Keskustelu vanh.lestadiolaisesta pedofiliasta

Teidän epäuskoisten on ihan turha jauhaa uskovaisten eli vanhoillislestadiolaisten pedofiliasta.

Se on täysin uskovaisten eli vanhoillislestadiolaisten sisäinen juttu.
4<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älä valehtele - itsesi kanssa täällä pääasiassa kirjoittava, helluntailainen henkinen tyhjiö. Ketään ei edes teoriassa kiinnostaisi sinun feikkaukset.

Jokainen tietää kaksi oleellista asiaa joista sinun yhteydessä pitää olla tietoinen.

1. Olen Suomen röyhkein nettihäirikkö ja helluntailainen.

2. Kansanedustaja Hirvisaari kuvaa helluntailaisuuden pedofilista ilmapiiriä seuraavasti:"Valitettavasti myös pedofiilit hakeutuvat seurakunnissa mielellään luottamustehtäviin, kuten esimerkiksi Tikkurilassa on taannoin tapahtunut. Ihmiset ovat hämmästyttävän sokeita "lapsia rakastaville" limaisille sedille, jotka pitävät muiden seurakuntalaisten lapsista niin paljon, että jopa suutelevat heitä suulle kaiken kansan keskellä

Äänestä
  • Oheinen Hirvisaari-Muhonen -sekopää on ikävä esimerkki siitä, millaisia lopputuloksia vanhoillislestadiolainen sukurutsa aiheuttaa.

    Eihän se ole vl-sekopään oma vika, että hänellä on sama isä kuin äidilläänkin.

    Äänestä

merihukka kirjoitti:

Juttu saattaa olla niinkin, että jos helluntailiike ryhtyy karsimaan lasten hyväksikäyttöä, niin liikkeen johtohenkilöstö kutistuu rytinällä.

Tarkkaa lukua ei ole kukaan ilmoittanut, mutta T. P. ja Ivalon E. . ja kuoronjohtaja ovat tunnetuimmat tapaukset.

Ehken arvioi kuitenkaan pahasti väärin, jos esitän luvut 10-15, helluntaiseurakunnan eri luottamustehtävissä olevista pedofiileista. Toivottavasti olen väärässä, ettei olisi noinkaan montaa. Julkisuudessa esitetyt viralliset lausunnot, antavat ymmärtää lukujen olevan suuremmatkin.

Merikukan pelkäämää "liikkeen johtohenkilöstön kutistumista" ei tarvitse pelätä. Pedofiili seurakunnan pastorina on hyvin harvinainen ilmiö, 2-3 tunnettua tapausta.

Helluntaikirkon johtohenkilöt pilaavat maineensa, kun eivät rohkeasti asetu vastustamaan muutamien nimeltä tunnettujen pedofiilien toimintaa helluntaiseurakunnissa.

Ehkä tää juttu menee niin pitkälle, että helluntaikirkon johtajienkin elämää aletaan tarkastelemaan, kun ihmetellään mikä on syynä, kun he sallivat muutamien nimeltä tunnettujen pedofiilien toimivan helluntaiseurakunnissa."

Äänestä

Mhhhmm jospa nyt kertoisit ne nimet ja paikan jossa heitä voi käydä haastattelemassa asian tiimoilta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vl-puhuja_Oulu kirjoitti:

Teidän epäuskoisten on ihan turha jauhaa uskovaisten eli vanhoillislestadiolaisten pedofiliasta.

Se on täysin uskovaisten eli vanhoillislestadiolaisten sisäinen juttu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu