Mitä tapahtuu kun lainan takaaja myy oman asunnon

ahmatti666

Mitä siis tapahtuu kun lainan takaaja myy oman asunnon joka on meidän lainan vakuutena?

4

6419

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dfgd

      Pankki ei anna sitä vakuutta, ellei teidän lainalle järjesty tilalle jotain uutta vakuutta. Tai toinen vaihtoehto on, että teidän lainanne menee heti maksuun.

      Niin tai näin, mutta vakuudeksi annettua omaisuutta ei ihan niin vain myydä. Pantinhaltijalla on sanansa sanottavana asiaan.

    • sdgdg2

      Selvennyksenä tähän että takaajan talon paperit on pankilla kanissa jso et sitä tiennyt/ajatellut...ei voi myydä ihan tuosta vaan, pitää löytyä toinen takaaja.

      • Kiinteistö_vs_osake

        Ei tarvitse uutta takaajaa, jos vakuutena on talo. Kiinteistön kiinnitys ei häviä mihinkään, vaikka omistaja vaihtuu. Eri asia sitten, kuka ostaa talon, joka on jonkun tuntemattoman lainan vakuutena.

        Osakeasunto on vielä vaikeampi myydä, kun osakekirja on tosiaan siellä pankin hallussa.


    • velkavelkana

      Nyt pitäisi tietää, onko takaaja antanut henkilötakauksen vai vaihtoehtoisesti asuntonsa paperit pantiksi pankillesi. Jos kyse on henkilötakauksesta, on takaaja joutunut kertomaan pankille, mitä omistaa, jotta kelpaisi takaajaksi. Pankille ei synny tässä mitään oikeuksia takaajan omaisuuteen, ainoastaan luottamus siihen, että takaaja on tarvittaessa maksukykyinen. Asunnon myynnissä omistetut seinät muuttuvat omistetuksi rahaksi, eikä takaajan talousasema heikkene kuin kulujen ja verojen verran. Jos taas asunto-osakkeet on pantattu, ei niitä myydä ilman pankin suostumusta ja lainasi tarvitsee uuden pantin. Kiinteistöstä tuolla jo kerrottiinkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      102
      4823
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3242
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      85
      2979
    4. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1737
    5. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      41
      1510
    6. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      107
      1332
    7. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1049
    8. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      108
      1020
    9. Miehen taloudellinen tilanne ja

      halu tarjota suojaa kaikin tavoin on usein perheen selkäranka. Siksi naisen ei ikinä pitäisi jättää huomiotta miehen rah
      Ikävä
      42
      1012
    10. Miksi syyllistät minua siitä etten pysty vastaamaan tunteisiin?

      En minä sille mitään mahda. Tuntuu pahalta. En pysty enää keskittymään mihinkään enkä nauttimaan mistään, kun tämä tilan
      Ikävä
      40
      981
    Aihe