Mikä olsisi tilanne nyt Suomessa? Olisiko yhtään parempi?
Jos ei olisi otettua euroa.
heeeeeikkkkiii
10<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
http://blogit.hs.fi/perassahiihtaja/2014/05/15/onko-euro-suomelle-siunaus-vai-kirous/
Siinä kuitenkin ajattelemisen aiheista luettavaa.
Meillä olisi arvoton markka, jota maanviljelijöiden ja netsäteollisuuden tarpeisiin olisi devalvoitu kolmen vuoden välein.
Bensa maksaisi kuusi euroa litra, tosin autoihinkaan ei olisi varaa, Kia Venga olisi n. 60000 euroa, palkat olisivat 600-700 euroina kuussa, työttömyys nykyistä suurempi. Sitä rataa.
Ruotsilla on nyt arvoton kruunu :)
Suomella menisi paremmin, koska nythän meillä ei ole omaa rahaa. Matti kukkarossa. Etkö muka ole huomannut?
www.velkakello.fi
Me vain lainaamme sitä rahaa niiltä joilla sitä on, siis juutalais-pankstereilta. Kovaan hintaan. Järjestelmässä on AINA enemmän takaisinmaksettavaa kuin on millä maksaa. Koska korkoja varten ei luoda rahaa olemaan...
Sionistien Euro-ponzi -raha on kuin mato koukussa, he ovat saalistamassa, kuten Talmud jo kertoo.
kuinka monta yritystä on myyty ruotsiin ,norjaan ja muualle,
ne tuotti, kuulemma tappiota joten ne myytiin halvalla,
ne myytiin maihin joissa on oma raha, ja kas kummaa, siellä nuo paperifirmat, kaivokset ja muut tuottaakin miljoonavoitot,
omalla rahalla kun pystyy myymään halvemmalla.
Maa, jonka väestön koko on puolet New Yorkin kaupungista, ei tarvitse omaa valuuttaa eikä omaa kieltä, ei eduskuntaa eikä hallitusta. Se voisi olla USA,n osavaltio siinä missä Havajikin. Huolet loppuisivat siihen.
meneekö noissa kaikilla ihmisillä hyvin, olen kuullut hyvin toisenlaisia tarinoita.
Itsenäisellä Suomella meni paljon paremmin kuin EU,n alusmaana.
Olisi, sillä vienti olisi vetänyt hyvin, työttömyys olisi ainakin 5% alempana. Ja jos emme olisi koko EU:ssa, niin olisimme itseänäisiä.
Ei euroopan maita kiinnosta suomen tilanne, kreikkalaisille on aivan sama, miten suomella menee.
Suomi liitettävä Karjalaan!
Kovasti kehui kreikkalainen Suomea Etyj:n kokouksessa. Taisi yrittää voidella, että Suomi olisi suopea Kreikan laina-anomuksille.
Niinhän siinä taitaa käydä, että taas annetaan lainaa eikä entisiäkään saada takaisin.
Kyllä tässä on pakko ajatella, että Suomella menisi paremmin ilman euroa. EU:ssa voisimme olla kuten Ruotsikin, mutta raha voisi olla oma markka. Joku tuolla maalaili pirua seinälle, että kaikki olisi huonommin, mutta en oikein usko.
Ainakin meidän ministereillä olisi aikaa enemmän paneutua kotimaan asioihin. Nyt menee aika tuollaisten kepuleitten asioita setviessä eikä oikeita asioita ehditä juuri ajatella.