Perkele,kyllä suomalaisia veronmaksajia viedään
Moskeija on sitten 100 miljoonan "hanke"
33
206
Vastaukset
- ei_suomeen
Sen propagandan levittämiskeskuksen tekeminen pitää kieltää.
- eivät.hillu.täällä
Voidaan purkaa tehokkaasti pois jos eivät noudata suomen sääntöjä täsmällisesti
- ei.ummarra
Miksi suomalaisten se hanke pitäis rahoittaa ? Eivätkö he eivät maksa itse ? Laita linkki asiasta.
- muslimmmm
Muslimiviha kasvaa !!!
- En-Aio-Osallistua
Montakos euroa teiltä menee maatiaisten moskeijaan? Jos kerta Bahrain rahoittaa koko geimin? Stadille jää vain kaavoitusprojekti eli virkamiehen palkka nettoa.
- waler-
Kuinka luotettava tuo tieto on,ketä todella rahoittaa.
- Laske_jos_osaat
Euroja menee yhteiskunnassamme vielä paljon kun se propaganda- ja terroristikeskus avataan. Sen haittavaikutukset ovat arvaamattomat ja moninaiset.
- Paljonko_Bahrain
maksaa Suomessa oleskelevien muslimien sosiaalikuluista?
- eitarvita
Ymmärsin että Bahrain on kiinnostunut rahoittamaan rakennuksen alkuvaihetta. Kuka maksaa alkuvaiheen jälkeen??? Ei ole vaikea arvata. Sitä maamerkkiä EI Helsinkiin tarvita.
- Bah-rai-rai-rain
waler- kirjoitti:
Kuinka luotettava tuo tieto on,ketä todella rahoittaa.
Kyllä se oli ihan tuolla uutis puolellakin se tieto. Muslimit tahtovat osoittaa, että eivät ole kerjäläisiä eivätkä tahdo "sossu almuja" noinkin tärkeässä asiassa.
Arabialaisilla kanavilla se kerrotaan hyvinkin tarkasti. Aapraka napra. - Todella_häijyä
Bah-rai-rai-rain kirjoitti:
Kyllä se oli ihan tuolla uutis puolellakin se tieto. Muslimit tahtovat osoittaa, että eivät ole kerjäläisiä eivätkä tahdo "sossu almuja" noinkin tärkeässä asiassa.
Arabialaisilla kanavilla se kerrotaan hyvinkin tarkasti. Aapraka napra.Tänne kuulumatonta muslimipolitiikkaa aiotaan levittää myös pieneen Suomeen suurilla öljyvaroilla. Se on ehdottomasti estettävä kun meillä on vielä suhteellisen rauhallinen ja toimiva maa.
- eitänne
ON TEHTÄVÄ KANSANÄÄNESTYS
EI MITÄÄN MOSSUKKAA SAA RAKENTAA
voihan palata sinne missä on niitä metelitornia.- Bööööö-tööööt
Minareetti - hullun-huutolaatikko.
- suomenkamara
kuka rättipää siellä kirjotuksia hylkii
- sikalaMieluummin
Rakennetaan sen paikalle vaikka iso sikala !
ja kulkukoirien hoivahotelli !
Paljon tärkeämpiä ovat. - voipi_olla
Että siihen rakennukseen iskisi aina öisin mystinen salama ennen valmistumista.
- moraalinvartijat
Samaan aikaan toisaalla.... jari tervo heittää raamattua ja kirkosta erotaan....
- ghkfkhgfkghf
Imaami esitti homojen tappamista – demarikansanedustaja puhkesi nauramaan
Mellunmäen imaamina toimiva Abbas Bahmanpour totesi Ylen Islam-illassa suorasanaisesti, että homoseksuaalisuus on kielletty, ja että siitä seuraa shariassa kuolemanrangaistus. Ohjelmaan keskustelijana osallistunut työelämä- ja tasa-arvovaliokunnan puheenjohtajana toimiva kansanedustaja Tarja Filatov (sdp.) ei nähtävästi pitänyt asiaa kummoisena pulmana, koska hän puhkesi nauramaan asiaa käsiteltäessä.
