KOTIMAISET TUULIVOIMALAT - ULKOMAISET YDINVOIMALAT

FutureFacts

Suomi pystyy olemaan täysin omavarainen uusiutuvan energian tuotannossa että siihen käytettävän tekniikan tuottamisessa.

Päinvastoin kuin tuo Suomen maanpuolustuksen suuri heikko kohta, ydinvoima!

Olkiluoto 3 on joku sekasikiö Saksalais-Ranskalais-Puolalais jne... Loviisassa lauhdevedet lasketaan mereen neuvostoliittolaisvoimalasta ja Pyhäjoella häädetään Suomen Kansalaisia mökeistään raivattaessa tilaa mm. Kroatialais/Venäläisomisteiselle radioaktiivista ydinjätettä tuottavalle voimalalle.

Suomella on vain yksi järkevä valinta tulevaisuuden kestävään energiatuotantoon ja se on tasan tarkkaan uusiutuva energiatuotanto.

Se on puhdas, kotimainen, energiaa on loputtomasti jne, jne.

Jos lastenlapsemme saisivat neuvoa sukupolveamme... he valitsisivat takuulla uusiutuvan energiatuotannon.

Näin se vain on.

Ja bisnestä voi tehdä eettisesti, ei ole pakko sotkea Suomen luontoa.

17

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 345346345345

      Ostamalla ulkomaista, vähintäänkin toimitusvarmuudeltaan hyvin epävarmaksi osoittautunutta tekniikkaa, Suomesta virtaa rahat ulkomaille.

      Meille Suomen Kansalaisille jää oikeastaan vain maksajan rooli:
      kalliit sähkölaskut tuplattuine siirtomaksuineen, mm.

      • TikTakTimeNuke

        Niin ja tietysti se erittäin radioaktiivinen ydinjäte, jonka määrä kasvaa koko ajan...


      • tympääntynyt

        ja kun miettii pidemmälle niin novriski pol, sosioborg sun muut venäläiset laadukkaat neukkula ajalla rakennetut ydinvoimalat, nehän kestää kuormitusta niin omille alueilleen ja viellä suomeen. eihän ne tusahda kuin tsernobyl. samoin kuin nk. siirto norjasta suomeen. miten on mahdollista että vaikka ei ole piuhoja sinne niin siirtomaksu lisätään hintaan. mutta vihreille tällaisen ymmärtäminen tuottaa tuskaa kun on tottunut että virtaa tulee seinästä. :D


    • j436gef

      Tuulivoimalatkin tulevat ulkomailta.

      Tuulivoima on "ilmasta" - puhallusta.

      Veronmaksajan pussista 5-kertainen hinta sähkön pörssihintaan nähden.

      • 456456457456

        Toki sitä voi ostaa tuulivoimalan ulkomailta jos ei Suomalainen kelpaa.

        Tuulivoima on eettisesti, ekologisesti ja muutenkin hyvin korkeatasoista energiatuotantoa joten toki siitä kestävästä ja isänmaatamme rakastavasta energiatuotannosta voi enemmän maksaakkin.

        Toisaalta... kun uusiutuvan energian tuotanto lisääntyy, hinnat putoavat.

        Kysymys on vähän sama syötkö halpaa, ympäristöstä täysin väliinpitämättömästi tuotettua kemikaalipitoista ruokaa vai syötkö hyvää, puhdasta, luontoa vaalivaa herkkuruokaa.


      • ei.tolkkua
        456456457456 kirjoitti:

        Toki sitä voi ostaa tuulivoimalan ulkomailta jos ei Suomalainen kelpaa.

        Tuulivoima on eettisesti, ekologisesti ja muutenkin hyvin korkeatasoista energiatuotantoa joten toki siitä kestävästä ja isänmaatamme rakastavasta energiatuotannosta voi enemmän maksaakkin.

        Toisaalta... kun uusiutuvan energian tuotanto lisääntyy, hinnat putoavat.

        Kysymys on vähän sama syötkö halpaa, ympäristöstä täysin väliinpitämättömästi tuotettua kemikaalipitoista ruokaa vai syötkö hyvää, puhdasta, luontoa vaalivaa herkkuruokaa.

