Kreikka hyväksynee ehdot keskiviikkon

Ja Karjun sydän vinkuu ku viulu.
1464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Ja samana päivänä persut ilmoittavat jättävänsä hallituksen.

Äänestä
  • Pikku persulit jo arvelevat, että Soini pysyy hallituksessa, koska oppositiosta ei voi saada läpi mitään omia tavoitteita.

    Äänestä

Englannin lähdettyä EU:sta puolentoista vuoden kuluttua loppuu tämä pelleily hyväksyi Kreikan rosvo parlamentti keskiviikkona mitä tahansa.

Äänestä

Mutta silloinhan hallituksen linjaus pitää sillä sehän on luvannut olla antamatta rahaa kreikan ehdotelman perusteella. nyt vaaditaan todellisia laki ja verotusmuutoksia kreikalta ja jos s ne tekee niin silloinhan tuo kolmas tukipaketti myönnetään. Se myöskin myönnetään ilman Suomea jos tahdotaan.

Äänestä

Villejä veikkauksia, kumpi loppuu ensin, kreikkalainat vai elämä maapallolla? Ps. olen jälkimmäisen kannalla.

Äänestä

Persut myy jo täysillä persettään kreikkalaisille! Kuulemma kreikkalaisilla on sen verran isot jormat, että vaseliinia on viety säiliöautolla persujen puoluetoimistoon. Timpalle on rakennettu jo teline, johon voi mennä kontalleen perse pystyssä kreikkalaisen eteen.

Pian Tsipras antaa Timpalle sellaista jytkytystä, että muistaa loppuikänsä. Muut persut huutavat kuorossa "NYT JYTKYTETÄÄN!"

Äänestä

Ei se voi hyväksyä mitään ehtoja siksihän se äänestys pidettiin siellä et haluaako kansa uusia kiristyksiä vai ei, ja jos se tsirppasi menee hyväksymään uudet kiristykset ni aika vihasia taitaa olla reikkalaiset ku äänestys olikin vain pelleilyä

Äänestä
  • Suurisuisen populistin kohtalo on kova niin Suomessa kuin Kreikassakin.
    Vaikeeta on näistä kummastakaan herrasta enää leipoa uskottavaa poliitikkoa.

    Äänestä

Ja Kreikassa tanssitaan zorbasta edelleen. Meillä seistään leipäjonoissa.

Äänestä
  • Ei se leipä löysässä ole kreikkalaisillakaan. Tuskin sinäkään nälkää olet oikeasti joutunut näkemään. Liekö edes leipäjonoa koskaan nähnyt - saati sitten sellaisessa ollut. Ja persuiltahan on kuulunut, että Suomessa voitas hyvin ruuan alvia vähän nostaa. Ei siihen kukaan täällä kuole. Näin sanoi persujen ryhmyri aikanaan Brysselin patojen äärestä.

    Äänestä

  • Ne virolaiset serkkusiko seisovat, sinä mielenvikainen olet ainakin elänyt muiden kustannuksella leveästi.

    Äänestä

Perussuomalaiset eivät ole koko Eurooppa joka voisi yksin päättää asioista.

Neuvottelut tuesta: Euroryhmän eli euromaiden valtiovarainministerien virallisen kannan mukaan neuvottelut kolmannesta lainaohjelmasta eivät vielä ole edes alkaneet. Ensin Kreikan on tehtävä uudistuksia ja vasta sitten voidaan palata neuvottelupöytään. Neuvotteluiden alkaminen kertoisi edistyksestä.

Kreikan toimet: Kreikalta vaaditaan toimia ennen kuin neuvottelut uudesta pelastusohjelmasta voidaan aloittaa. Ensimmäiset lakimuutokset pitäisi tehdä keskiviikkoon mennessä. Uudistuksia vaaditaan muun muassa eläkkeisiin, verotukseen ja työmarkkinoihin. Mikäli Kreikka jää toimettomaksi, pelastuspaketin myöntäminen vaikuttaa epätodennäköiseltä.

Saksa: Saksan kanta vaikuttaa paljon siihen, mihin suuntaan mahdolliset neuvottelut etenevät. Saksan käyttää suurinta valtaa rahoitusmekanismi EVM:ssä ja maa on ollut eturintamassa vaatimassa tiukkaa talouspolitiikkaa. Maan kanta vaikuttanee paljon myös muihin talouskuria vaativiin maihin.

Suomen kanta: Suomen kanta ja neuvottelutavoitteet määritellään eduskunnan suuressa valiokunnassa. Tähän asti se on määrittänyt kantansa Kreikan ehdotukseen lainaohjelman ehdoista ja se on julkisuudessa olleiden tietojen mukaan kielteinen. Jatkossa kanta voi muuttua, kun mielipide muodostetaan eri ehdotuksiin.

Hallituksen rakoilu: Eurokriittisenä puolueena perussuomalaisille kriisimaa Kreikan tukeminen on vaikeampaa kuin muille hallituspuolueille. Julkisuudessa olleet tiedot antavat ymmärtää, ettei hallituksen kaatuminenkaan ole ollut kaukana. Mikäli Kreikalle myönnetään kolmas pelastuspaketti, välit hallituksessakin saattavat kiristyä äärimmilleen.

Perussuomalaisten tulisi jatkaa hallituksessa olkoon Kreikan kohtalo mikä tahansa. On paljon muita asioita joita tulisi hoitaa, ei vain piskuinen Kreikka.
Maailmantalous ja Suomen talous on aika huonossa hapessa. Suomi tarvitsee sopeutumistoimia joissa arvioitaisiin suomalaisten etu ja mihin Suomella on enää varaa.
Haihattelu tulisi vähentyä kautta koko Suomen poliittisen päätöksenteon, tärkeys on kuitenkin se oma maa ensin.

Äänestä
  • Eikä Viron ja Kreikan kaltaiset maat voi vinkua rahaa muilta. Suomi ja Itävalta näyttävät tulonsiirtounionissa pieniltä nettomaksajilta siitä syystä, että näissä molemmissa maissa on Balkanilta, Virosta ja ties mistä hirveästi elintasopakolaisia.

    Äänestä

  • Ja miten tuo lausunto sopii soinin lupaukseen piikin kiinni pistämisestä? XD

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kontulanhupiveikko kirjoitti:

Ja Karjun sydän vinkuu ku viulu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu