http://www.ess.fi/uutiset/kotimaa/2015/07/13/armeijassa-kay-kato---sotilaita-eroaa-reservista-ennatystahtiin
Aseistakieltäytyjäliiton mukaan Suomessa on käynnissä kaikkien aikojen vilkkain armeijasta eroamisvuosi, sillä kesäkuun loppuun mennessä armeijasta on eronnut 648 reserviläistä. Pelkästään kesäkuussa armeijan jätti 163 koulutettua sotilasta. Luku on kautta aikojen toiseksi suurin, sillä vain kuluvan vuoden toukokuussa oli eroajien luku vielä suurempi, 240 reserviläistä.
On todennäköistä, että tänä vuonna reservinkieltäytyjien määrä nousee reilusti yli tuhanteen. Koko viime vuoden aikana reservinkieltäytyjiä oli 296 kappaletta ja vuonna 2013 vain 72. Syy määrän lisääntymiselle on muun muassa Euroopan jännittynyt tilanne, joka on saanut monet reserviläisen ajattelemaan sotilaallisen varustautumisen mielekkyyttä ja seurauksia. Monille kysymys on myös protestista Suomen NATO-lähentymistä vastaan.
Reservinkieltäytyminen on ollut mahdollista jo vuosia
Aseistakieltäytyjäliitto avasi toukokuussa Eroa-armeijasta.fi -infosivuston, joka jakaa tietoa reservinkieltäytymisestä. Sivustolla kerrotaan yksityiskohtaisesti, miten Suomen armeijan reservissä oleva varusmiespalveluksen suorittanut henkilö voi erota armeijasta, eli jättää reservin taakseen laillisesti ja lopullisesti. Reservinkieltäytyminen on ollut mahdollista kaikille reserviläisille jo vuosia, mutta asia ei ole ollut laajasti tiedossa.
Eroa-armeijasta.fi -sivustolle on koottu tilastoja kieltäytyneiden määrästä ja sen tilasto-osiossa seurataan Sivarikeskuksen käsittelemien täydennyspalvelushakemusten määrän kehitystä kuukausitasolla. Tilastojen lähde on Lapinjärven Siviilipalveluskeskus.
Tämä eroaalto ja eroamisen motiivit tarkoittavat sitä että Suomen puolustuskyky laskee siitä syystä että Suomi veljeilee Naton kanssa. Suomen Mies ei vähällä eroa reservistä, mutta nyt tekee sen koska ei alistu vieraaseen komentoon ( Nato)
Suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA!
150
2393
Vastaukset
- PettäjänTieOnTuskainen
Tiltun maanpuolustushenki kukkii! Tiltu on syvästi isänmaallinen mies! Tosin se isänmaa alkaa vasta rajan takana:-D
- Orimattilasta_jytisee
Mitä hourailet? Tämä on ainakin minun isänmaa - sinusta en ole lainkaan varma!
Sinut minä voisin omin käsin muiluttaa itärajalle ja potkaista rajan yli Venäläisillä rajamiehille, tosin tuskin ne sinua edes huolisivat sinne. - Anonyymi00067
Orimattilasta_jytisee kirjoitti:
Mitä hourailet? Tämä on ainakin minun isänmaa - sinusta en ole lainkaan varma!
Sinut minä voisin omin käsin muiluttaa itärajalle ja potkaista rajan yli Venäläisillä rajamiehille, tosin tuskin ne sinua edes huolisivat sinne.Minä haistatan paskat Natolla.
Nato vie meidät tuhon tielle. NATOn vaatimusten vuoksi puolustusbudjettimme kolminkertaistuu ja käytämme yli 6000 miljoonaa euroa enemmän puolustuksemme kuin ennen Nato-jäsenyyttä. Se on tae velkaantumisemme kroonistumisesta.
Nato on antanut jäsenilleen sotatakuun ja EU on laitettu vain maksumieheksi ja vastuunkantajaksi. Nato on aina toiminut vastoin EUn etua.
Onneksi Nato on nykyisin aivokuollut. Sen saa henkiin vain Trump kun se käskee NATOn osallistumaan uuteen sotaan vaikka Grönlannin valtaamiseksi.
Nato on kallis turhake idiooteille. Hukkakoon paskaansa ne jotka veivät Suomen Natoon. - Anonyymi00072
Suomen puolustus perustuu yleiseen asevelvollisuuteen, suureen reserviin (
henkeä), 280 000 sotilaan sodanajan joukkoihin sekä uskottavaan itsenäiseen puolustukseen, jota Naton jäsenyys täydentää. Puolustusvoimat vastaa alueellisesta koskemattomuudesta, ja keskeisiä vahvuuksia ovat kattava tykistö, paikallispuolustus sekä korkea maanpuolustustahto. - Anonyymi00073
Anonyymi00072 kirjoitti:
Suomen puolustus perustuu yleiseen asevelvollisuuteen, suureen reserviin (
henkeä), 280 000 sotilaan sodanajan joukkoihin sekä uskottavaan itsenäiseen puolustukseen, jota Naton jäsenyys täydentää. Puolustusvoimat vastaa alueellisesta koskemattomuudesta, ja keskeisiä vahvuuksia ovat kattava tykistö, paikallispuolustus sekä korkea maanpuolustustahto.Sanon vaan, että nato on kohta kusessa.
- OrimattilanTutina
Suurin osa kantahenkilökunnasta ja reserviläisistä on NATO-jäsenyyden kannalla. Syy on selvä: sillä joukolla on realistinen käsitys siitä, mitä yksin jääminen merkitsisi sodan aikana. Orimattilan jytisijä onkin erikoinen "isänmaallinen": hän aikoo muiluttaa Venäjälle sellaisen henkilön, joka huolehtii Suomen maanpuolustuskyvystä.
- Muistutusssssss
Suomen Nato jäsenyyttä kannattaa vain noin 20-25% kansasta ja juuri tästä syystä se Natoon liittyminen ei oikein etene. Jos suomessa Naton kannatus olisi yli 50-60% niin tilanne olisi toinen, mutta kun se ei sitä koskaan tule olemaan.
Vaikuttaa että Natoon liittymisen ehdot ovat taas unohtuneet palstalaisilta, mutta ei se mitään kerrataan tosiasiat.
Jos Suomi päättää jättää hakemuksen, niin 2 asiaa on täällä Suomessa täytyttävä ja ne ovat seuraavat:
A) Asiasta on äänestettävä eduskunnassa jossa vähintään 2/3 osan on kannatettava Natoon liittymistä.
B) Suurimman osan suomalaisista on kannatettava Suomen Natoon liittymistä ja tuo suurin osa tarkoittaa noin 70% kannatusta.
Nämä 2 asiaa on siis täytyttävä ja minkään " takaoven" kautta Suomea ei Natoon saa.
Ja sitten Natomaissa on täytyttävä se että yksikään Natomaa ei saa vastustaa hakijamaan liittymistä Natoon. - OrimattilanTutina
Se on prosentteina ja prosessina juuri noin. Mutta ne, jotka sodassa joutuisivat itse taistelemaan, suurimmalta osalta ovat NATO:n kannalla. Heille apu kelpaisi. Muille kysymys näyttää olevan enemmän tunteellista spekulaatiota ja ilman tosiasioita.
