Tsadissa äskettäin naiseksi naamioitunut, burkhaan sonnustautunut, sen suojissa pommia kuljettanut mies, tappoi joukon ihmisiä, räjäyttämällä samlaa itsensä.
Tsad päätti kieltää burkhan käytön. Nyt varmasti, (jos ei muut niin), ainakin terroristi-islamistit alkavat valitusvirren siitä kuinka burkhakielto on syrjintää.
Tsad päätti kieltää burkhan käytön. Nyt varmasti, (jos ei muut niin), ainakin terroristi-islamistit alkavat valitusvirren siitä kuinka burkhakielto on syrjintää.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mullahit kusevat omaan kaapuunsa sallimalla nämä Darwin-palkinnon tavoittelijat keskuudessaan. Tosin tulee se usko katoamaan ilmankin, noin se vaan käy nopeammin.
Nyt myös Kamurun kieltää kokonan peittavät kaavut samasta syystä, Sielläkin on ollut burkhan suojissa tehtyjä terrori/itysemurhaiskoja.
Ihan hulluja nuos ääri-islamistiterroristit. Missäs se oli just eilen kun kolme tyttöä räjäyttivät itsensä tappaen samalla 13 muuta. Yksi terroristityöistä oli vain 10 v.
Eipä toki voi juurikaan tyttöjä syytää vaan niitä aiikuisia terroristeja jotka heidät tuollaiseen pahuuteen, järjettämyyteen, houkuttelevat, aivopesevät tai pakottavat.
Olen seurannut France24 kanavaa, ja silloin huomaa kuinka rajoittunutta on Suomessa uutisointi esim. afrikasta ja monesta muusta maailmankolkasta.
France24 :llä on paljon monipuolisemmin uuutisia ympäri maailmaa. Syy on tietenkin Ranskalle vähemmän imarteleva - kolonialismi.
Mutta kyllä menee ohi sui suomalaisilta moni bisnessmahdollisuus, kun ei ole tietoa esim. Afrikasta ja kontakteja sinne. Afrikkakin kehittyy ja vaurastuu ja nopeasti, ainakin osin.
Afrikassa väestö kasvaa, nuoria paljon, se johtaa väkisinkin kulutuksen ja talouden kasvuun.
Kuten myös Kiinan kasvanut investointi alueelle.
Afrikassa alueelliset erot ovat suuria. Nälkään nääntyvien lisäksi mantereella on vauraita ja kulutuskykyisiä kasvukeskuksia, joista monilla arabi/muslimitausta.
Jälleen kerran siis abrahamilainen monoteismi rulaa. Juutalaiset, kristityt ja muslimit paitsi hallitsevat suurinta osaa maailmasta, myös luovat kehityksen.