Ruotsalaispoliitikko: Stubbin kaltaiset pojat kiusasivat vammaista sisartani
Ruotsalainen europarlamentaarikko Marita Ulvskog vertaa Suomen Alexander Stubbia vammaisen sisarensa kiusaajiin. Eurokriisi paljastaa politiikan ja poliitikot, Ulvskog kirjoittaa Twitterissä. Myöhemmin tiistaina hän totesi, että hänen aiempi muotoilunsa oli turhan ankara.
Politiikka
Ruotsalainen europarlamentaarikko Marita Ulvskog suomii kovin sanoin Suomen valtiovarainministeriä Alexander Stubbia (kok.) yhteisöpalvelu Twitterissä.
Sosiaalidemokraatteja edustava Ulvskog kirjoittaa Twitter-tilillään, että Stubb muistuttaa poikia, jotka kiusasivat Ulvskogin vammaista sisarta koulunpihalla. Ulvskogin mukaan eurokriisi paljastaa politiikan ja poliitikot.
Ulvskogin tviitti on kirvoittanut kosolti vastauksia Twitterissä. Muun muassa toinen ruotsalainen europarlamentaarikko, Ruotsin keskustapuolueen Fredrick Federley on kyseenalaistanut Ulvskogin kirjoituksen ja kysynyt, mitä tämä sillä tarkoittaa.
Stubb on viime päivinä edustanut Suomea muun muassa euroryhmän kokouksissa, joissa on puitu Kreikan talouskriisin tuoreimpia käänteitä. Suomen linjaa neuvotteluissa on luonnehdittu tiukaksi.
Eilen maanantaina talouslehti Financial Times uutisoi, että viikonlopun kokoukset olivat ajoittain myrskyisiä. Financial Timesin mukaan Stubb oli todennut, että Kreikka on ollut kykenemätön uudistuksiin jo 50 vuotta.
Ulvskogin tviitistä kertoi muun muassa ruotsalainen Dagens Nyheter.
Myöhemmin tiistaina Ulvskog kirjoitti Twitterissä, että hänen aiempi muotoilunsa Stubbista oli turhan ankara. Ulvskog myös pahoitteli tviittiään mutta totesi, ettei aio vaieta, kun altavastaajaa sorretaan.
RUOTSALAISPOLIITIKKO: STUBB KIUSAA !!
11
<50
Vastaukset
- waler-
En yhtään ihmettele??
- fsdgsfgfg
Paljonkos se Ruotsi aikookaan antaa Kreikan lainapakettiin?
Kuuleman mukaan eivät mitään, joten pitäkööt turpansa kiinni.- illuminaatti
Vika on suomalaisissa, kun eivät ole kilttejä euroryhmän kokouksissa. Meidän on otettava mallia Ruotsin maahanmuuttopolitiikasta ja lisäksi rahoitettava Kreikkaa.
- Mulkqvist
On se sellainen liskokiusaaja tuo meidän stupidos.
- Noihan
Oikein kyllä semmoista kreikanriesaperkelettä saakin kiusata kyllä siitä niin paljon vaivaa on ollut. Helppo se on ruotsin henkistä humaanitääristä avustusta on antaa. Löisi perkele kruunut tiskiin niin katsotaan millainen ääni sit on kellossa.
- onnee
onko se rahanlainaajan kiusaamista jos ei ole rahaa!!
- Nopölvästikin
Sen tietää ettei ne kreikkalaiskerjäläiset ikinä niitä lainoja takaisin maksa vaan sinne ne rahat hävisi kuin entisellä juopolla kurkusta alas ja mitä ei pystynyt kaatamaan niin nussi loput huorien perseeseen.
- JoutsenenSiivin
http://www.kauppalehti.fi/uutiset/ruotsalaispoliitikko-ulvskog-pyysi-anteeksi-stubb-vertaustaan/XbiyQM3c
Ruotsin vasuriämmä sai jo syödä sanansa.
"Mutta en tule koskaan vaikenemaan, kun altavastaajia lyödään", Ulvskog kirjoittaa uudessa tviitissään.
Mitä vittua se sössöttää? Eli altavastaaja on se joka ensin elää tuhatkertaisesti yli varojensa ja sitten on naama punaisena syyttämässä velkojiaan samalla kun vaatii lisää rahaa?
Ei kannata Suomen enää Ruotsia kadehtia, suunta on sielläkin pohjalle kun tuon ulvskoogin ämmän puolue on vallassa vihreiden kera. Sehän voisikin ottaa kaikki persaukiset krekut Ruotsiin mamuiksi, sehän noila näköjään onnistuu. - maritan.ulvaus
Ulvskogin omia sanoja mukaillen, tuollaiset puheet kyllä paljastavat ainakin poliitikon itsensä joka niitä päästelee.
Mikä helvetti on Ulvskogin pointti? Ja onko se ämmä oikeasti europarlamentaarikko? Ja tuollaisten pitäisi sitten päättää Euroopan asioista. Fy fan ändå! - tri.pavlov
Tällaiset tuomiot toimii kuin ne Pavlovin koirakokeet joissa koirille annettiin sähköiskuja.
Aluksi koirat reagoivat ulvahdellen ja rimpuillen mutta kun koetta jatkettiin riittävän pitkään, niiden reagointi turtui ja ne alistuivat voimattomina yhä kovempiin sähköiskuihin joiden saamiseen ei voinut mitenkään vaikuttaa.
Yhteiskunnassa vallitsee vielä oikeudenmukaisuuden vaatimus mutta tarpeeksi kauan sen rikkominen määrätynlaisten rikosten ja rikollisten tekojen vähättelyllä oikeuslaitoksen taholta murtaa uskon että mihinkään voisi protrestoinnilla vaikuttaa.
Vaarallisinta on kuitenkin lain kunnioituksen häviäminen siinä samalla, ja sen näkeminen että yleensä juuri korkeammat oikeusasteet tekevät tyhjäksi nekin rangaistukset mitkä edes vähän vastaavat yleistä oikeustajua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1268897
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h1455374Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333825Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1313585Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352634Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191906Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3581562Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?981557Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?711410Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311376