        Miksi tuulivoiman syöttötariffi on 105 e/MWh, kun sähkön pörssihinta on vain noin 30 e/MWh ja hiilisähkön polttoainekustannus päästöoikeus mukaan lukien vain 20 e/MWh.

        Tuulivoimalla päästöoikeuden hinnaksi tulee 100 e/t_CO2. Pörssissä päästöoikeus maksaa 6 e/t.


    • jk356gfe

      Paras perintö tuleville sukupolville on ydinvoimateknologia. Sen osaamisesta kannattaa pitää huolta.

      • fghtrhdfhdfgh

        Päinvastoin.

        Esim. Ydinjäte tavalla tai toisella päätyy sinne minne sen ei pitäisi missään nimessä päätyä.

        Sodat, luonnonmullitukset, tuhannet tulevat vuodet.

        Ydinvoimalat taas... kuin atomipommit valmiiksi sijoitettuna ympäri suomea ja niiden tarkat koordinaatit kaikilla sotaintoilevilla mailla kuten NATOlla, USAlla jne.


    • rewtg4

      Tuuli voimalat ostetaan saksasta

      • slLtZwyd

        Ja sitten maksetaan tukiaista saksalaisille firmoille 100 €/MWh


      • sdfgregsdfg

        Osta kotimaista.

        Toki Saksalaisetkin ovat tämän tajuunneet ja siellä uusiutuvan energiatuotannon tekniikkaa kehitetään nyt täysillä, koska hekin haluavat äkkiä eroon sotkevasta ydinvoimasta.

        Saksa ja Japani ovat johtavia teknologian maita: se tarkoittaa sitä että he ovat tarkasti laskeneet että ydinvoima ei kannata.


      • tympääntynyt

        öhym. tuulivoimalat tehdään pitäjänmäen abb: n tehtailla, tuotto siirtyy ruotsiin, voimalat valmistetaan ahvenanmaalle jotta saadaan turvattua RUOTSIN POHJOIRANNIKON energiantuotto. ja samalla eteläsuomen länsirannikon RUOTSINKIELISTEN energiansaanti.


      • nWxafd6Y
        sdfgregsdfg kirjoitti:

        Osta kotimaista.

        Toki Saksalaisetkin ovat tämän tajuunneet ja siellä uusiutuvan energiatuotannon tekniikkaa kehitetään nyt täysillä, koska hekin haluavat äkkiä eroon sotkevasta ydinvoimasta.

        Saksa ja Japani ovat johtavia teknologian maita: se tarkoittaa sitä että he ovat tarkasti laskeneet että ydinvoima ei kannata.

        Jees. Tuulisähkö on erittäin kannattavaa kunhan vain tuetaan tarpeeksi.


      • 34534634534523412

        En kannata tuulisähkö tukemista mutta vielä vähemmän sen jatkuvasti lisääntynyttä rajoittamista, estämistä yms. hankaloittavaa byrokratiaa.

        Toki tiedämme miksi: samat tahot jotka runnovat erittäin radioaktiivista ydinjätetuotantoa maahamme, pyrkivät kaikin tavoin estämään puhtaan, kotimaisen ja uusiutuvan hybridienergiatuotannon etenemistä.

        Ja ne salkutkin.


    • nohankaussähkö

      Saat varmasti Nobelin, jos pystyt kehittämään öljyttä vempeleen, mikä tuottaa sähköä ilman öljyä. Suomessa ei kaiken käytettävissäni olevan järjen mukaan pitäisi olla vielä sähköjä ollenkaan.

    • NäinOnNäreet

      Suomessa oli tuulivoimaloiden valmistaja WinWind mutta meni konkkaan kun ei saanut riittävästi tukea. Joitain osien valmistusta taitaa olla enää. Ja maansiirtotöitä tuulivoimaloita perustettaessa. Työllistävyys varsin paljon vähemmän kuin Tuulivoimayhdistys on lupaillut. Mutta syöttötariffi on maailmanennätystasoa.

    • 3463463452341234

      Pitää muistaa että tämä tuhoisa maapallon sotkeminen on oikeastaan kestänty vasta satavuotta ja näin nopeasti meret yms. ovat jo saastuneet.

      Vielä satavuotta sitten Suomessa oli nelivedot pihassa, luomuruoka pöydässä ja omat tuulimyllyt energiaa tuottamassa.

      Ydinvoima sucks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe