Galakseja on lukematon määrä. Niissä on tähtiä(aurinkoja) vielä enempi ja niissä planeettoja. Kun on melko varmaa että emme ole yksin niin voidaanko ajatella että onko siellä mahdollisesti olevilla kehittyneillä sivilisaatioilla sama jumala ja jeesus kuin meillä. Jumalahan on luonut koko Universumin vai onko?
Universumin Jumala
6
<50
Vastaukset
- 3-3
entäs muut universumit? universumeja tuskin on vain yksi.
- Gapriel
No otetaan ne mukaan, onko sielläkin sama jumala, jeesus, piru ja helvetti.
- uudenplaneetanjeesusko
Tätäpä olen pohtinut,kiva kun joku tämän toi esiin :) Ehkäpä muutama kreationisti voisi vastata???
- huoookaus
Ja raamattukin heiltä löytyy, eikö niin, voi Tjiisus.
- JumalienReviiritPieniä
Jos asuttu planeetta muistuttaa ominaisuuksiltaan maata, niin sen eläinkuntakin muistuttaa maan vastaavaa. Ja jos jokin eläin vastaa älykkyydeltään ihmistä, niin hyvinkin on mahdollista, että hekin ovat järkeilleet itselleen hyväksi katsomansa määrän erilaisia taruolentoja.
Mutta tuskinpa sentään niiden nimet täsmäävät näiden Telluslaisten jumalien kanssa. - Todellisuuden_hiljentämä
Meidänkin planeetallamme nämä nykyisten uskontojen jumalat ovat hyvin uusia keksintöjä. Kristinusko ja islam ovat alle 2000 vuoden takaa eikä juutalaisillakaan ole ollut yhtä jumalaa kovin pitkään. Nyt jo ovat nämäkin uskonnot katoamassa hitaasti mutta varmasti. Ihmiset maallistuvat. Jonkinlaisia taikauskoisia uskomuksia on edelleen esim. suomalaisillakin, mutta näistä maailmauskontojen jumalista ollaan hyvää vauhtia luopumassa.
Enpä siis usko, että sattumalta nämä ohikulkevat käsitykset olisivat vallalla jollain toisella planeetalla.
Olisiko meille merkityksellistä, jos saisimme oppia, että jollain toisella planeetalla on elänyt Jeesus-niminen mies, jota pieni porukka tuolla planeetalla väittää jumalaksi? Tuskinpa. Ei siis meidänkään planeettamme Lähi-Idän uskonnot voi olla merkityksellisiä muiden planeettojen olioille.
Universumin (jo yhdenkin) kokoon nähden planeettamme on melko pieni piste. Älkäämme siis unohtako maailmankaikkeuden suuruutta ja ihmeitä. Niihin verrattuna ovat kaikki ihmisten jumalat onnettomia yritelmiä ja yksinkertaisia taruja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708