglund, Räty jne. luulivat kun USA ei päästä asemarkkinoilleen edes NATO-maita Ranskaa, Britanniaa, Saksaa jne.- Höpöä-taas-kerran
Patria osallistui ajoneuvokisaan.
Poliitikoilla ja kenraaleilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa. - Ev.lutilleFaktaa
Höpöä-taas-kerran kirjoitti:
Patria osallistui ajoneuvokisaan.
Poliitikoilla ja kenraaleilla ei ole mitään tekemistä sen kanssa.Rahat Pentagonille antaa poliitikot. Pentagon taas on kaupan hyväksyjä/hylkääjä/maksaja. Pentagon on täynnä upseereita virkamiehinä.
- SinneMeni
Sinne meni, Pentagon on kopioinut koko Patrian AMV:n.
- Höpöä-taas
Patria luopui rahojen loppuessa.
Jäljellä on kolme kilpailijaa. - F-35-kosto
Höpöä-taas kirjoitti:
Patria luopui rahojen loppuessa.
Jäljellä on kolme kilpailijaa.Älä naurata everstiluutnantti. Kysymys ei ollut Patrian rahoista vaan Patrian Lockheed Martinin rahoista ja kun et sotilaana tiedä niin todettakoon että Lockheed Martin on maailman suurimpia asevalmistajia.
- poiuippoii
Ihmettelinkin, että miksi jenkit muka ostaisivat suomalaisia aseita, kun itsellään oma sotateollisuus on niin määräävässä asemassa. Kun kaikki valtiot eivät ole yhtä typeriä, kuin suomi joka voi koska tahansa korvata kaiken kotimaisen tuotannon ja palvelut ulkomaisella.
- IskuF35nHämäräpuolelle
Suomi menetti miljardeja ja juuri F-35:n hämärahoituspuolelta.
Julkisesti budjettirahaa Suomi maksaa noin 12 miljardia F-35-kaupoista ja budjetin ulkopuolista hämärärahaa, jota Patria Lockheedinkin raha olisi ollut pitää kerätä 6-8 miljardia.- Tiltun-höpötys
eikelpaa edes vitsiksi.
- F-35nPimeäRaha
Tiltun-höpötys kirjoitti:
eikelpaa edes vitsiksi.
Ei niin, Suomen F-35-rahoitus pitäisi saada julkiseksi, mutta siihen presidentti Niinistö ei uskalla mennä, koska silloin Suomi ostaisi puolta halvemnat mutta F-35:ia paremmat Jas Gripenit.
- F-35-konkurssi
Pentagon käy kuumana:
- USA:n kongressi, puolustusasioiden valiokunta, yksittäiset kongressissa olisivat valmiita jo lopettamaan F-35:n rahoituksen
- F-35-projektiin kuuluvat NATO-maatkaan ole halukkaita panostamaan projektiin lisää (Norja antoi lisää rahaa mutta pitkin hampain)
- F-35-kauppoja on peruttu, supistettu merkittävästi. - VaikuttaaNiinistöltä
"Kuka Suomesta päätti ja miten, että F-35:ia ei ostettaisikaan 2017-2018 vaan 2020-2022.
Selvästikään Pentagon ei ole tykännyt päätäksestä vaikka presidentti Niinistö toi Sipilän hallitusohjelmaan kirjauksen, että hävittäjäkauppaa valmistellaan Sipilän hallituksen aikana 2015-2019 (ennen kuin presidentti Niinistön presidenttikausi loppuu)."
Vaikuttaa kovin presidentti Niinistön ajatuksenjuoksulta. Pentagonin kenraalit eivät kuitenkaan usko ja luota Niinistön hallitusohjelmakirjauksiin.- Höpön-löpön
Mitään F-35 kauppoja ei ole kukaan edes haaveillut.
Tiltut kirkuvat järjettömiä valeitaan niihin itse uskoen.
- TaivaanTalikynttilät
Olet oikeassa, Sauli Niinistö sen on sählännyt. Salolaisena kyläpoliitikkona se luulee, että USA-Pentagon uskoo johonkin pienen Suomen hallituksen hallitusohjelman hävittäjäkauppamerkintöihin.
