Merivirta vaihtoi nimeään

Lukija7483992

46

390

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pip-Peli

      On se vaan pelle

    • s.tondis

      Onkohan mertsu nyt kovana?

      • eukko1

        Kyllä ihmetyttää..tai ei oikeastaan kun on Jormasta kyse.... itse soitti ky-sa..ym lehtiin ja pyysi tekemään jutun. Täynnä itseään...Jorma mikä Jorma( m....u mikä m....u)


    • ristimänimi

      Jorma on suomalainen miehen etunimi. Se on vanha ortodoksinen ristimänimi. Jorman nimipäivä on ollut suomenkielisessä almanakassa 26. kesäkuuta vuodesta 1950 asti. Aiemmin nimipäivä oli 13. syyskuuta vuodesta 1908 alkaen. Nimi on alkuaan heprean Jeremia, jonka karjalaiset ovat omaksuneet venäjästä. Vaikka Jorma on ortodoksista alkuperää oleva suomalainen Jeremia-nimen muoto, Suomen ortodoksinen kalenteri ei yhdistä Jormaa Jeremiaan vaan Hermolaokseen, johon sillä ei kuitenkaan ole varsinaista yhteyttä.[2] Suku- ja kylännimet Jormanen ja Jormas lienevät samaa perua kuin etunimi Jorma.

      Nimet Jorma ja Kari tulivat tunnetuiksi Juhani Ahon karjalaisromaanin Panu ilmestyttyä 1897. Kirjassa esiintyy vanha Jorma-niminen tietäjä. Aho lienee ottanut nimen karjalaisesta paikannimestä Jormala. Tämän jälkeen ensimmäisiä Jormaksi nimettyjä oli Akseli Gallen-Kallelan poika Jorma Gallen-Kallela vuonna 1898. Hänet on tiettävästi nimetty Ahon romaanin mukaan.

      Väestörekisterikeskuksen tietojen mukaan nimi Jorma on 1900-luvun alusta vuoden 2012 loppuun mennessä annettu 35 551 miehelle ja alle kymmenelle naiselle. Nimen kulta-aikaa oli 1940–1950-luku, jolloin nimi annettiin yli 23 000 pojalle, mikä on Suomessa väestörekisterissä olleiden Jormien kokonaismäärästä jopa yli 60 prosenttia. 1960-luvun jälkeen Jorma ei enää ole ollut suosittu nimi.

      • meeri45

        HYVÄ JORMA


    • WanhaKymi

      Wanha , ehkä kymiläinen sanontahan on;
      Ei nimi miestä pahenna, jos ei MIES nimeä

      • kiusanhenki5454

        Onks tää kyseinen kymiläinen vai joku muutanu jorke


      • eukko1

        Oikein sanottu !!... epäilen että vaimonsakin häpeää miestään,..


    • YlpeänäEsitän

      Nimet Jorma ja Kari tulivat tunnetuiksi Juhani Ahon karjalaisromaanin Panu ilmestyttyä 1897.

      Kirjassa esiintyy vanha Jorma-niminen tietäjä.

      https://fi.wikipedia.org/wiki/Jorma

    • Poistoon
    • MertsuVeri

      Mertsu kuulostaa siltä kuin joku jolla on mensut. Hei, jokos sulla on alkanut mertsut?

    • Ok.nimi

      Mitä vikaa Mertsu Merivirrassa? Olisiko ollut parempi vaikka Kortsu Koripallo? Hyvä näin ja sillä selvä.

      • JaIkäOli

        Koska on Jorma Ollila vuorossa?


      • MeiänMiäs

        Jorma Uotisen vielä ymmärtäisi


    • Näyttäytyjä

      Mersu tai Rolex olisi sopinut paremmin

      • joppekylluistaahina

        Jahas täs onh käyn nyti silhe et jormi ohon olluth niihn pikkunen et on alkanuth harmittaah ,Että Se SIITTÄ SANO SON NI.


      • irma12

        onķo tää sama jkm joka jossain lähsaaressa tyrii oiken kunnolla , kävelee jotai omii polkui omistaen vuokramaat , ei muuten omista kun 40 luvulla (sotaajan jälkeisen asuinrakenuksen (ei muuta) .ETTÄ SE SIITÄ.


      • Parkki-Pirkkot

        Jos ne on kaupungin maita, ne kuuluu jordelle se kun on siellä töissä


      • Imroj

        Ei tää kysein miås omistta ku pikku pikku jormi .


      • harmi
        Parkki-Pirkkot kirjoitti:

        Jos ne on kaupungin maita, ne kuuluu jordelle se kun on siellä töissä

        älä jauha et siitä


      • ustrem

        Voi mitä töitä työkyvytön voi tehdä,kysyn vaan.


      • Ustremw

        Tää mertsu täytyy olla todella julkisuuden kipee todella.ET SIITÄ.


    • RoikkaVotkassa
    • Kotkan_pellet

      Poistaisi vielä ne pornohaivenet naamastaan.

    • KyminPuolelta

      Nimenvaihto on päässyt Ankkuri lehteenkin. Lainataan Kyllikki Kymin kirjoitusta.

      KOKO viikko on naurettu. Ja nauretaan ensi viikkokin. Likkojen kanssa entisiä ukkojamme. Niillä oli kaikilla. Tavattoman pienet ja löysät mertsut.

      • hans568

        KOITA NYTI ENTINEN JORMI RYHDISTÄYTYY HIMPUN HÄ MIÄS.


      • perse67613

        ONKO MIÄS KYVYTÖN ET SIITTÄ ?


      • tuupaan

        uhkailija voi juma perästä kuuluu


    • UutisiaRuotsista

      KymenSanomista lainattuna;'
      http://www.kymensanomat.fi/Online/2015/07/27/Haminalaislähtöisen miehen autotalli Ruotsissa on täynnä erotiikkaa — kantaa Jormaa ylpeydellä/2015319349741/4

      Haminalaislähtöisen miehen autotalli Ruotsissa on täynnä erotiikkaa — kantaa Jormaa ylpeydellä
      27.7.2015 6:32
      Kuva: Sami Heiskanen
      Jorma Toivosen kotona on 2 000 vanhaa erotiikkalehteä. Kuvan Kalle on 50-luvulta.
      Jorma Toivosen kotona on 2 000 vanhaa erotiikkalehteä. Kuvan Kalle on 50-luvulta.

      58-vuotiaan Jorma Toivosen puutarha Tukholmassa täyttyy joka kesä vuorokaudeksi syntisestä materiaalista. Tavarat näyttelyyn löytyvät omasta autotallista.

      Autotalliin on sullottu muun muassa 4 000 kirjaa, 2 000 lehteä, satoja filmijulisteita ja 10 000 valokuvaa, kaikki puhdasta erotiikkaa.

      Alun perin Toivonen olisi halunnut autotallistaan museon, mutta tuo haave kaatui byrokratiaan.

      — Varmaan vuoden verran sitä mietittiin rakennuslautakunnassa. Sitten tuli ilmoitus, että ei onnistu, koska talon edustalla on vain neljä autopaikkaa. Aloin sitten pitämään näyttelyä puutarhassani, Toivonen kertoo.

      Mies on järjestänyt näyttelyn puutarhassaan nyt yhdeksän kertaa.

      Ruotsissa Toivonen on asunut vuodesta 1979. Tuolloin syntisestä maineesta nauttineeseen maahan vei alun perin seikkailunhalu. Nuorena, lukion ja intin käyneenä oli tuolloin vielä helppo lähteä Ruotsiin töihin. Nykyään Toivonen työskentelee sairaanhoitajana dementikkojen parissa.

      Erotiikasta mies kiinnostui jo teini-ikäisenä, kun Haminan kirjastossa sattui 70-luvun alussa käteen erotiikan historiasta kertova kirja.

      80-luvulla alkoi varsinainen keräilyharrastus. Aluksi Toivonen oli kiinnostunut vain erotiikan historiasta, ja ensimmäiset 10 vuotta harrastuksesta menivät pelkkää faktatietoa ja tietokirjoja kerätessä.

      Sitten Toivonen kävi erotiikkamuseossa ja huomasi, että hänen kotoaan löytyy enemmän erotiikkaan liittyvää sälää kuin museosta.

      — Siitä se sitten lähti. Aiemmin en antanut arvoa millekään kirjojen mukana saamilleni tavaroille, vaan kippasin ne vintille, mutta nyt kerään kaikkea mahdollista.

      Jorma-nimeä Toivonen kantaa ylpeydellä. Hän ihmettelee kotkalaista poliitikko Mertsu Merivirtaa, joka vaihtoi nimensä Jormasta Mertsuksi aiemman nimen kaksoismerkityksen takia.

      — Jorma on hieno nimi, ja miehekäs. Kerroin vasta ruotsalaiselle vaimolleni nimen kaksoismerkityksestä, ja nyt hän kutsuu minua leikillään penikseksi ruotsin kielellä, Toivonen nauraa.

      Lue lisää maanantain Kymen Sanomista tai digilehdestä.
      Joonatan Hulkkonen
      Aiemmin aiheesta:

      Vihdoin myönteinen päätös: Jorma-Kalevi Merivirta on nyt Mertsu (14.7. 19:41)

      Nettikameramme on jälleen toiminnassa. Katso tästä mitä Sapokassa tapahtuu.
      Kommentoi KommentoiLähetä LähetäTwitter TwitterWhatsApp WhatsApp
      Kommentit 2 kpl
      Sivu:

      1

      Nauhakaupunki on kotkalainen unelmatunti sittenSuosittele 2

      Haminalainen mies voi olla Jorma ja kantaa nimeään ylpeydellä! Kotkalainen mies kärsii huonosta itsetunnosta ja vaihtaa nimeään, joka muistuttaa Tauskia. Tässä kiteytyy kahden kunnan ero. Meistä ei kannata tehdä yhtä suurta Haminaa, olemme erilaisia
      LainaaIlmoita asiaton viesti
      "ei savua ilman tulta!"2 tuntia sittenSuosittele 1

      Nyt vasta jo yli-ikäisenä minulle selvisi tuo Jorma-nimen kaksoismerkitys. Kun aloin kelata omaa menneisyyttäni ja niitä tuntemiani Jorma- nimiäsiä kavereita on lopputulos: ne kaikki tuntemani Jorma- nimiset ovat olleet aika kovi "häntä- Heikkejä" eli etunimeltänimeltään, Jorma!