- Että_näinnnntaas
OrimattilanTutina kirjoitti:
Se on prosentteina ja prosessina juuri noin. Mutta ne, jotka sodassa joutuisivat itse taistelemaan, suurimmalta osalta ovat NATO:n kannalla. Heille apu kelpaisi. Muille kysymys näyttää olevan enemmän tunteellista spekulaatiota ja ilman tosiasioita.
Noin 4% kansasta joutuisi taistelemaan ( 230000 sotilasta on sodanajan vahvuus ja kansalaisia vauvasta vaariin on noin 5,5 miljoonaa) ja täysi-ikäiset jos vaan huomioidaan niin taistelemaan heistä prosentuaalisesti joutuisi noin 6%
- OrimattilanTutina
Että_näinnnntaas kirjoitti:
Noin 4% kansasta joutuisi taistelemaan ( 230000 sotilasta on sodanajan vahvuus ja kansalaisia vauvasta vaariin on noin 5,5 miljoonaa) ja täysi-ikäiset jos vaan huomioidaan niin taistelemaan heistä prosentuaalisesti joutuisi noin 6%
Näin on, ja heitä nimenomaan pitää kuunnella. Sen 6 prosentin harteilla on suurimman riskin otto. Loppujen 94 prosentin selviytyminen riippuu heistä, ja jos silloin halutaan apua, pitäisi sen kelvata kotona odottajillekin.
- TavallisenTahvoille
Täytyy olla tavallisen tahvo, jos lähtee Niinistön, Kanervan, Haglundin, Stubbin johtamiin sotajoukkoihin.
- TiltuOnkinTahvo
Suomen armeija puolustaa vain ja ainoastaan kotimaatamme. Täytyy olla melko tahvo, jos ei ole siihen valmis!
- ÄlyPakeneeArmeijasta
Reserviläisten eroaminen Suomen Nato-armeijasta on vakava paikka.
USA:n armeijassa ja Naton armeijassa kapiaiskanta on keskimääräistä älyllisesti lahjattomampaa ainesta ja nyt Suomessa se älyllinenkin aines eli reserviläiset vielä eroaa reservistä. - TiltuEpäonnistuu
Tiltu vetää vesiperän ässäkin asiassa!
JOS tiltut eroaa armeijasta niin armeijan älykkyysmäärä sen kun nousee!- ÄlykäsEiOleTyhmä
Sinä everstiluutnantti olet hyvä esimerkki että inttiin eivät älyllisesti lahjakkaat rekrytoidu. Sinun kanssa ei voi taistella kuin yhtä pönttö.
Nyt kun Niinistö on tehnyt armeijastamme Nato-armeijan niin älykkäimmät kieltäytyvät asepalveluksesta ja eroavat reserviläisyydestä. - Emätiltun-valeita
Armeijamme on ja pysyy Suomen armeijana.
Se ei muutu Nato-armeijaksi tiltun valeilla, eikä muutenkaan.
Upseerit rekrytoidaan varismiesten parhaimmiston joukosta.
Noin sata upseeria on väitellyt tohtoriksi viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Tiltut eivät yleensä selviä kutsuntaa pidemmälle. - ToisenluokanTohtorit
Emätiltun-valeita kirjoitti:
Armeijamme on ja pysyy Suomen armeijana.
Se ei muutu Nato-armeijaksi tiltun valeilla, eikä muutenkaan.
Upseerit rekrytoidaan varismiesten parhaimmiston joukosta.
Noin sata upseeria on väitellyt tohtoriksi viimeisen kymmenen vuoden aikana.
Tiltut eivät yleensä selviä kutsuntaa pidemmälle.Heh heh heh kapiaistohtorit ovat Toisen luokan tohtoreita, jotka eivät akateemisia vaatimuksia täytä.
Kapiaisilla ei ole sisäänpääsykokeita, koska vain harva pääsidi yliopistoon. Siksi yliopistoilla ja korkeakouluilla on velvollisuus ottaa kapiaisia opetukseen, jotta upseerit, jotka ovat väkivaltaa ihannoivia syrjäytyneitä eivät täysin eristyisi meidän normaalien yhteiskunnasta.
Kapiaisten opiskeluohjelmakin on helpotettu ja helpompi kuin normaaleilla opiskelijoilla.
Kapiaiset eivät osallistu luentoihinkaan normaalien opiskelijoiden kanssa.
Kapiaisten oma korkeakoulu Maanpuolustuskorkeakoulu on lasten leikkiä, kokeimpaa opinahjoasiellä on tietää montako kranaattia on sulussa jne. - OmatVihollisia
ToisenluokanTohtorit kirjoitti:
Heh heh heh kapiaistohtorit ovat Toisen luokan tohtoreita, jotka eivät akateemisia vaatimuksia täytä.
Kapiaisilla ei ole sisäänpääsykokeita, koska vain harva pääsidi yliopistoon. Siksi yliopistoilla ja korkeakouluilla on velvollisuus ottaa kapiaisia opetukseen, jotta upseerit, jotka ovat väkivaltaa ihannoivia syrjäytyneitä eivät täysin eristyisi meidän normaalien yhteiskunnasta.
Kapiaisten opiskeluohjelmakin on helpotettu ja helpompi kuin normaaleilla opiskelijoilla.
Kapiaiset eivät osallistu luentoihinkaan normaalien opiskelijoiden kanssa.
Kapiaisten oma korkeakoulu Maanpuolustuskorkeakoulu on lasten leikkiä, kokeimpaa opinahjoasiellä on tietää montako kranaattia on sulussa jne.Kapiaisia yritetään kouluttaa ja sivistää, että ne ymmärtäisivät yhteiskuntaa eivätkä ala tappamaan omiaan ja yrittämään vallankaappausta asein.
Everstiluutnantti on hyvä esimerkki. Kun hän ei ole saanut koulutusta, hänelle vihollisia ovat omat varusmiehet ja reserviläiset. - TiltuValehtelee
"Everstiluutnantti on hyvä esimerkki. Kun hän ei ole saanut koulutusta, hänelle vihollisia ovat omat varusmiehet ja reserviläiset."
TOSIN en ole evl vaan tavallinen reserviläinen! On aika hupaisaa, että Tiltulle on pakkoielle väittää minun olleen armeijan palveluksessa? Mistähän sekin keroo?
- HimaanNATOarmeijasta
Everstiluutnantinkin hädästä paistaa, että Niinistö ei saa NATO-isäntämaa-armeijaansa kuin everstiluutnantin kaltaisia täyspönttöjä.
USA:n armeijassa ja NATO:n armeijassa ei ole älykkäitä eikä tule olemaan Suomen NATO-isäntämaa-armeijassakaan.
Kun everstiluutnantti alkaa vittuilunsa Suomen NATO-joukoille niin tyhmemmätkin lähtevät sieltä himaan. - jotain_tälläistä
Loistavaa että miehet erovat itse armeijasta jo nyt sillä Nato tekee liittouman astuttua virallisesti voimaan 2018-20189 jälkeen varusmiespalveluksemme vapaa-ehtoiseksi palkka-armeijaksi.
- LuusereidenNATO
Jeps, Suomeen luodaan uudelleen kouluttautumattomien, köyhien, syrjäytyneiden luokka, joka liittyy armeijaan kun ei pärjää normaalissa markkinatalousyhteiskunnassa.
- NatoEiOleNormaaleille
Kuka muu kuin hullu köyhä tyhmä syrjäytyt heittäisi henkensä Usan ja Naton puolesta.
- TiltuValehtelee
Etenkin kun Suomi ei Natoon kuulu eikä se Suomessa ole mahdollista!
- 900000NATOlle
TiltuValehtelee kirjoitti:
Etenkin kun Suomi ei Natoon kuulu eikä se Suomessa ole mahdollista!
Juuri noin, ja S. Niinistö ja C. Haglund ovat tarjoamassa USA-NATO:lle 900000 suomalaista reserviläistä vaikka emme ole NATO:n varsinainen jäsen vaan kun olemme NATO:n isäntämää.
- Anonyymi00071
TiltuValehtelee kirjoitti:
Etenkin kun Suomi ei Natoon kuulu eikä se Suomessa ole mahdollista!
Nostoa vuosikymmen myöhemmin: Mitenkäs kävikään?
- Olen.NatoMies
Olen NATO kannattaja eikä minulla ole oikeita omia aatoksia lainkaan NATO TULE APUUN ... Nyt tuntuu painetta peräpäässäääää ... Pierettääää, pierasennnn!!! Tuli ripulipaska housuuuuun!!!!!
NATO TULE JO APUUUUUN!- LaadullaTekijänsä
Hauskaa, että Venäjän Tiltujen joukkoon on pesiytynyt tällainen alatyylinen kakkafetissi! Ansaitsette hänet!
- ArmeijammeTappaaMeitä
Erot ymmärtää, Suomen armeija ei enää puolusta kansaa.
Kun Niinistö solmi kansalta salaa Naton isäntämaasopimuksen, Suomen armeijan päätehtävä ja puolustustehtävä on nyt pitää Suomi turvallisena ja kunnossa USA:n ja NATO:n joukkoja ja operointia varten.
Se tehdään vaikka omaa kansaa tappamalla, kiduttamalla, vangitsemalla, uhkaamalla, pelottelemalla, vaanimalla, stalkkaamalla. - TiltuValehtelee
Suomen armeija puolustaa nimenomaan Suomen kansaa!
Isäntämaa-sopimus koskee ainoastaan rauhanajan harjoitusten huoltoa! Sen puitteissa Suomeen ei kutsumatta tule minkäänlaisia vieraita joukkoja!
Suomi on vapaa ja demokraattinen länsimaa, jossa EIKUKAAN HARRASTA tappamista, kiduttamamista, vangitsemista, uhkaamista, pelottelememista, vaanimista tai stalkkaamista Venäjän tapaan!- SeEiOleSuomenArmeija
Everstiluutnantti jaksaa yrittää ja trollata. Armeijan propagandan alkeiskurssin sisäistäneenä everstiluutnantti puhuu ja propagoi asian vierestä.
Kysymys ei ole nyt Suomen armeijasta vaan Suomen NATO-isäntämaa-armeijasta.
Se ei suojaa Suomen kansalaisia ja Suomeakin vain siltä osin, että USA ja NATO voivat operoida Suomesta turvallisesti.
- ViisailleOikeudet
Varusmiesten ja reserviläisten eroaminen armeijasta on jo ennätysvilkasta.
Me nuoret emme hyväksy enää, että ääliöt, kouluja käymättömät tollot saavat käskeä ja komentaa meitä ja tapattaa meitä.- OletKyltymätön
Hehee, eihän Valkeakosken tiltu ole enää mikään nuori. Entinen nuori tosin, mutta Suomi-vihassaan kyltymätön.
- ÄlykkäätReagoi
Niinistön ja USA:n ilmavoimien F-15-hävittäjien provokaatio Suomessa Venäjää vastaan saa taas joukon älykkäitä eroamaan reservistä ja asepalveluksesta.
- Anonyymi
Tämän vuoden erosaldo taitaa lyödä kaikki aiemmat ennätykset.
Täydennyspalveluksessa käy kuhina. - Anonyymi
Eivät suomalaiset eroa reservistä sen vuoksi että olemme Naton jäseniä, kato alkoi jo ennen kuin Suomi oli edes hakenut jäsenyyttä. Kyseessä on ihan yksinkertaisesti se, että reserviläiset eivät halua joutua sotimaan. Natolla ei ole osaa eikä arpaa asiaan, sillä Nato-jäsenyyden myötäkin Suomi on toistellut, että ensisijaisesti suomalaiset itse vastaavat Suomen puolustamisesta, Naton ollessa vain tukemassa tätä.
Yksikään reserviläinen ei joudu vasten tahtoaan sotimaan muussa kuin siinä tapauksessa, että vieras valta hyökkää Suomeen.- Anonyymi
Kun Suomi ylikansallisen NATO:n johdolla sekä tuella lisää provokaatioitaan, varustautuu ydinasein ja perustaa ylikansallisia NATO -tukikohtia Venäjän rajan tuntumaan, niin milloin ylitetään se kynnys, jossa Venäjä kokee NATO:n uhkan riittäväksi perusteeksi aloittaa sotilaallisen toiminnan Suomen maaperällä ylikansallista NATO:a vastaan oman turvallisuutensa takaamiseksi?
- Anonyymi
Tässä ketjussa kerrotaan aluksi että suomalaisten NATO kannatus on luokkaa 20% emmekä liity NATOon.
Tiltu se osaa tehdä itsestään Pellen joka kerta. - Anonyymi
Se on hyvä se. Ja natiskan kannatus ei ole 20%, kuten tiltu ^ väittää, vaan alempi.
- Anonyymi
Ketjun aloitus on vuodelta 2015
😂🤣😁😆
Tiltun ketju ei ihan kerro nykypäivästä 😁- Anonyymi
Kohta Tiltut lainaa linkkiä 1939 aikaisiin lehtiin ja kertoo että nyt venäjä on perustanut Terijoelle Suomelle uuden kansanhallituksen Suomen Natoon menoon vuoksi.
- Anonyymi
"Suomalaisen sotilaan tulee puolustaa vain Suomea ja ottaa käskyjä vain Suomen omalta upseeristolta, eikä miltään Washintonista johdetulta Nato upseerilta."
Niin voisi toivoa, mutta kun Nato sekaantuu Suomen asioihin niin joukko-osastoja alistetaan ulkomaalaisten komentoon ja se ei ole todellakaan toivottavaa. Mahdollista se on ja jos joku on varma niin se on aivan varma että yhteistyö jopa vaatii sitä että Suomalaiset joukot ovat Nato-USA:n johdon alaisia.
Euroopan Natojoukkojen Saceur on AINA USA:n kenraali.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Supreme_Headquarters_Allied_Powers_Europe- Anonyymi
Liittolaismaiden kanssa tehty yhteistyö kaikkien länsimaiden puolustamisesta on loistava asia pääasia on ettei tiltut luule että pääsevät venäläisten linnanvenkuloiden armeijan vanavedessä raiskaamaan lapsiamme ja joukkomurhaamaan suomalaisia .