– Islam suhtautuu homoseksuaalisuuteen moraalisena paheena. Rangaistus annetaan, homoseksuaalinen akti nähdään eli itse penetraatio nähdään neljän todistajan silmin eli ellei ne avoimella jollain torilla tee niin silloin sitä rangaistusta ei tule. Erittäin harvoin, erittäin harvoin rangaistuksia, Bahmanpour kertoi.
Ohjelman juontajat pyysivät täsmennystä siihen, mikä on sharia-lain mukainen rangaistus homoseksuaalisesta teosta.
– Se on kuolemantuomio, Bahmanpour totesi.
Islamin opettaja Ahmad Fadil on sitä mieltä, että Suomessa pitäisi ottaa käyttöön sharialaki:
– Kyllä kyllä, totta kai. Meille sopisi sharia-laki, Fadil kommentoi.
Perussuomalaisten nuorisojärjestön puheenjohtaja Simon Elo tarttui Bahmanpourin lausuntoon ja esitti kummastuksensa siitä, miksi tällaisiin puheisiin ei kiinnitetä enempää huomiota: simon_elo_small_areena
– Aika mielenkiintoinen tilanne, kun perussuomalainen konservatiivin pitää alkaa puolustamaan seksuaalivähemmistöjä. Ja aika erikoisen maltillisesti suhtaudutaan siihen, että sanotaan että homoseksuaalien pitäisi saada kuolemantuomio. Tämä on se asia, missä islam on ristiriidassa länsimaisen ihmisoikeuskäsityksen kanssa.
Keskusteluun osallistunut perussuomalaisten kansanedustaja Olli Immosen mitta tuli täyteen, kun hän kuuli Mellunmäen imaamin vahvistavan omin sanoin sen, että islamissa rangaistaan homoseksuaalisuudesta kuolemantuomiolla.
– Ja sitten me vielä keskustellaan, että pitäisikö sharia-laki ottaa käyttöön. Ei missään tapauksessa, Immonen puuskahti.
Ohjelmassa esitettiin pohdintoja sen puolesta, voisiko islam tulkita joitain koraanin kohtia uudelleen, paremmin nykyaikaan sopivaksi. Bahmanpouri ei hyväksynyt ajatusta uudelleentulkinnasta. Hänen mukaansa islamin laki on tullut jumalalta, ja että se on viimeisessä muodossa.
Elo nosti vielä ohjelman lopussa Bahmanpourin käsittämättömän kommentin esille ja vaati SDP:n Filatovilta ja vihreiden Heidi Hautalalta kantaa asiaan:
– Se mikä on minua tässä on huolestuttanut ja huolestuttaa yhä enemmän on se demarit ei uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen tasa-arvoa ja vihreät eivät uskalla puolustaa seksuaalivähemmistöjen oikeutta elää Suomessa ilman tällaisia ajatuksia, Elo täsmensi.
Filatov vastasi naurulla.
- asdfjksdfj
Kuule moni persu-duunari tulee työskentelemään tuollakin työmaalla ja sama juttu Guggenheimin kohdalla. Helsingin merkittävimmät nähtävyydet tulevaisuudessa ovat Suurmoskeija ja Guggenheim!!!!!!!!!!
- oikeita_vetonauloja
Moskeijassa saa jo 20 eurolla potkaista pyllistelijää persuksiin.
- mamutusVero
On saatava edes käyttöön mamutus-vero.
Vertaa koiravero...
Edes niin, että ne hullut sekopäät maksaa kustannukset, jotka tällaista mamutuspaskaa, monikulttuuripaskaa Suomeen haluavat.
Ehkä se vähän näitä hulluja hidastaisi.
Hyvin pieni mutta kovaa räksyttävä hullu rakkilauma ajaa tällaisia hankkeita - 95% suomalaisista ei suostu tällaisia hulluuksia maksamaan !!!! - Kapuloita_rattaaseen
Hyvät aivoillanne ajattelijat, ja muut kansalaiset Suomessa;
No muslimeja ei tarvitse vihata sinänsä vaan tätä "suvaitsevaisuuden" sokeutta jolla täällä nyt mennään vauhdilla eteenpäin! Ihan kuten Guggenheimin museo-hankkeessa olisi alkurahoitus itse hankkeen omistajatahoilla, mutta kaikki ylläpito ja osingot ovat siinäkin sitten yhteistyökumppanin kuten nyt esim. Helsingin kaupungin kontolla!
Niin on siis ideoidun "suurmoskeijan" ( tavallisen kokoinen kun ei tulevia vuosikymmeniä varten ajatellen riitä!) rahoittajaksi on lupautunut ulkomaalainen eli Bahrainin arabi-kuningaskunta Persianlahdella ( todella pieni saarivaltakunta, kuin Ahvenamaan alue)_ https://fi.wikipedia.org/wiki/Bahrain
Tällä miljoonahankkeella ei yksi rahoittajataho pitkälle asiaa vie, siihen tarvitaan valtion ja kuntien kuten Helsingin rahoituista jos vaikka arvokas jo sekin sopivaksi katsottu Sörnäisten hiilivaraston (kasan) viereninen tontti olisi jo varauksetta kuin "v***unsa" asialle hihhuloiden ja ilolla levittäneen apulaiskaup. johtajan Ritva Viljasen mielestä ainoa ja oikea paikka!
Huolimatta tämä samainen paikka ja alue on jo ensimmäisenä Sompasaaressa eli nyk. Kalasataman alueella suunnattu asuntorakentamiseen!
Mikään kansalaisten asumiseensa tarvitsema asuinalue ei ole tälle hankkeelle oikea paikka lähelläkään kaupungin keskustaa!
Nyt pankaa töpinäksi, ja vastustakaa ja kerätkää nimiä adressiin - moskeijan kokoon ja sijoituspaikkaan Helsingissä sekä sen aiheuttamin uskontojen tukemiseen tarvitaan pitkäkestoisempaa suunnitelmaa kuin tämä pikainen ja ikään kuin puskista vedetty hanke jota on salaisesti jo valmisteltu pitkään!
HUOM!
Tarvitaan kansalaismielipide laajemmin koko hankkeesta, nykyinen muutaman kymmenentuhannen muslimiväki - kymmeniä eri kansallisuuksia heitäkin ja hyvin ristiriitaista porukkaa, eivät tarvitse tämän suuruista moskeijaa ainakaan 100- 200:n vuoteen Suomessa! - sitävaillavielä
Vai että musuille oma yhdistetty moskeija, kauppa-kultturi ym.ym keskus. Siinähän sitä pikkuhiljaa huomattaisiin että näillä on oma kaupungin osa kouluineen päiväkoteineen kaikkineen ja suomalaiset veronmaksajat maksaa lystsin. Jos moskeijan haluavat rakentaa, menkööt johonkin korpeen itse tekemään. Siellä voivat sitten harrastaa mm. maanviljelystä että saavat leipää syötäväkseen.
- miten_niin_muka
missä on niin sanottu että Suomen valtio sen maksaisi?
- sinä_minä_me_
Valtio maksaa seuraukset.
- waler-
Ensinnäkin Suomessa kreikkapakettien jakamisesta tuli niin suuri kohu aikoinaan,että Jutat ja Jyrkit alkoi jakaa niitä ilmoittamatta kansalle.