      Muuten en ole etunumeltäni Jorma. Mistähän tuo maineeni on oikein tullut?

      LainaaIlmoita asiaton viesti
      Sivu:

      1

      Kirjoita kommentti

      Nimi:
      Bottivarmistus: paljonko on 4 4?

    • OmaItsensä

      Ylen sivulta lainattua;
      http://yle.fi/uutiset/valtuutetun_nimivaihdokselle_irvaillaan__mertsu_merivirta_suomi_on_pahansuopa_maa/8183835

      27.7.2015 YLE
      Valtuutetun nimivaihdokselle irvaillaan – Mertsu Merivirta: "Suomi on pahansuopa maa"
      Mertsu Merivirta kokee etunimivaihdoksen aiheuttaneen tarpeetonta keskustelua. Kotkalaisvaltuutettu pitää irvailua lapsellisena ja peräänkuuluttaa ihmisiltä vastuuntuntoa leukailun suitsimiseksi

      Kotkalaisen kaupunginvaltuutettu Mertsu Merivirran etunimenvaihdos herätti irvileuat kommentoimaan aihetta. Mertsu-nimi pääsi Urbaanisanakirjaan ja nimivaihdoksesta on tehty internet-meemejä.

      Merivirta pitää myös sosiaalisessa mediassa nimenvaihdoksesta herännyttä irvailua osin jopa loukkaavana.

      – Kyllähän Suomi on niin pahansuopa maa, että eihän täällä saa olla oma itsensä, sanoo Mertsu Merivirta.

      http://urbaanisanakirja.com/word/mertsu/

      mertsu
      Mertsu
      21.7.2015

      Kymiläinen slangisana miehen sukupuolielimelle.

      Miä taijan mennä nyt jonnee venyttelee miun mertsuu.

    • MÄRKÄ4

      EiJuma voi olla totta.

    • kyltsä

      kyltsä vaan kysäsee onks kaik himas

    • kyltsä

      Mulle kasvoi mertsu otsaan kun luin tän.

    • LinkistäLuettu

      Suomi24 foorumilla keskustellaan myös nimenmuutosta, lainaus;

      http://keskustelu.suomi24.fi/t/13628273/apuja.-nimenmuutosasiaa?_ga=1.77069717.1894160160.1438888996

      Keskustelu24 Ryhmät Lesbo, gay, bi ja trans Transihmiset

      Apuja. Nimenmuutosasiaa

      niminiminiminimi
      2.6.2015 20:32

      Maistraatin sivuilla on 2 lomaketta eli "nimenmuutoshakemus" ja "ilmoitus etunimen muuttamisesta". Omaan t-diagnoosin ja mulla on todistus psykiatrilta nimenmuutosta varten. Kumpi lomake mun siis täytyy näistä oikein täyttää? :O

      Toi nimenmuutoshakemus on ilmeisesti siis maksullinen ja maksaa jotain yli 100 euroa!

    • nimetvaihtoon

      Tattoomies Amon vaihtoi ja aikoinaan nimeään, mitä sitten?

    • SiltaInsinööri

      JormaKalevi teki sen taas
      Kyminlinna Unescoon, idea tuli suoraan Haminasta. On se huvittava.
      Oma ehdotukseni, Pirkköörin kuuluisalta laiturilta saatava silta Kaupungintalolle. Parin vuoden päästä ei enää tarvita.

      • TyömaalleHih.Hih.Hii

        Tarkoititko, että Pirkkööristä pääsee huristelemaan suoraan kaupungitalon takapihalle omalla autolla, omalle parkkipaikalle?


    • JormaKultaranta

      Urho Kekkonen piti lapsena ja nuorena sukunimeään rumana. Hän harkitsi sen muuttamista Kultarannaksi tuttavien mökin mukaan.

      • ohikiitävä

        Ei ,ku sininen lakuuni on muutunut JÄTKÄNRANNAS.Se kunnon törkylahti. Uippa siinä lähtee kynnet ja jormi.


    • ArtoHirvikärpänen

      Seuraava nimenvaihdos PERTSU. Tai jos seuraava puolue on kommarit niin KORTSU

    • japipoi

      ETTEVAAN SUKUNIMI MITÄHÄ.

    • PSymsJNE

      Et SILLEE ja sil Vissii jne, YMS

    • WanhanMuisteloa

      Hauska viestiketju, historian lehtien havinaa.

    • Anonyymi

      Ei nimi miestä pahenna ellei mies nimeä kaupungintalon takapihalla.

      Jorma Ollila, miljoonäääri Nokialta

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2240
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1792
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1563
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1295
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1287
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1106
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1041
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1006
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      722
    Aihe