Terveyskeskus

Poiuyt

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sairastanut

      Työnantajille kun vielä voisi vain sanoa, että olen nyt kuumeessa, mutta he vaativat lääkärintodistusta! Osa työnantajista hyväksyy ns. oman ilmoituksen, mutta jos olet flunssan kourissa, niin saat olla kolme päivää poissa tällä omalla ilmoituksella ja joka päivä täytyy esimiehen kanssa keskustella puhelimitse voinnista.

      On paljon yksinkertaisempaa jonottaa terveyskeskuksessa yhden kerran ja saada se kolmen päivän sairaslomalappu, kun joka aamu yrität tavoittaa kiireistä, vaikeasti tavoitettavaa esimiestäsi puhelimeen. On palaveria, kokousta jne.

      Lääkärintodistuksen saamisen jälkeen voit levätä kotona, eikä tarvitse pelätä mitään "jälkipuheita", että olikohan se nyt varmasti sairas.

      Olen joutunut joskus hakeutumaan päivystykseen ja siellä maatessani huomasin, että tulee sinne apua hakemaan sellaisiakin henkilöitä, jotka voisivat jo kotona ottaa sen särkylääkkeen ja vasta sen jälkeen hakea apua, jos se ei auta. Laukkua kaivellaan ensiavussa ja "löydetään" se reseptilääke, joka auttaa, kun sen ottaa suuhun ja nielaisee veden kera.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7558
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      106
      5286
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3526
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      25
      3491
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2554
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1876
    7. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      355
      1527
    8. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1521
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1356
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      59
      1349
    Aihe