- IsItOkay
Joo se on leikkinyt pikkunäppärää ja ilmoittanut Usan puolustusministeri Carterille, että "joo joo kyllä me ne F-35:t ostetaan, vaadin että hallitusohjelmaan merkitään, että Suomi valmistelee hävittäjäkauppoja niin se tarkoittaa sitten F-35:ia takaan sen olen sentään Suomen presidentti".
- Vain-tiltu-voi
keksiä näpäytyksen kaupasta, jota ei ole koskaan tehty.
- Ev.lutinYmmärrys
Nyt et ymmärtänyt everstiluutnantti, tykkien kaliiberien ja tulinopeuksien lisäksi sinun olisi pitänyt lukea kauppatieteitä, juridiikkaa, valtioppia jne. kun jouduit trolliksi meitä koulutettuja siviilejä vastaan.
Kysehän on juuri siitä, että kauppaa ei ole tehty, vaikka Suomi on luvannut F-35:t ostaa. Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg ja jo J.Niinistö menivät lupaamaan ja nyt olkaan kysessa.
Patria menetti miljardikaupat jo. - TikahdunNauruun
Ev.lutinYmmärrys kirjoitti:
Nyt et ymmärtänyt everstiluutnantti, tykkien kaliiberien ja tulinopeuksien lisäksi sinun olisi pitänyt lukea kauppatieteitä, juridiikkaa, valtioppia jne. kun jouduit trolliksi meitä koulutettuja siviilejä vastaan.
Kysehän on juuri siitä, että kauppaa ei ole tehty, vaikka Suomi on luvannut F-35:t ostaa. Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg ja jo J.Niinistö menivät lupaamaan ja nyt olkaan kysessa.
Patria menetti miljardikaupat jo.Anonyymi, tyhjäntoimittaja esittää täällä lukeneensa jotain. Loma-aikana tänne jaksaakin nakutella, mutta sinä päivystät täällä yötäpäivää, kesät talvet. Et siis käy töissä, olet joko Pietarin trolli tai työtön tyhjäntoimittaja.
- ValtionTrolli
TikahdunNauruun kirjoitti:
Anonyymi, tyhjäntoimittaja esittää täällä lukeneensa jotain. Loma-aikana tänne jaksaakin nakutella, mutta sinä päivystät täällä yötäpäivää, kesät talvet. Et siis käy töissä, olet joko Pietarin trolli tai työtön tyhjäntoimittaja.
Ei kun se on valtion, Sanoman, kokoomuksen, puolustusvoimien oma nettitrolli, everstiluutnantti. Se päivystää klo 6.15-24.00/7/365.
- IhanSattumalta
ValtionTrolli kirjoitti:
Ei kun se on valtion, Sanoman, kokoomuksen, puolustusvoimien oma nettitrolli, everstiluutnantti. Se päivystää klo 6.15-24.00/7/365.
Tikahdun nauruun, mikset kirjoita enää, että olet kesämökin laiturilla kirjoittamassa tänne ihan sattumalta mokkulalla vaimon, lastesi, joista osa on ylioppilaita ja lastenlastesi kanssa joka päivä kesät, talvet, viikonloput, pyhät, joulut, juhannukset, uudet vuodet aamu 6:sta klo 24:00 etkä yhtään pitempään kun valtio/puolustusvoimat ei maksa ylityökorvausta seuraavan vuorokauden puolelta.
- F-35-kauppaanVauhtia
Niinistö pisti töpinäksi, heti jo huomenna tulee Yleltä F-35-puffi.
- MitähänSeuraavaksi
Enää ei auta lentonäytöstenkään järjestäminen Suomeen. F-35:llä ei lennetä Atlantin yli tänä vuonna eikä sillä saa lentää talvellakaan. Suomi on kielletty kohde muutenkin, koska meillä ei ole varalaskukenttiä riittävän tiheästi.
- F-35-tempaukset
MitähänSeuraavaksi kirjoitti:
Enää ei auta lentonäytöstenkään järjestäminen Suomeen. F-35:llä ei lennetä Atlantin yli tänä vuonna eikä sillä saa lentää talvellakaan. Suomi on kielletty kohde muutenkin, koska meillä ei ole varalaskukenttiä riittävän tiheästi.
Joo ei muuta kuin pahvi-35 Suomeen ja kansalle ilmais"ajelut" F-35-digitaalisimulaattorissa ja F-35-avaimenperiä jakeluun.
- IsoNäpäyrys
Se oli aika iso näpäytys, ainakin 10 miljardia.
- VoiTyhmyydenTyhmyys
Tai enemmän.
Kanerva, Häkämies, S. Niinistö, Haglund menivät helppoon. Pentagon, Lockheed Martin houkuttelivat kokoomusjohtajat ja Patrian miinaan, yhteisyritykseen muka osana F-35-kauppaa ja kokkarityperykset lankesivat siihen.
Nyt Suomi on pakkoraossa ostamassa F-35:ia, Patria on menettänyt satoja miljoonia tuotekehitykseen, Pentagon ja Lockheed Martin veivät Patrian työt ja suunnitelmat, takkiin tulee peruuntuneista kaupoista miljardeja ja Suomen on maksettava omillaan ja uusilla rahoittajillaan 20 miljardia F-35:n kaupparahoja. - 30MiljardiaJo
VoiTyhmyydenTyhmyys kirjoitti:
Tai enemmän.
Kanerva, Häkämies, S. Niinistö, Haglund menivät helppoon. Pentagon, Lockheed Martin houkuttelivat kokoomusjohtajat ja Patrian miinaan, yhteisyritykseen muka osana F-35-kauppaa ja kokkarityperykset lankesivat siihen.
Nyt Suomi on pakkoraossa ostamassa F-35:ia, Patria on menettänyt satoja miljoonia tuotekehitykseen, Pentagon ja Lockheed Martin veivät Patrian työt ja suunnitelmat, takkiin tulee peruuntuneista kaupoista miljardeja ja Suomen on maksettava omillaan ja uusilla rahoittajillaan 20 miljardia F-35:n kaupparahoja.Suomen F-35-lasku on jo nyt 30 miljardia, vaikka koneita ei näy eikä kuulu.
- SairaanKallista
Sairaan kallista
- LisääMiljardeja
Ei Suomen F-35-kulut tähän pääty.
Suomi joutuu maksamaan osan keskeneräisistä testiohjelmista ja F-35:n kehitystyöstä (paikkailusta) mm. aerodynamiikasta/siipirakenteesta, uusittavista moottoreista, uusittavista tietokoneista, uusittavista parannettavista latureista/generaattoreista, infrapunasta, uusittavasta ohjaus-kypäränäyttö-järjestelmästä, uusittavasta pääkonekivääristä, uusittavista pommitiloista, uusittavasta viestintäjärjestelmästä, uusittavasta polttoainetankki- ja polttoainesyöttöjörjestelmästä jne. - SamaaKiristystä
Eiköhän Microsoftinkin alasajo Suomessa ole samaa F-35-ostolupauksen kiristystä.
- NiinistöTuleeKalliiksi
Vielä tulee USAlta joku rokotus jollei S. Niinistö ala uskaltaa paljastamaan että Suomi ostaa F-35:t.
- F-35pa
Pentagon ja Lockheed Martin haluavat F-35-rahaa Suomelta jo etuajassa.
F-35:n varat ovat finito kun F-35:n pukkaa uusia vikoja ja maat yksi toisensa jälkeen, USA mukaanlukien, ovat alkaneet perua kauppoja tai vähentää ostettavien F-35:n määrää.
Suomi ostaa 42 kpl F-35:ia. - TiltuOnKalkkuna
TILTU JAKSAA JATKAA TUEHAA VALETTAAN!
TOTUUS ON SE, ETTÄ Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg tai J.Niinistö EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Moskovan Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!!
SUOMI EI TOISTAISEKSI MAKSA MITÄÄN KENELLEKÄÄN! - KalliimpiF-35
Niin haluavat, ne nostavat F-35:n myyntihintaaSuomelle jollei S. Niinistö, Kanerva, J. Niinistö, J. Lindberg ala maksamaan koneita.
- TiltuOnKalkkuna
TILTU JAKSAA JATKAA TURHAA VALETTAAN! HALUILLA EI OLE MERKITYSTÄ, KOSKA:
TOTUUS ON SE, ETTÄ Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg tai J.Niinistö EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Moskovan Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!!
SUOMI EI TOISTAISEKSI MAKSA MITÄÄN KENELLEKÄÄN! - F35nKipuraja
Usan kongressin F-35-kipuraja oli 900 miljardia, mutta nyt F-35:een on kulunut jo yli biljoona eli yli 1000 miljardia (trillion).
Suomen 20 miljardia F-35:sta on kuitenkn vain hyttysen ininää. Sillä rahalla F-35:n kehitystyö ei etene. - TiltuOnKalkkuna
Turha luetella vikaluetteloita, KOSKA asialla ei ole merkitystä, koska...
TOTUUS ON SE, ETTÄ Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg tai J.Niinistö EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Moskovan Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!! - F35nTalouskriisi
USA saa Etelä-Korealta 20 miljardia, Japanilta 20 miljardia, Suomelta 20 miljardia, mutta sekään ei pelasta F-35-projektin taloutta kun Israel, Norja, USA eivät maksa täyttä hintaa.
- TiltuOnKalkkuna
Mitä väliä on rahoituksella, kun kauppaa ei ole tehty?
TOTUUS ON SE, ETTÄ Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg tai J.Niinistö EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Moskovan Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!! - F35nKriisi
Ei pelastakaan. USA:n on pumpattava lisää rahaa, mutta nyt USA harkitsee vähentää ostettavien F-35:n määrää.
- TiltuOnKalkkuna
JOTEN MITÄ SE ASIA MEILLE KUULUU? EMME OLE OSTANEET KONETTA!
TOTUUS ON SE, ETTÄ Häkämies, Kanerva, S.Niinistö, Haglund, Lindberg tai J.Niinistö EI OLE OSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Moskovan Tiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!! - kas_vain_kasvain
FAKTAT RIVIEN VÄLISTÄ
https://www.facebook.com/permalink.php?id=1606003069647224&story_fbid=1622764917971039
EIKÄ TILTU OLE VALEHTELIJA VAAN REALISTI - TurhaTodiste
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!!
TODELLISUUDESSA SUOMIi EI OLEOSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Eikä asiaa muuksi todista se, että löydät jonkun Tiltu-henkisen Facebookin! Niihin voi kuka hyvänsä kirjoittaa mitä lystää!
ValkeakoskenTiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään! - F-35-kaupantekoa
Niinistö, Kanerva, Lindberg menivät ruotuun. Ne ostavat Lockheed Martinilta 150 miljoonalla ohjuksia, joita Suomi ei itse asiassa tarvitse.
- TiltuOnKalkkuna
HÄVITTÄJÄT TARVITSEVAT OHJUKSIA!
TILTU ON PATOLOGINEN VALEHTELIJA!!!!
TODELLISUUDESSA SUOMIi EI OLEOSTANUT/HANKKINUT/LUVANNUT OSTAA F-35-KONEITA!
Eikä asiaa muuksi todista se, että löydät jonkun Tiltu-henkisen Facebookin! Niihin voi kuka hyvänsä kirjoittaa mitä lystää!
ValkeakoskenTiltu ei ole edes pyynnöstä pystynyt osoittamaan pienintäkään todistetta väittämälleen kaupalle! Vaikeata se olisikin, koska hän on keksinyt muka tehdyn kaupan omassa päässään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762305Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391813Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141616Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu661319Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2391315Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191118Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv641063- 621022
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja110752Asiat oikeisiin mittoihin
Komiat lehteen oli saatu kokonainen aukeama aikaiseksi hevostelemalla Lumion pahuutta. Eihän tässä nyt varmaan kukaan osaa enää näillä Kauhavan säänn45696