Suomessa tiltujen unelmoima Butsa on täysin mahdoton asia ilmiantaja tiltut eliminoidaan venäläisten ystäviensä kanssa tylysti jo rajalla . - Anonyymi
Typeriä valeita.
Mikään tuollainen ei ole edes mahdollista.
Suomen asevoimat ovat vain Suomen johdon alaisia.
Jokin erityinen yksikkö voidaan lähettää oman maan ulkopuolelle, jolloin se tietenkin alistetaan sikäläiselle johtoportaalle.
- Anonyymi
Minä tunnen kuinka vauhti kiiihtyy tule sinäkin eroamaan reservistä.
- Anonyymi
Kuka suomealinen reserviläinen nyt haluaisi menettää henkensä, jonkun Naton aiheuttaman "Timbuktussa" käytävän sodan takia.
Nyt on syytä erota reservistä! Sotikoon USA ja muu nato omilla miehillään ympäri maailmaa, aiheuttamissaan sodissa.. - Anonyymi
Venäjän pölyt jaloistaan on karistanut jo yli 200000 reservin miestä, jotka eivät halua kuolla täysin turhaan hullun kunniattoman Kremlin natsivanhuspomon yksinvallan pönkittämiseksi!
- Anonyymi
No sehän on hyvä uutinen teille Nato-reserviiin jääville luusereille.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No sehän on hyvä uutinen teille Nato-reserviiin jääville luusereille.
Koittakaahan Nato Tiltut pelätä tykeimmin!
- Anonyymi
Minä tunnen taas kuinka vauhti kiiihtyy tule sinäkin eroamaan reservistä.
- Anonyymi
Suomen armeija ei hätkähdä vaikka sieltä jokunen poissaolo tulisikin.
Tiltu ei ymmärrä asiaa koska ei osaa laskea kuin kymmeneen. - Anonyymi
Venäjän Tiltu vihaa Suomea ja suomalaisuutta! Erityisen kovasti hän vihaa Suomen maanpuolustusta!
MIKSI?
Hänellä on Suomen osalle täysin omia ’suunnitelmia’, joiden toteutumiselle Suomen vahva maanpuolustus olisi PAHA ESTE! Näistä tavoitteistaan hän on itse kertonut palstalla:
”Suomelle on varattu etuoikeus olla vuorossa pian koittavaan uuteen onnen aikaan heti Ukrainan jälkeen.”
”Suomen väestö tulisi vähentää nollaan. Miksi niitä pitäisi jättää jäljelle? Se olisi aivan väärin.” - Anonyymi
Mutta mikä tärkeämpää, niin Nato-suomen reservistä poistui alkuvuonna yli 2000 reserviläistä.
Odotamme 15-20 000 reserviläisen ratifioivan https://eroa-armeijasta.fi/
tänä vuonna.- Anonyymi
Nopeammin!
- Anonyymi
Suomen armeijassa erotaan nimenomaan tuon NATO-kahleen TAKIA!
On varteenotettava uhka, että joudut reserviläisenä Naton sotiin.
Suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA!
Odotamme 15-20 000 reserviläisen ratifioivan https://eroa-armeijasta.fi/
tänä vuonna.- Anonyymi
Venäjän armeijasta erotaan Naton takia miljoona asepalveluikäistä erosi välittömästi venäjän armeijasta ja lähti ulkomaille karkuun kun kuulivat että Suomi o nykyään sotilaallisessa mielessä suuri sotilalllinen jättiläinen NATO PÖÖÖ ! 😁👍
- Anonyymi
Venäjän Tiltu vihaa Suomea ja suomalaisuutta! Erityisen kovasti hän vihaa Suomen maanpuolustusta!
MIKSI?
Hänellä on Suomen osalle täysin omia ’suunnitelmia’, joiden toteutumiselle Suomen vahva maanpuolustus olisi PAHA ESTE! Näistä tavoitteistaan hän on itse kertonut palstalla:
”Olen iloinen kun Suomi on ensi lskun kohde Venäjälle, se tekee mielen iloiseksi kun mitätön,tarpeeton "itsenäinen" Suomi häipyy maailmankartalta.”
”Tärkeintä kuitenkin on että Suomi hävitetään, ei väliä millä pommeilla se tapahtuu. Ydinaseilla tosin jäisi siistimmät vainajat.”
- Anonyymi
Kaikki rehelliset Suomen Isänmaalliset eroaa Nato-Suomen reservistä koska he eivät halua olla Naton tykinruokaa umpäri maailmaa. Hyvänä esimerkkinä Suomen ulkoministerin "unelma" lähettää Suomen joukkoja Ukrainaan.
- Anonyymi
Nato suojaa vain jäsenmaitaan, joista valtaosa on Euroopassa eikä mitenkään ”ympäri maailmaa”!
Esimerkiksi maat, kuten E-Korea, Taiwan tai Israel eivät kuulu millään tavoin Naton toimintapiiriin!
Suomi ei missään tapauksessa valtiona lähetä sotilaita Ukrainaan. Toki sinne voi yksityishenkilö lähteä vapaaehtoisena kummalle puolen rintamaa haluaa! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Nato suojaa vain jäsenmaitaan, joista valtaosa on Euroopassa eikä mitenkään ”ympäri maailmaa”!
Esimerkiksi maat, kuten E-Korea, Taiwan tai Israel eivät kuulu millään tavoin Naton toimintapiiriin!
Suomi ei missään tapauksessa valtiona lähetä sotilaita Ukrainaan. Toki sinne voi yksityishenkilö lähteä vapaaehtoisena kummalle puolen rintamaa haluaa!"Nato suojaa vain jäsenmaitaan, joista valtaosa on Euroopassa eikä mitenkään ”ympäri maailmaa”!"
BULL SHIT!
Naton laajennettu jäsenmaa tulkinta vaarantaa Suomalaisten reserviläisten hengen!
Erotkaa reservistä!
https://eroa-armeijasta.fi/ - Anonyymi
"Kaikki rehelliset Suomen Isänmaalliset eroaa Nato-Suomen reservistä....."
Sanoi aikoinaan kuusisen hallitus stalin ja nyt myös piipittävä rys..sän tiltu .
siksi venäläisiä kaatui pelkästään Suomen rintamalla enemmän kuin USAN:n tai BRITTIEN joukkoja koko oisesa maailmansodassa .
Tuosta on jäänyt venäläisten korvien väliin sellainen trauma että osa venäläisistä aukoo ranteensa ennemmin kuin lähtee Suomen korpeen lähes varmaan kuolemaan. - Anonyymi00062
Näin on. USA määrää ja EU-Nato vikisee.
Anonyymi00062 kirjoitti:
Näin on. USA määrää ja EU-Nato vikisee.
Et ole selvästikään viihtynyt koulun penkillä.
NATO on puolustusliitto.
EU on talousunioni.
Näillä kahdella ei ole mitään yhteistä.
Kannattaisi olla hiljaa jos ei tiedä asioista mitään.- Anonyymi00064
törkyturpa kirjoitti:
Et ole selvästikään viihtynyt koulun penkillä.
NATO on puolustusliitto.
EU on talousunioni.
Näillä kahdella ei ole mitään yhteistä.
Kannattaisi olla hiljaa jos ei tiedä asioista mitään.Sinä törkymöykky olet viihtynyt ilmeisesti vain Naton propaganda iltamissa.
