Pakistanilaisten serkkuliitoista vammoja lapsille

gkghgo

Ensimmäisten serkkujen avioliitot pakistanilaisten yhteisöissä ovat johtaneet vakaviin kehitysvammoihin monien lasten keskuudessa.

Naimisiin menevät parit olisi hyvä laittaa DNA-testeihin ennen liittoa, jotta voidaan varmistaa, että he eivät ole serkkuja. Insestit Ison-Britannian Pakistanin yhteisöissä on kasvava huolenaihe.

Asiaa ajava paronitar Shreela Flather sanoo, että ensimmäisten serkkujen avioliitot pakistanilaisissa yhteisöissä ovat johtaneet moniin kehitysvammoihin heidän lapsillaan, mikä on hänen mukaansa huolestuttavaa.

Hän kertoo, että tietyissä yhteisöissä on paljon serkkujen välisiä liittoja, erityisesti niiden pakistanilaisten keskuudessa, jotka tulevat Pakistanin Kashmir-alueelta.

- Kun menee tällaisen perheen luokse ja siellä on neljä tai viisi lasta, ainakin yhdellä tai kahdella heistä on jokin kehitysvamma. Se ei ole hyväksyttävää ja emme voi tehdä mitään sille. Onko se reilua lapsille?

Serkkujen liitot ovat laillisia Isossa-Britanniassa. Niitä on solmittu pakistanilaisten yhteisössä niin kuin myös joillain arabi- ja afrikkalaisperheillä.

Lääketieteelliset tulokset osoittivat vähän aikaa sitten, että Isossa-Britanniassa kaikista synnytyksistä kolme prosenttia oli pakistanilaisten tekemiä, mutta geneettisen vamman kanssa syntyneistä 30 prosenttia oli pakistanilaistaustaisia.

12

108

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onnee

      Arhinmäen toveri, ääniharava Anna Kontula, siirtää seksuaalikeskustelun aivan uudelle tasolle.
      Hänen mielestään perhe-ja sukulaispiirissä seksuaalinen toiminta tulisi olla hyväksyttävissä aikuisikäisten kesken.
      Tällaisen keskustelun avaaminen varmaan perustuu johonkin tieteelliseenkin pohjaan, odotetaan mitä uutta tietoa tästä saamme.http://www.ts.fi/uutiset/kotimaa/373946/IL Kansanedustaja sallisi seksin taysiikaisille sukulaisille

    • lehmännäköinenlehmä

      Hyvä että Kontula ainakin toistaiseksi jättäisi kuitenkin eläimet rauhaan.

    • Kulttuurikysymys

      Totta on että näitä kehitysvamma-tuloksia on osattu odottaakkin jo ainakin parin sukupolven ajalta euroopassa. Se johtuu siitä että juuri aloittajan mainitsemissa roduissa ja kulttuureissa on ollut tapana naittaa sukulaiset taloudellisista syistä ja siksi että täytyy tuntea hyvin suku johon tyttö/poika naitetaan. Kehitysvammaisuutta heidän kotimaissaan ei juurikaan esiinny koska on voitu valita kauempia sukulaisia puolisoiksi. Nyt täällä euroopassa se ei ole mahdollista koska ei aina ole mistä valita niitä kaukaisempia sukulaisia vaan on otettava hyvinkin läheisiä serkkuja. He jatkavat näitä perinteitä lännessäkin ja jopa enenevässä määrin juuri täällä. Kaikilla ei ole mahdollista hakea kaukaisempaa sukulaista puolisoksi kotimaastaan, eikä kansalaisuutta uudelle puolisolle välttämättä edes saa. Köyhemmät on joutuneet naittamaan lapsensa läheisimmille serkuilleen.
      Kyse on siis rahasta ja kansalaisuuden saamisesta ja niiden puutteesta.

    • SerkkuHerkkuaVaiEi

      Sama pätee kehitysmaista Suomeen muuttaneiden kohdalla. Perinteisesti on halutaan pitää varallisuus jne. saman suvun käsissä joten on harrastettu serkusavioliittoja. Tietyt perinnölliset sairaudet pääsevät kertymään sukuihin ja joskus tämä realisoituu syntyvän lapsen vammaistuuten.

