Kovimpia otteita ovat kokeneet järjestöt, jotka tuovat esiin tietoja venäläissotilaiden osallisuudesta Ukrainan sotaan. Ihmiset on saatu uskomaan, että muu maailma on Venäjää vastaan. Koko kansakunta on kuin sotatilassa, vaikkei Venäjä edes myönnä olevansa sodan osapuoli. Kritiikkiä pidetään petturuutena.
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3400183/venalaiset-jarjestot-seinaa-vasten
http://www.kansanuutiset.fi/uutiset/kotimaa/3400183/venalaiset-jarjestot-seinaa-vasten
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis kertakaikkiaan sairasta toimintaa!
Ei tällainen järjestelmä voi toimia pitkään, kansa ottaa vallan.
Venäjä on autoritäärinen valtio, jossa kansalaisyhteiskunta ei toimi eikä sillä ole sellaisia perinteitäkään. Johtaja määrää ja zombiet tottelevat. Venäjä on äärioikeiston ihannemaa.
Venäjä vajoaa jälleen pimeyteen, väkivaltaan, tietämättömyyteen ja barbariaan, josta se hetken yritti herätä. Kun ennen venäjä ympäröi imperiuminsa rautaesiripulla, nyt se tehdään pimennysverholla.
Propagandan kierre johtaa sulkeutuneisuuteen. Pohjois-Korean malliin. Venäjä tulee jäämään yksin, muut BRICS -maat eivät halua tuollaista kehitystä.
Muuta mahdollisuutta ei tällä menolla ole.
Venäläiset ovat muutenkin niin hiiriä, etteivät uskalla ajatella itse. Ei toivoakaan, että Venäjällä päästäisiin kansalaisyhteiskuntaan, jossa ihmiset itse pääsisivät vaikuttamaan asioihin ruohonjuuritasolla.