NATOhan ei ole suinkaan puolustusliitto vaan HYÖKKÄYSLIITTOUTUMA.
EU on KONKURSSITALOUS juoni. USA vie EU vikisee.
Näille kahdelle yhteistä on rahavarojen järjetön hassaaminen ylihinnoiteltuihin hankkeisiin.
Kannattaisi olla todellakin hiljaa jos ei tiedä asioista mitään.
- Anonyymi00063
Se mikä on vähentänyt halukkuutta armeijaan on puhtaasti Venäjä.
Siihen ei voi koskaan luottaa. - Anonyymi00069
Aseistakieltäytyjäliitto on tehnyt tärkeää työtä vuodesta 1974 lähtien.
- Anonyymi00070
Ei voi olla mikään sen hauskempaa, kun Nato-reservistä erota napsauttaa ... Thaimaan lämpö on verraton ja vapaus Suomalaiselle korvaamaton.
- Anonyymi00074
Thaimaa on turvasatama meille natovastaisille sen aikaa kun Nato sotii Euroopassa perseensä tärviölle.
- Anonyymi00075
Totta.
- Anonyymi00078
"sen aikaa kun Nato sotii Euroopassa perseensä tärviölle."
Ei suinkaan ,eikös se ole venäjä joka sotii tappiollista sotaansa kohta 1 300 000 kaatunutta tai invalidisoitua venäläistä putinin uhria ...
Minäkin reserviläinen Nato maan jäsen vietä huolettomia päiviä kevät taastulossa ja kesämökki aika edessä kalastusta ulkona grillausta veneilyä ja sen sellaista meillä Naton jäsenillä ...se on vähän toisenlaista kuin venäläisillä jotka makaavat putinin sodan uhreina savisissa kylmissä ojissa Ukraina aroilla luoti päässä ...heikin olisivat ehkä voineet viettää mieluummin vapaa-aikaa läheistensä kanssa kuten me
- Anonyymi00076
Erotaan reservistä ja sitten
Pannaas mennen Pattayalle,
lähtee mukaan Jallu sekä Kalle.
Pannaas mennen Pattayalle,
vehreitten palmujen alle.
Rommikolaa siellä juodaan,
yksi loppuu, toinen tuodaan,
sitten mennään nudistirantaan!
Pannaas mennen Pattayalle,
vehreitten palmujen alle.- Anonyymi00077
"Erotaan reservistä ja sitten
Pannaas mennen Pattayalle,
vehreitten palmujen alle."
Igor haaveilee kaukomatkasta kun kaverit siellä jo odottaa 😁
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/97c19928-18cf-4c09-9c63-2fc0e4868559 - Anonyymi00080
Indo-pasifistinen alue vetää puoleensa Natoa inhoavia Suomalaisia.
Erotaan reservistä ja sitten - Pannaas mennen Pattayalle,..
- Anonyymi00081
Nato-suomen varusmiespalveluksessa on paljon valuvikoja, joita kutsuntaikäiset voivat halutesssaan väistää ihan järkiperäisillä syillä.
Siksi Asevelvollisuusikäisistä kolmasosa ei käy armeijaa. Neljäsosa ei suorita mitään palvelusta.
Pääesikunnan näkemyksen mukaan varusmiespalveluksen välttäminen tai reservistä eroaminen ei ole Suomessa liian helppoa.
Siviilipalvelukseen hakeutuvien vakaumusta Puolustusvoimat kertoo kunnioittavansa, olipa juurisyy mikä hyvänsä. - Anonyymi00082
Tiltu nuole meidän reserviläisten saapasta kerjää rukoile ja ano armoa ettemme tarttuisi aseeseen jos joku pyrkii maahamme maatamme valloittamaan ryöstämään ja raiskaamaan vaimojamme tai tyttäriämme ...kuitenkin jokaisen terroristin Suomen reserviläinen eliminoi nopeasti ja tehokkaasti heti rajoillamme .
Armoa saa siis tiltu täällä kerjätä mutta tuskin se auttaa ...Suomi varmasti puolustaa itseään 😉- Anonyymi00083
Joo ei noilla ulkomaalaisten vieraan vallan myyrien jutuilla ole mitään merkitystä kyllä Suomi tulee puolustamaan itseään puolustusvoimien ja reservin voimalla niin kuin aina ennenkin.
Paljon tänne tosin tuo venäläinen kerkiää näitä eroa reservistä anomuksia Suomen reserviläisille tännekin laittaa päivässä onkohan jonkinlaiinen urakka palkkaus pietarista - Anonyymi00085
Anonyymi00083 kirjoitti:
Joo ei noilla ulkomaalaisten vieraan vallan myyrien jutuilla ole mitään merkitystä kyllä Suomi tulee puolustamaan itseään puolustusvoimien ja reservin voimalla niin kuin aina ennenkin.
Paljon tänne tosin tuo venäläinen kerkiää näitä eroa reservistä anomuksia Suomen reserviläisille tännekin laittaa päivässä onkohan jonkinlaiinen urakka palkkaus pietaristaNo tuohan kuullostaa hyvältä. Sotaan vaan kaikki HALUKKAAT ja haluttomat voivat erota reservistä ja lähteä sodan ajaksi Thaimaahan.
Loppuu se saatanan vikinä reservistä eroavista. - Anonyymi00086
Valitkaa innokkaimmat ja HALUKKAAT reserviläiset keskuudestanne saappaitanne nuolemaan ja mikä teitä reserviläisiä estää itsekin NUOLEMASTA mutaista sotasaapikasta.
- Anonyymi00087
Anonyymi00086 kirjoitti:
Valitkaa innokkaimmat ja HALUKKAAT reserviläiset keskuudestanne saappaitanne nuolemaan ja mikä teitä reserviläisiä estää itsekin NUOLEMASTA mutaista sotasaapikasta.
Joopa. Nnuo reserviläis tehtävät jakautuvat hieman suppeamman piirin kesken, kun Natovastaiset eroavat Nato-reservistä.
- Anonyymi00088
Anonyymi00085 kirjoitti:
No tuohan kuullostaa hyvältä. Sotaan vaan kaikki HALUKKAAT ja haluttomat voivat erota reservistä ja lähteä sodan ajaksi Thaimaahan.
Loppuu se saatanan vikinä reservistä eroavista."No tuohan kuullostaa hyvältä. Sotaan vaan kaikki HALUKKAAT"
Ei ole tarvetta sotia kun meillä on uskottavat puolustusvoimat suuri toimiva reservi pelotteena sekä itseänsä puolustamaan valmiit kansalaiset 😉
"Loppuu se saatanan vikinä reservistä eroavista."
Sinähän niitä aloituksia teet jatkuvasti en tiedä pelosta puolustaa itseäsi vai vain naapurin myrkkykääpiön hyödyllisenä idioottina ? - Anonyymi00089
Anonyymi00087 kirjoitti:
Joopa. Nnuo reserviläis tehtävät jakautuvat hieman suppeamman piirin kesken, kun Natovastaiset eroavat Nato-reservistä.
"Joopa. Nnuo reserviläis tehtävät jakautuvat hieman suppeamman piirin kesken, kun Natovastaiset eroavat Nato-reservistä."