      Suomalaistenkin kohdalla on todettu sama ilmiö kun maaseudulla aikoinaan on haettu puoliso naapurista tai ainakin melko läheltä. Tällä tavalla moni suomalaiseen tautiperintöön kuuluvat ovat syntyneet. Siinä mielessä globaalistuminen on hyvä ilmiö että tautitaakka vähenee. Lisätietoa https://fi.wikipedia.org/wiki/Suomalainen_tautiperintö

      • jkhkjh

        Sisäsiittoisuuden seuraus Pakistanissa. Olisiko hieman eri asia kuin kaikissa kansoissa esiintyvä tautien lokalisaatio.

        https://www.youtube.com/watch?v=-rfr1yPou5A

        Suomalainen vastine (sisäsiittoisuudelle) on islamia ja vasemmistolaisuutta palvova katkera huoraämmähintti jonka mielestä kaikki maailman epäkohdat ja pahat asiat voidaan selittää yhdellä lauseella joka alkaa: "kyllähän suomalaisetkin".


      • Kulttuurikysymys
        jkhkjh kirjoitti:

        Sisäsiittoisuuden seuraus Pakistanissa. Olisiko hieman eri asia kuin kaikissa kansoissa esiintyvä tautien lokalisaatio.

        https://www.youtube.com/watch?v=-rfr1yPou5A

        Suomalainen vastine (sisäsiittoisuudelle) on islamia ja vasemmistolaisuutta palvova katkera huoraämmähintti jonka mielestä kaikki maailman epäkohdat ja pahat asiat voidaan selittää yhdellä lauseella joka alkaa: "kyllähän suomalaisetkin".

        Tottahan se onkin "kyllähän suomalaisetkin". Meillä on tosiaan historiassa ihan sama ilmiö joka vaikuttaa vielä tänäpäivänäkin, siis nämä serkusten solmimien liittojen jälkiseuraukset. Menee vielä useampi sukupolvi ennenkuin nämä sairaudet poistuu. Eikä tarvi olla niin serkkukaan, ollaan oltu sisäsiittoisia pienessä maassamme eristäytyneenä maailmasta.


      • höpöhöpö

        Tuo sisäsiitoisuus näkyy myös hyvin tuolla Palestiinassa. Että silleen.


    • paveltasmoi

      Mikähän teitä vaivaa kun noin kiinnostaa joidenkin kikkarapäiden nussimiset ihan yksityiskohtia myöten?

      Rasisteja ette ole, koska rasistia ei kiinnosta vieraiden rotujen touhut.

      Olette jotain suvaitsevaispervertikkoja, koska teillä on pakottava tarve säännöllisesti tehdä avaus etnoista ja vielä mieluummin seksuaaliaiheesta. Moni teistähän oikein esittää jotain Abdullahia netissä.

      Ottakaa ihan rohkeasti yhteyttä SETAan ja niihin punavihervasemmistolaisiin, sillä se on teidän todellinen lokero. Ei nämä teidän juttunne ole heteroseksuaalisten arjalaismiesten kirjoittamia.

      Voitte toki yrittää olla vaikka edes viikon kirjoittamasta tummien seksuaalielimiensä käytöstä ja parittelutavoista.

    • vanhatapasiellä
    • Päivälliselläjust

      Nyt meni ruokahalu.

    • h_______

      Vihreät nuoret eläimiin sekaantumisen ja insestin puolestapuhujina?

      3) Miksi puhumme näin ällöttävistä asioista?

      Otetaan asia kerrallaan:

      a) Insestillä ei, toisin kuin Jussi antaa ymmärtää, tässä tarkoiteta alaikäisen hyväksikäyttöä, vaan esim. kahden täysikäisen sisaruksen rakkautta toisiaan kohtaan. (Vaikka Hakko sekoittaakin pakkaa puhuessaan samaan aikaan turvaikärajojen alentamisesta.)

      b) Turvaikärajojen alentaminen on vaikea kysymys, eikä minulla ole siihen paljoa sanottavaa, muuta kuin että kaikkien ikärajojen (seksistä päihteisiin ja äänestysikärajaan) pitäisi mielestäni olla jotain 15-16 ikävuoden luokkaa. Itse ymmärrän kyllä varsin hyvin turvaikärajojen tarpeuden, vaikka kyllä nitä voisi alentaa, samoin kuin täysikäisyyden rajaa, tosiaan jonnekin 15 vuoden tietämille. Se koskisi luonnollisesti myös kaikkea seksiä ja pornoa.

      c) Eläimiin sekaantuminen on marginaalinen asia, mutta niissä tapauksissa kun sitä tapahtuu, niin täytyy erottaa sellaiset tapaukset, joissa eläin ei ole kärsinyt, niistä, joissa eläin on kärsinyt. Jos on, niin kyse on toki eläinrääkkäyksestä. Pääsyy tabulle on kuitenkin se, että ajatus (jopa ei-uhrittomasta) eläinseksistä ällöttää monia ihmisiä. Ottaen huomioon miten paljon eläimiä tapetaan, kidutetaan ja alistetaan nykymaailmassa, niin on minusta aika kaksinaismoralistista kauhistella eläinseksiä suurimpana syntinä. Jos joku harrastaa seksiä eläimen kanssa ilman että aihettaa tälle suoranaista fyysistä kipua, niin mikä minä olen sitä kieltämään. Ja seksiäkin on monenlaista. Onko esimerkiksi lemikkikissan haliminen tai suukottelu "eläimiin sekaantumista"? Pitäisikö se kieltää laissa? Missä kulkee raja?

      Mielestäni raja on hyvin selvä: jos eläimelle aiheutetaan tarpeetonta kärsimystä, oli kyseessä sitten väkivaltainen seksi tai vaikka kepillä lyöminen, niin kyseessä on eläinoikeusrikos. Kyllä eläin, varsinkin nisäkäs, kuten ihminenkin, antaa ymmärtää kun sitä sattuu.

      Säälin niitä, joita kiinnostaa muiden ihmisten (ja eläinten) harmiton yksityiselämä niin paljon että rupeavat siitä vouhkoamaan. Harvalla näistä ihmisistä on vaikeuksia mm. syödä tai tappaa eläimiä - mutta niiden liiallinen rakastaminen koetaan ongelmaksi. Hah! Siksipä väitänkin, näin kasvissyöjänä, että eläinsuojelullinen näkökulma on usein aika tuulesta temmattu.

      Toki eläimistä ja lapsista pitää pitää erityistä huolta, ja siksi tarvitaan lainsäädäntöä suojelemaan näitä erityisryhmiä. Mutta sekä insesti- että eläinteensekaantumiskysymyksessä nämä lastensuojelullis- ja eläinsuojelullis-kysymykset toimivat usein lähinnä tekosyinä puuttua aikuisten ihmisten yksityiselämään, ennen kaikkea muiden ihmisten ällöttäviltä, oudoilta ja vierailta tuntuviin makuuhuone- (tai vaikka sitten talli-) puuhiin.

      Ylipäänsä poliitikkoja kiinnostaa huolestuttavan paljon muiden aikuisten ihmisten (tai ihmisten ja lemmikkien) väliset vapaat kanssakäymiset - sitäkö se holhousvaltiossa eläminen teettää? Itse uskon, että puritaaninen seksuaalimoraali ja konservatiivinen kulttuuri ovat vielä hyvin elossa Suomessa, ja siksi nostan hattua Hanna Hakolle ja vihreille nuorille ylipäänsä (joihin toki itsekin kuulun), että uskaltavat puhua asioista, joista monet vaikenisivat.

      http://ottolehto.puheenvuoro.uusisuomi.fi/112677-vihreät-nuoret-vapaata-seksiä-kaikille

    • etrytytyty

      Samalla tavalla kuin sisäsiittoiset suomenhurrit,.,.erittäin laajoja kromosomihäiriöitä. näkyy esim. Haglundin ja Bideeeen perheissä.Kaikki suomenhurrit ovat vammaisia.Toivottavasti tajuavat ampua itseään päähän.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2173
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      37
      1771
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1511
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      1276
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1260
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1088
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1013
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      987
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      692
    Aihe