Lappuliisat jättivät munkkikahvilan rauhaan

topakkatäti

Kaikkeen muuhun voi tampereella vaikuttaa, paitsi ei lappuliisojen toimintaan. Heidän ammattikuntansa toiminta on ollut aina lain, oikeuden ja terveen järjen ylä- ja ulkopuolella, kun autoilijoista on kyse. Mutta ihme on tapahtunut. Pyynikin munkkikahvilan entiset sakkolappujaan kironneet autoilevat asiakkaat on jätetty viimeinkin rauhaan.

12

1410

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selitäs_vähän

      miksi väärin pysäköimiseen ei saisi puuttua? miksi autot pitäisi saada pysäköidä laittomasti?

      • kivaonmukavaa

        Noo ihan siksi kun se on kivaa.


      • laillisesti

        Pyynikin näkötornin pysäköinti pitäisi sallia liikennemerkillä, jotta ajoradan hiekka osuudelle saisi pysäköidä auton osittain.Autoilijat on kyllä pysäköineet autonsa osittain hiekka osuudellekkin vaikka se ei ole sallittua?


      • keskustalainen

        Metsään pysäköinti ei ole asiallista. Eihän puistojen nurmikoillekaan pysäköidä.


      • saivarteluako
        keskustalainen kirjoitti:

        Metsään pysäköinti ei ole asiallista. Eihän puistojen nurmikoillekaan pysäköidä.

        Ei ole metsään tarkoituskaan vaan hiekkaosuudelle,noin 0.7 m asfaltinreunasta.


      • res.kulj.au
        keskustalainen kirjoitti:

        Metsään pysäköinti ei ole asiallista. Eihän puistojen nurmikoillekaan pysäköidä.

        Onpas typerä vertaus. Sinun varmaan pitäisi lukea laista, mitä kaikkea tiealue tarkoittaa ja mistä alkaa mainitsemasi metsä.
        Tuosta apua avuttomalle:
        Laki
        yleisistä teistä

        Eduskunnan päätöksen mukaisesti säädetään:

        1 luku

        Yleisiä säännöksiä.



        Tämä laki koskee sellaisia teitä, jotka on luovutettu yleiseen liikenteeseen ja joiden pitämisestä huolehditaan julkisena tehtävänä sillä tavoin, kuin jäljempänä säädetään. Nämä tiet ovat yleisiä teitä.

        Yleinen tie voi olla myös vain tietynlaista liikennettä varten tarkoitettu ajotie tai polku taikka tie, jota käytetään ainoastaan talven aikana (erityinen talvitie). Näistä ovat soveltuvin osin voimassa tämän lain säännökset.

        Kadun pitämisestä on voimassa, mitä siitä erikseen on säädetty.



        Yleiset tiet ovat maanteitä tai paikallisteitä.



        Tiehen kuuluvat ajorata ja muut liikenneradat, niinkuin jalkakäytävä ja polkupyörä tie, sekä niiden säilymistä ja käyttämistä varten pysyvästi tarvittavat alueet, rakenteet ja laitteet, kuten piennar, luiska, pengermä, oja, keski-, väli- ja rajakaista, sivuuttamis-, kääntymis- tai pysähdyspaikka, tiehen välittömästi liittyvä vähäinen varasto- tai pysäköimisalue sekä kaide, rumpu, silta, lautta laitureineen ja väylineen, laivalaituri, joka on määrätty tiehen liitettäväksi, ja tiemerkki.

        Teihin kuuluviksi luetaan niiden liitännäisalueina pysyvästi tarvittavat tienpitoaineen ottamispaikat ja tienpitoa varten tarpeelliset erityiset rakennus- tai varastoalueet sekä tien käyttäjien tarpeeseen varatut yleiset pysäköimis- ja kuormausalueet.

        Alue, jota tarkoitetaan 1 momentissa, muodostaa tiealueen. Tiealue, jonka rajoja ei ole maanmittaustoimituksessa määrätty, ulottuu metrin etäisyydelle ojan tahi, missä ojaa ei ole, tieluiskan tai -leikkauksen ulkosyrjästä.


      • VÄÄRINPY

        Mikä on väärinpysäköinti pyynikillä.??Kun tilaa on ja muut pääsevät kulkemaan.??


      • Äitinhelmassa
        VÄÄRINPY kirjoitti:

        Mikä on väärinpysäköinti pyynikillä.??Kun tilaa on ja muut pääsevät kulkemaan.??

        Ota selvää kysele sitten tyhmiä lisää kolho.


    • kaupungin_katu

      Ei munkkikahvilan tie mikään valtion tie ole. Ei siellä tiealuetta ole, siellä on katualue.

      • urv.ot

        Täällä taas ruudinkeksijät kommentoimassa. Meinaat että tieliikennelakia ei sovelleta kaduilla, vitun uuno?

        Jos auto on metsän puolella, sovelletaan maastoliikennelakia.


      • Maastopyörälläkö

        Sinä se vasta jeppe olet,vedä parit pössyt ja kasva aikuseksi.


      • Anonyymi
        Maastopyörälläkö kirjoitti:

        Sinä se vasta jeppe olet,vedä parit pössyt ja kasva aikuseksi.

        Millaista on aikuseksi?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4650
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      179
      3655
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      68
      2096
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1288
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1152
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      147
      1094
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      50
      1000
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      904
    Aihe