Voikohan 5 vuotta yksin olleen leopardigekko (luultavasti) uroksen kamuksi samaan terraarioon laittaa toisen gekon? Haluaisin ostaa sellasen nuoremman yksilön... Niin voiko? (En ole varma onko se meidän gegu uros, mut kaiken järjen mukaan on...)
Toinen gekko?
Pinsku
2198
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
terraario on tarpeeksi suuri. Mikäli leosi on uros sille täytyy kaveriksi ottaa ainakin kaksi naarasta, muuten uroksesi hätistelee yhden naaraan henkihieveriin.Toisaalta mikäli tarkoituksenasi ei ole saada parhaimmillaan montaa kymmentä pikku liskoa vuosittain en pistäisi uroksen kanssa ainoatakaan naarasta. Kovin nuoriakaan yksilöitä ei kannata uroksen kanssa laittaa..liskojen tulisi olla suht samakokoisia. Toista urosta ei samaan koppiin voi laittaa.
Helpoiten tunnistat liskosi sukupuolen kun kurkkaat sen jalkoväliin. Uroksella on takajalkojen alapinnalla selvästi näkyvät rauhasrivit(näkyy sellaisina pisteinä), naaraalla ei rauhasrivejä ole.
Carla tuossa vastasikin jo. Tässä linkki tunnistukseen.
http://cybergecko.org/album/jan02/gendermale.htm
-geggo-