Joo kun kommunisti veljekset voitto ja taisto eroavat reservistä vaikka eivät ole koskaan armeijaa käyneetkään ....maa on littana ja latva B paperit kädessä täällä sitten uhotaan 😁
Suomalaiset ja Suomen suuri reservi kyllä turvaa Suomen koskemattomuuden ja turvallisuuden muutamalla latva B tiltulla eei ihan oikeasti taida oll amitään merkitystä mihinkään 😉 - Anonyymi00093
Anonyymi00089 kirjoitti:
"Joopa. Nnuo reserviläis tehtävät jakautuvat hieman suppeamman piirin kesken, kun Natovastaiset eroavat Nato-reservistä."
Joo kun kommunisti veljekset voitto ja taisto eroavat reservistä vaikka eivät ole koskaan armeijaa käyneetkään ....maa on littana ja latva B paperit kädessä täällä sitten uhotaan 😁
Suomalaiset ja Suomen suuri reservi kyllä turvaa Suomen koskemattomuuden ja turvallisuuden muutamalla latva B tiltulla eei ihan oikeasti taida oll amitään merkitystä mihinkään 😉Kakkamonttuvuoroja tulee reseriin jääville taajaan.
Ne on teijän vastuulla.
- Anonyymi00090
Häkkänen yrittää epätoivoisesti vainoharhoissaan estää Suomalaisia eroamasta Nato-reservistä!
- Anonyymi00091
Ei onnistu.
- Anonyymi00094
Suomen armeijan reservi on Suomen puolustusjärjestelmän selkäranka. Se perustuu yleiseen asevelvollisuuteen, ja sen ensisijainen tarkoitus on mahdollistaa nopea ja laaja joukkojen muodostaminen kriisitilanteessa.
Tässä on tiivistetty katsaus reservin rakenteeseen, kokoon ja merkitykseen:
1. Reservin koko ja rakenne
Suomen sodan ajan joukkojen vahvuus on noin 280 000 sotilasta, joista valtaosa on reserviläisiä. Koko reserviin kuuluu kuitenkin noin 870 000 suomalaista.
• Sodan ajan joukot (280 000): Ne reserviläiset, joilla on aktiivinen sijoitus tietyssä yksikössä (esim. jalkaväkijoukkue tai tykkipatteri).
• Varareservi: Loput asevelvolliset, joilla ei ole suoraa sodan ajan sijoitusta, mutta jotka voidaan kutsua palvelukseen tarvittaessa täydentämään tappioita tai muodostamaan uusia yksiköitä.
2. Asevelvollisuuden portaat
Reserviläisyys alkaa heti varusmiespalvelun päätyttyä ja jatkuu ikävuosien mukaan:
• Miehistö: Kuuluu reserviin sen vuoden loppuun, jona täyttää 50 vuotta.
• Upseerit ja aliupseerit: Kuuluvat reserviin sen vuoden loppuun, jona täyttää 60 vuotta.
Tämän jälkeen henkilö siirtyy nostoväkeen, joka on tarkoitettu vain poikkeuksellisiin vihollisuuksiin kotimaan puolustamiseksi.
3. Osaamisen ylläpito
Reserviläisten taitoja ylläpidetään ja kehitetään pääasiassa kolmella tavalla:
1. Kertausharjoitukset: Puolustusvoimien määräämät pakolliset harjoitukset.
2. Vapaaehtoiset harjoitukset: Puolustusvoimien järjestämät harjoitukset, joista saa kertausharjoitusvuorokausia.
3. Maanpuolustuskoulutus (MPK): Järjestää laajasti kursseja ammunnasta ja sissitaidoista aina kyberturvallisuuteen.
Reservin merkitys nykyisessä maailmantilanteessa
Venäjän hyökkäys Ukrainaan vuonna 2022 ja Suomen Nato-jäsenyys ovat nostaneet reservin arvostusta entisestään. Suomen malli poikkeaa monista muista Nato-maista, jotka luottavat pieneen ammattiarmeijaan.
Miksi reservi on Suomen "valttikortti"?
• Kustannustehokkuus: Valtio ei maksa palkkaa sadoille tuhansille sotilaille rauhan aikana, mutta he ovat käytettävissä muutamassa päivässä.
• Siviiliosaaminen: Reserviläiset tuovat armeijaan mukanaan siviiliammattinsa (insinöörit, lääkärit, IT-asiantuntijat, mekaanikot), mikä on korvaamatonta nykyaikaisessa sodankäynnissä.
• Maanpuolustustahto: Laaja reservi sitoo koko yhteiskunnan maanpuolustukseen, mikä nostaa hyökkäyksen kynnystä.
Tiesitkö? Suomen reservi on suhteessa väkilukuun yksi Euroopan suurimmista. Esimerkiksi Saksan tai Ranskan reservit ovat absoluuttisesti katsottuna pienempiä tai samankokoisia kuin Suomen, vaikka maiden asukasluvut ovat moninkertaiset. - Anonyymi00095
Suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA!
No minkäs muunkaan. - Anonyymi00096
Nato se ol Suomessakin kaiken pahan alku ja juuri.
- Anonyymi00098
Ei vannottu valaa Natolle!
- Anonyymi00099
Muista erota ajoissa Nato-reservistä!
- Anonyymi00101
Nato on se PÄÄ-SYY miksi Suomalaiset eroavat nato-reservistä.
- Anonyymi00102
Missä Nato - Sinne ohjusiskut.
- Anonyymi00103
Nato on ollut pitkään maaninen PAKKO-MIELLE monille laitaoikeistolaisille ja uskis hihhuleille.
- Anonyymi00104
Ei Nato sillä lailla kannatustaan nosta Suomalaisten keskuudessa, että käyvät pilaamassa Suomalaisten kesämökkien kuntta pihat typerillä sotaleikeillään.
- Anonyymi00105
Joo EI!
Tuo Nato-suomen omaksuma - "tuhoa kaikki missä ikinä kuljeskelet" on Suomalaisten keskuudessa tuomittu kuolemaan.
- Anonyymi00108
Nato on röyhkeä paperitiikeri.
- Anonyymi00109
Aloituksessa linkattu juttu on vuodelta 2015. Venäjälle hyödylliset idiootit ja venäjän trollit yrittävät kaikenlaista propagandaa suoltaa. Epäonnistuu pahasti.
- Anonyymi00113
Natoon ei enää luoteta ja reservistäeroilmoituksia sataa Nato-suomen pufuftufvoimien aluetoimistoihin.
- Anonyymi00114
Kannattaa erota nyt HETI!
- Anonyymi00115
Erotaa Naton takiii
- Anonyymi00116
Onko joku ihme
- Anonyymi00117
Minä seuraan kuinka vauhti kiihtyy, liity reservistä eroaviin.
- Anonyymi00118
Suomalaiset reserviläiset ovat heränneet siihen, etteivät ole vannoneet puolustavansa Natoa, eivätkä halua kuolla kauniisti tai rumasti Naton eessä.
- Anonyymi00119
Reservistä erotaan naton takii
Naton sotaan mennään rahan takii (6,1€/vrk)
Ei rakkaudest lajii vaan rahan takii
Sielä korsut on märkii ja märstisiii
Niihin mennään rahan takii
Nato Tiltu jakaa peppuu rahan takii
Et pääsisin lomalle homoklubiin
Ja hotellihuoneessa bumtsika bumtsika bumtsika ... - Anonyymi00122
Eipä vannottu valaa Naton puolustamiseksi ei. Siksi erottiin reservistä.
