Kuuntelen taas Radio Vegaa

Ei vahingossakaan mitään suomalaista musiikkia! Vain kaksi vaihtoehtoa musiikkivalinnoissa: joko ruotsalaista (oli se sitten ruotsiksi tai heikolla englannilla laulettua) tai joskus amerikkalaista. Ettekö oikeasti ymmärrä, kuinka naiiveilta, alemmuuskompleksisilta ja ääriruotsalaisnationalistisilta näytätte muiden - aivan varmasti myös ruotsalaisten - silmissä???
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Anteeksi nyt vaan, mutta en voi olla pyörittelemättä päätäni koko ajan, kun joku x3m sattuu olemaan päällä. En ihmettele, että Ruotsissa suomalaisia pidetään ennakkoluuloisesti "tyhminä", vaikka ruotsalaiset ovat esim. Pisassa niin paljon tyhmempiä. Hehän tuntevat Suomesta vain vähän ruotsinkielistä puolta. Kuunnelkaapa joskus. Ne jutut on niin lapsellisia.

Dedär dedär dedär liksom liksom liksom.

Mutta osittain johtuu siitä, että ruotsi ilmeisesti on kielenä maailman yksinkertaisin. Nyt soi " är det fest, fär man ta me sig nån, hur många?" Sitä toistetaan 20 kertaa peräkkäin.

Äänestä

Karmeaa.

Äänestä

Minua tuo ei paljoa häiritse, kun en kuuntele sururadiota koskaan. MUTTA se häiritsee, että suomenkielisillä asemilla jatkuvasti soitetaan ruotsinkielistä musiikkia yli kohtuuden!

Taas tulee esiin se svekokratiamme piirre, että kaksikielisyys on rikkautta vain yhteen suuntaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yksinkertainenAjatusmaai kirjoitti:

Ei vahingossakaan mitään suomalaista musiikkia! Vain kaksi vaihtoehtoa musiikkivalinnoissa: joko ruotsalaista (oli se sitten ruotsiksi tai heikolla englannilla laulettua) tai joskus amerikkalaista. Ettekö oikeasti ymmärrä, kuinka naiiveilta, alemmuuskompleksisilta ja ääriruotsalaisnationalistisilta näytätte muiden - aivan varmasti myös ruotsalaisten - silmissä???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu