Nyt politikointi syrjään ja aivoriihi koolle, jotta saataisiin Suomeen lisää työpaikkoja.
Tarvitaan ensinnäkin ostovoimaa ja sille tyydyttäjät. Ostovoimaa saadaan sillä, että ihmisille annetaan enemmän rahaa käyttöön. Tyydyttäjiä tulee silloin, kun on tarvetta jollekin, koska joku haistaa aina raon bisneksentekoon.
Kuitenkin tällä hetkellä kepu haluaa vähentää tyypillisen kansalaisen ostovoimaa ja siirtää varallisuutta lisää niille, jotka eivät kuitenkaan kuluta enempää kuin aikaisemmin, koska rahaa on ollut ennenkin jo "riittävästi".
Miten tämä temppu tehdään? Siihen on helppo vastaus, mutta sitä tuskin uskaltaa ääneen sanoa.
Lisää töitä toivoo maalaiskunnan väki
3
<50
Vastaukset
Monilta ns. talousviisailta on jäänyt huomaamatta, että kansalaisilla ei ole enää tarvetta lisätä kulutustaan suhteellisesti siinä määrin kuin tapahtui kodinkoneiden yleistyttyä 1960-luvun alusta 1980-luvun loppupuolelle. Lähtöpisteessä ihmisillä ei ollut välttämättä edes sähkö- tai kaasuhellaa, päätepisteessä heillä oli lähes kaikki samat kodinkoneet kuin nytkin jotain tietokonetta ja matkapuhelinta lukuun ottamatta. Luonnollisesti vanhat koneet on vaihdettu moneen kertaan uusiin, mutta uusiminen vain ylläpitää taloutta pystyssä, ei kasvata sitä. Jos halutaan uutta kasvua ja työpaikkoja, pitää luoda uusia kulutustarpeita.
Vaikka siis kansalaiset saisivat lisää rahaa, he eivät lisäisi kulutustaan juurikaan, vaan kuten välillä parempina vuosina on nähty, sijoittaisivat ylimääräisen rahan johonkin. Sijoittaminen on osittain välttämätöntäkin, sillä esimerkiksi asuntojen rakentaminen on kallistunut. Kalliin asunnon rakentaminen ei kuitenkaan tuo juurikaan enempää uusia työpaikkoja kuin edullisen asunnon rakentaminen.- Kaikki_lentämään
Kulutus tarpeita lisätä. Ainakin hän osaa sen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288378251296.html Kaikki_lentämään kirjoitti:
Kulutus tarpeita lisätä. Ainakin hän osaa sen.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288378251296.htmlMatkustaminen ei ole hyvä työllistäjä. Nykyään matkatkin varataan enimmäkseen itsepalveluna, johon siirtyminen on jo nyt vähentänyt työpaikkojen määrää kymmenillä tuhansilla ja tämä kehitys sen kun kiihtyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743