- Anonyymi00121
Eroa natosta. Se on HOMO KLUBI.
- Anonyymi00123
2024 Nato-reservistä erosi prikaatillisen verran Suomalaisia naton ja Häkkäsen takia.
18 helmik. 2024 reservistä oli eronnut yhteensä 1 435 reserviläistä.
Vuoden 2024 aikana 3457 henkilöä erosi reservistä hakemalla täydennyspalvelukseen, kertovat Siviilipalveluskeskuksen tiedot.
Häkkänen toimi ikäänkuin katalyyttinä reaktiolle.
Katalyyttinä toimiminen tarkoittaa reaktion nopeuttamista tai mahdollistamista ilman, että itse katalyytti kuluu reaktiossa pysyvästi. Se alentaa reaktion vaatimaa aktivoitumisenergiaa, jolloin reaktio tapahtuu helpommin ja nopeammin.
Which was nice! - Anonyymi00124
Reservistä eroaminen on nyt ennätyksellisen suosittua.
Häkkäset ja trumpit toimivat erinomaisina kiihdyttäjinä toiminnalle.- Anonyymi00125
Juu itse reserviläisenä olin positiivisesti yllättynyt kun kuulin että yli 30 valtiota on puolustusliittossa Suomen kanssa ja kuulumme maaiman vahvimpaan puolustusliittoon ...se tosiaan toi sellaista rauhallista itseluottamusta lisää tähän nykyiseen maailman menoon 😉
- Anonyymi00126
Ei se ihme että venäläiset joutuvat täällä somessa kerjäämään suomalaisilta ettei nämä puolustaisi itseään kun ovat muuten täysin kädettömiä Suomen vahvan puolustuksen edessä.
- Anonyymi00128
Anonyymi00125 kirjoitti:
Juu itse reserviläisenä olin positiivisesti yllättynyt kun kuulin että yli 30 valtiota on puolustusliittossa Suomen kanssa ja kuulumme maaiman vahvimpaan puolustusliittoon ...se tosiaan toi sellaista rauhallista itseluottamusta lisää tähän nykyiseen maailman menoon 😉
Nato-suomen reservi on miljoonapäinen. Muilla ei sellaisia määriä miinanpolkijoita ole. Joudutte/saatte siksi ottaa isoimman vastuun miinanpojento tehtävistä. Pääsette polkemaan miinat Virolaistenkin puolesta. 😁👍
- Anonyymi00129
Anonyymi00128 kirjoitti:
Nato-suomen reservi on miljoonapäinen. Muilla ei sellaisia määriä miinanpolkijoita ole. Joudutte/saatte siksi ottaa isoimman vastuun miinanpojento tehtävistä. Pääsette polkemaan miinat Virolaistenkin puolesta. 😁👍
Nato Tiltuilla on riitaa siitä, kuka joutuu tallaamaan miinoja ja kuka niistä saa tyhjentää kakkamonttuja.
Onni yksillä, sota kaikilla Nato Tiltuilla?
- Anonyymi00127
Myö erotaankii reservist Naton takii.
Ja myöhää erotaan reservist turvallisuutemmekii takii.- Anonyymi00130
No me suomalaiset ymmärrämme Nato on sieltä pietarista katsoen varmasti pelottava asia ettekä te ole ainoita venäjältä on lähtenyt jo satoja tuhansia ulkomaille saman asian takia ja teikäläisiä on muuten jo siellä mainostamassanne Thaikuissakin tuon uutisen mukaan
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/97c19928-18cf-4c09-9c63-2fc0e486855
Suomen puolustusvoimat liitossa pohjoismaiden ja Naton kanssa on saanut nämä venäläiset tiltut ihan sekaisin ja paniikkiin oli kyllä loistava veto nuo liittoutumiset .
- Anonyymi00131
Myö erotaankii reservist Naton takii.
Ja myöhää erotaan reservist turvallisuutemmekii takii.
JEF- homot saa keskenää anustakiii.- Anonyymi00133
Mut Anu ei saa reserviläisilt mittää.
- Anonyymi00132
Erotaanpa Nato-reservistä jotta HEILAHTAA!
- Anonyymi00150
Ja tuonko pitäisi olla sitä "itätrollien" juttua?
- Anonyymi00134
Suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA!
Kansaa on petetty!
Naton piti puolustaa meitä, mutta nyt Nato mankuu Suomalaisia puolustamaan Natoa!- Anonyymi00136
Ei onnistu. Nato Tiltut menkööt sotimaan naton puolesta.
- Anonyymi00135
Muistutus reservistä eroa harkitseville!
Nato-suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA! Emmen vannoneet sotilasvalaa Natolle!
https://eroa-armeijasta.fi/- Anonyymi00155
”Nato-suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA! Emmen vannoneet sotilasvalaa Natolle!”
HeHe! Äänessä oleva Tiltu on tosin viimeksi vannonut sotilasvalan Venäjälle, silloin kun siellä aiemmin asui!
Nato korpeaa miestä juuri SIKSI, että se on vakava este sotakiimaiselle Venäjä’lle!
- Anonyymi00137
Nato-jäsenyyden kannatus Suomessa
Nato-jäsenyyden kannatus on pysynyt Suomessa poikkeuksellisen korkeana myös varsinaisen liittymisprosessin jälkeen. Vaikka alkuhuuman jälkeen on nähty pientä tasaantumista, valtaosa suomalaisista seisoo edelleen vahvasti jäsenyyden takana.
Tässä on tiivistelmä tuoreimmista luvuista ja asenneilmapiiristä:
Kannatuslukemat pähkinänkuoressa
• Yleinen kannatus: Vuoden 2025 ja alkuvuoden 2026 tietojen perusteella noin 70–80 % suomalaisista suhtautuu Nato-jäsenyyteen myönteisesti.
• Pieni notkahdus: Elinkeinoelämän valtuuskunnan (EVA) loppuvuoden 2024 tutkimuksessa myönteisesti suhtautuvien osuus laski hieman aiemmasta huipusta (yli 80 %) noin 71 prosenttiin.
• Vastustus: Jäsenyyttä vastustaa vain pieni vähemmistö, noin 10 % väestöstä. Loput suhtautuvat asiaan neutraalisti tai eivät osaa sanoa kantaansa.
Keskeiset havainnot asenteista
• Puoluepoliittiset erot: Kannatus on kaikkein vahvinta Kokoomuksen äänestäjien keskuudessa (yli 90 %). Vasemmistoliiton ja Vihreiden kannattajien parissa on nähty enemmän vaihtelua ja kriittisempää keskustelua, mikä on muodostanut pienen "rauhansiiven" muuten yhtenäiseen rintamaan.
• Aktiivinen rooli: Suomalaiset eivät halua olla vain "vapaamatkustajia". Enemmistö kannattaa Suomen aktiivista osallistumista Naton tehtäviin, kuten rauhanajan yhteisen puolustuksen tehtäviin Itämerellä ja Pohjois-Atlantilla.