Anteeksi vaan,mutta on vaikea uskoa,mikä on totuutta enää.Nyt on kumminkin kyse näistä.jota Suomen yhteiskunta elättää suurimmaksi OSAKSI ILMAN VASTIKKEELLISUUTTA.Pannaan Bahrain maksamaan heidän elättäminenkin täälä - Maa_annetaan_maksutta
Viljasen mukaan kaupunki voi osoittaa julkiseen käyttöön tulevan tontin ilmaiseksi tai hyvin edullisesti, mutta ei osallistu muuten uskonnollisten yhteisöjen rakennuskustannuksiin. Moskeijan yhteyteen tässä vaiheessa kaavaillut muuut toiminnot kuten majoituspalvelut voivat kaupallisen luonteensa vuoksi vaikuttaa paljonkin tontin hinnoitteluun, toteaa Viljanen.
Kaupunki haluaa ennen tontin varaamista muutenkin selvityksiä hankkeen rahoituksesta.
– Ennenkuin tehdään päätöstä tontin varauksesta, niin kaupungilla täytyy olla kuitenkin käsitys siitä, että minkälainen rahoitusrakenne tässä tulisi olemaan ja miten on suunniteltu pääasialliset rahoitustahot. Nämä ovat kysymyksiä, joihin olemme pyytäneet lisäselvityksiä, Viljanen toteaa.
http://yle.fi/uutiset/apulaiskaupunginjohtaja_viljanen_helsinki_toivottaa_suurmoskeijan_tervetulleeksi/8154779?origin=rss- waler-
Taisin kuulla väärin.se saattaakin olla 150 miljoonaa.Näille pitää rakentaa kuntokeskuksetkin.
- Esko-Seta
Ostakaa teltta niin kuin lestadiolaiset ja olkaa siellä. Sanotaanko koraanissa, että minkälainen rakennus moskeijan tulee olla? Siihen menee hemmetisti rahaa, ja nyt on vähän lama-aikaa menossa. Teltta ja sinne vaan. Tai sitten maksatte ite lystinne. Suomalaiset ei teidän uskontoa maksa. Täällä on lestadiolaisia ja luterilaisia. Kirkkojakin on jo tarpeeks. Ei tänne mitään moskeijaa kannata rakentaa. Menkää takas sinne kotimaahan jos ei kelpaa. Minä vastustan tätä koska sharia-laki tulee tänne Suomeen ja sitten Suomen oma laki ei toimi muslimeita kohtaan. Kaikki tuomitaan samalla tavalla, ihonväristä tai uskonnosta riippumatta, ja sen täytyy toteutua.
- muuumio
Ämmänsuon kaatopaikka sopiva paikka ähläm-moska-paskeijalle.
Edustalle patsaaksi muumioitunut Ritva Viljanen. Maanpetoksesta oksasta roikkumaan ripustettuna.- waler-
Tai helevetti matot,missä on hyvä kumarrella.Ja toki aurinkoinen ilma
- Suvakki
Siitä tulee monitoimitalo. Moskeijan lisäksi sinne tulee tilat jihadistivärvääjille, itsemurhapommin tekijöille, autopommin tekijöille, pommin tekijöille, terroriteon tekijöille, sukulaisten surmaajille, tyttöjen sukupuolielimien silpojille, poikien sukupuolielimien silpojille, ilman puudutusta, kivien viskomisosasto, hirmusen huudon ja älämölön osasto, kelan konttori, sosiaalitoimisto, 68 vuotiaitten alle 18 vuotiaaksi iloittautumis osasto, yhteiskunnan kusettamisen neuvonta osasto, tapaamishuone ukolle 68 v tyttö 10 v, terveysasema hoitamaan morsianta 10 v hääyön jälkeen, ruokkivan käden puremisosasto. Nyt heti ei tule muuta mieleen, mutta saahan tätä listaa jatkaa...
Nyt vain viemään jokaiselle suunnitellulle moskeija tontille liito-oravan paskoja ja lehtosammakoita. Että silleen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse704505Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1053759Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1273426Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.351958Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575691911Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891209- 94979
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.125922- 55905
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25827