Jokainen syö "maajussin" ruokaa

Eipävähätellä

Maailman väestö kasvaa afrikassa ja muualla kohisten. Ruokahuollon haasteet kaavavat, maajussien tehokkuutta tarvitaan.

Kaupungissa asuva mies, kuten minä esim. tarvitsemme maajussien työpanosta tapahtui se sitten missä tahansa. Olemme ringissä. Mitä enemmän hyvinvointia maassamme sen parempi kaikille.

(Narsistit eivät tietysti älyä sellaista asiaa. Narsistihan on työyhteisöissäkin taakka, roska, joka pitäisi siivota pois.)

Maajussit ympäri maailman ruokkivat meidät merkittäviltä osi. ja se on totuus. Suomenkin tulee säilyttää omavaraisuutta. Tilanne on käynyt suomelle yhä tappiollisemmaksi ja huonommaksi käy miljardien suhteen, jos suomeen aina vain tuodaan enemmän kuin suomesta viedään.

Suomalaisia perinteisiä kehityksen edellä kulkevia, kehitystuottelijafirmoja pitää tukea. Juuri he tarvitsevat suomalaisen tukea, suomalaisten turvin he pystyvät vientiä jatkamaan.

Maamme sisällä tapahtuva keskinäinen kilpailu kilpailuvirasto estää esim. erästä alansa kehityksen kärjessä kulkevaa firmaa raskassti toimimasta hintakilpailussa suomessa. Kyseinen firma kehittää, muuta apinoi, kun lisenssiaika umpeutuu.

Suomi on niin pieni väestöltään, että lopulta kukaan ei vie mitään mihinkään, jos suuria ja kehityksen kärkiä tallotaan. Näin hullua se on suomessa. Tämä on tuhon kierrettä suomelle.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ettnääin

      Muut siis apinoivat tämän firman kehittämiä tuotteita. Se on aika erikoista ja suomalainen tulee sitten sitä, joka halvemmalla SAA myydä eli sitä apinoivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      89
      4694
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      113
      3872
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      191
      3723
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      73
      2123
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1192
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      155
      1147
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1055
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      924
    Aihe