• Ydinaseet ja tukikohdat: Vaikka yleinen Nato-tuki on korkea, suomalaiset ovat perinteisesti olleet varovaisempia ydinaseiden sijoittamisen tai pysyvien ulkomaisten tukikohtien suhteen. Keskustelu on kuitenkin liikahtanut pragmaattisempaan suuntaan esimerkiksi Rovaniemelle perustettavan Nato-esikunnan myötä.
Miksi kannatus on niin vakaata?
Suomalaisten asenteita leimaa realismi. Jäsenyys nähdään ensisijaisesti pelotteena ja turvatakuuna Venäjän arvaamattomuutta vastaan. Korkea maanpuolustustahto ja luottamus omiin puolustusvoimiin kulkevat käsi kädessä Nato-jäsenyyden kanssa – Natoa ei nähdä oman puolustuksen korvikkeena, vaan sen vahvistajana.- Anonyymi00138
Ne jotka kannnattavat Natoa ja sen sotia, niin sotikoot ja kuolkoot.
Mutta yli 50% Suomalaisista ei sitä enää tee. Antaa Häkkästen sotia.
- Anonyymi00139
Suomen armeijassa erotaan NATON TAKIA ... tarkemmin NATON KYVYTTÖMYYDEN TAKIA.
- Anonyymi00140
Nato RAPAUTUI ennätysvauhdilla kun Nato-suomi änkesi sen jäseneksi.
Kaikkia mätiä omenia ei kannata panna samaan vasuun. - Anonyymi00141
Anonyymi00140 kirjoitti:
Nato RAPAUTUI ennätysvauhdilla kun Nato-suomi änkesi sen jäseneksi.
Kaikkia mätiä omenia ei kannata panna samaan vasuun.Nimenomaan reservistä erotaan Naton takii.
- Anonyymi00142
natompa takia hyvinnii
- Anonyymi00143
Nato ei tuonut turvaa - TAAS YKSIN!
- Anonyymi00144
Suomalaiset eivät ole HALUKKAITA osallistumaan Naton sotiin. nato-suomalaisista pitäisi löytyä riittävästi HALUKKAITA. Mahtaako löytyä? 😁
- Anonyymi00146
Nato-suomen armeijan reservistä erotaan NATON KYVYTTÖMYYDEN TAKIA!
- Anonyymi00147
Naton tooiminta on halvaantunut Naton PÄÄMAAN USA:n harjoittaman väkivaltaisen diktatuurin takia. USA uhkailee muita jäsenmaitaan sodalla.
- Anonyymi00149
Sehän menee juuri niinkuin tällä palstalla vouhkattiin. Mikä on ongelma?
- Anonyymi00148
Suomen armeijasta erotaan NATON TAKIA!
https://www.youtube.com/watch?v=NVRyVNfLSng&list=RDNVRyVNfLSng&start_radio=1 - Anonyymi00151
Erotaan PAHAN TAKII --- Naton TAKII!
- Anonyymi00154
Reserviläisenä tiltujen vinkuminen on huvittavaa ...me reserviläiset olemme aina vastassa rajalla ja tämä on tiltuille ylipääsemätön tappava ongelma varsinkin kun Nato kumppanimme ovat asiassa mukana täydestä sydämestään ❤️😉👌
- Anonyymi00156
Suomen armeijassa erotaan NATON munattomuuden takia.
Grönlanti episodi oli katastrofi. Yhdysvallat totesi naton turhaksi pelkurien koalitioksi. - Anonyymi00158
Nato on mennyttä.
- Anonyymi00159
Ei ole vaan yhä varsin suosittu!
Nato ja Suomi
Naton kannatus Suomessa on pysynyt jäsenyyden toteutumisen jälkeen erittäin korkealla tasolla, vaikka kaikkein kiihkein alkuvaiheen "Nato-huuma" onkin hieman tasaantunut.
Tuoreimpien tutkimusten (EVA ja Helsingin yliopisto) mukaan tilanne näyttää maaliskuussa 2026 seuraavalta:
Kannatuksen nykytila
• Selvä enemmistö: Noin 65–70 % suomalaisista suhtautuu Nato-jäsenyyteen myönteisesti. Vielä vuonna 2024 luvut olivat jopa yli 80 %, mutta asenteet ovat sittemmin normalisoituneet osaksi arkipäivää.
• Luottamus turvatakuisiin: Vaikka jäsenyyttä kannatetaan, suomalaiset ovat pragmaattisia. Kevään 2025 ja alkuvuoden 2026 kyselyissä on näkynyt pientä epävarmuutta siitä, saisiko Suomi kriisissä suoraa sotilaallista apua kaikilta jäsenmailta. Tästä huolimatta Natoa pidetään ylivoimaisesti parhaana turvankalustajana.
• Osallistuminen: Enemmistö suomalaisista (yli 60 %) tukee Suomen osallistumista Naton rauhan ajan tehtäviin, kuten ilmavalvontaan ja merellisiin operaatioihin esimerkiksi Baltiassa ja Islannissa.
- Anonyymi00160
Tutkimuksen mukaan luottamus Naton antamaan "turvaan" karisee Suomalaisten keskuudessa joka kerta, kun Ukraina iskee drooneillaan Suomeen.
Miksi Nato ei varoita lähestymistä drooneista ja mikkksi Nato ei torju niitä jo suomenlahden yllä?- Anonyymi00161
Nato on KAPUTT.
- Anonyymi00162
Ei ole muuta mahdollisuutta kuin erota tuollaisesta turhakkesta kuin Nato on.
- Anonyymi00164
Anonyymi00162 kirjoitti:
Ei ole muuta mahdollisuutta kuin erota tuollaisesta turhakkesta kuin Nato on.
Nato on hieno asia ja ystävien kanssa on mukava hoitaaa yhteistä puolustusta maailmassa kun on vielä näitä kehitysmaita muuallakin kuin Afrikassa jotka käyvät valloitussotia
- Anonyymi00165
Anonyymi00162 kirjoitti:
Ei ole muuta mahdollisuutta kuin erota tuollaisesta turhakkesta kuin Nato on.
Miksi? Juurihan me vasta liityttiin ja se oli HYVÄ ASIA!
Tiedätkö, mikä on paras todistus siitä?
SINÄ ITSE!
LÄHES PÄIVITTÄIN HARMITTELET PÄÄTÖSTÄ JA ANELET MEITÄ SITÄ PERUMAAN!
JA KUN ME KAIKKI TIEDÄMME, ETTET TILTUNA TOIVO SUOMELLE MITÄÄN HYVÄÄ VAAN PAHINTA MAHDOLLISTA NIIN JUURI SIKSI LIITTYMINEN SINUA KORPEAA SUUNNATTOMASTI! - Anonyymi00166
Anonyymi00161 kirjoitti:
Nato on KAPUTT.
Venäjä on KAPUT!
- Anonyymi00168
Ei ole muuta mahdollisuutta kuin erota Nato Niljakkeesta.
- Anonyymi00169
Myöhää erotaankii Naton takkiii
- Anonyymi00170UUSI
Nato ist KAPUTT!
Ketjusta on poistettu 21 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2723372Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell211853Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.281527- 841401
- 1371048
- 811004
Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.64869Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.86776Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.61707Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗51686