Hieno veto vankiloiden ulkoistamisesta. Venäjälle vaan kaikki pahimmat rikolliset. Viro voisi olla hieman lempeämpi, koska kielimuuri olisi pienempi.
Vaan kyllähän Siperia opettaa, jos vaikka parikymmentä vuotta viettää aikaansa Venäjän vankilassa, niin johan siinä kieltä oppii.
Vaan kyllähän Siperia opettaa, jos vaikka parikymmentä vuotta viettää aikaansa Venäjän vankilassa, niin johan siinä kieltä oppii.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kyllä sai minultakin äänen.
Säälittävä aivoton ämmä.
Siinä tyypillinen vassarihomppelin lapsellinen kommentti.
Mikäs sun kommentti on ? vassarihomppeli, tiedätkö että persus on vasemmistolainen homo ? , lapsellinen kommentti, mikä sinun sitten on.
Taitaa Laura olla kommenttien takana. Lauralla lähtölaskenta alkanut.
Nyt Laura Huhtasaari on pelkkä puhuva pää ja äänestysnappi. Aika näyttää tuleeko hänestä kansanjohtaja. Luulempa helluntalais saarnaajienkin saaneen enemmän aikaan, ainakin leipä ja ruokajonoja he hoitavat ja huolehtivat tehtävästä joka kuuluu valtiovallalle eli ravinnon saannista myös köyhille.
Kai Suomen pitää hoitaa omat onglmansa.
Joo Suomi vois hoitaa ison osan näistä "omista" ongelmistaan tekemällä passintarkastuksia rajalla jälleen.Tällöin ryssät ja virolaiset jäisivät rajan toiselle puolelle (kriminaalit sellaiset) eivätkä pääsisi tänne rasittamaan systeemiä.
Nythän vangeista suurin osa on nimenomaan virosta ja venäjältä.Saavat jonkun vitun ihmisoikeuspykälän takia päättää istuvatko mieluummin Suomessa hotellitason vankilassa, vai kotimaassaan ihan oikeata rangaistusta kärsimässä.
Nämä populistiset kannanotot ja ehdotukset saisivat jo loppua, Onko ottanut mm. selville paljonko suomen valtio säästäisi? Tuskin ilmaiseksi ottaisivat ja ottaako Viro ylipäätänsä meidän vankeja vankiloihinsa? Tyypillistä persutoimintaa huudellaan puskista faktojen puuttuessa!
et vissiin tajua että suurin osa vangeistamme on virosta ja venäjältä? Saisivat hoitaa oman paskansa ihan itse.Nyt veronmaksajat täällä maksavat heidän hotelliyönsä.
Kannattaisi tarkastaa faktat ennen kuin kirjoittelee. Seuraava kappale kopioitu rikosseuraamus.fi sivustolta.
Vuonna 2014 keskivankiluku oli 3 097, kun se vuotta aikaisemmin oli 3 236. Ulkomaalaisten osuus kaikista vangeista on hieman lisääntynyt. Vuonna 2014 heitä oli noin 16 % vangeista, 483 henkilöä. Vuonna 2000 heidän prosentuaalinen osuutensa oli 6,1 % (173 henkilöä).
Nykyään ei tilastoida Suomen kansalaisuuden saanutta parta-ankkuria enää ulkomaalaiseksi, vaan Suomalaiseksi.Linkkaamasi tilasto siis ei kerro hevon vittuakaan.
http://www.vanhemmat.com/phpbb/viewtopic.php?t=7261&sid=8b883dc6c593d06b30b05a8b55b5e7f1
Halme vainaa ehdotti samaa ulkoistamista jo n.20v. sitten,silloin vaan naureskeltiin.
Huhtasaari on ollut pettymys tähän asti ja täysin Soinin vietävissä. Toivotaan et tahti paranisi. Persut on silti pettänyt joka suhteessa joten ei taida kauaa enää jytkytellä.
Jos väitetään, että suurin osa vangeista Suomessa on venäläisiä ja virolaisia, niin sen tuo linkkaamani tilasto kyllä osoittaa vääräksi.
Jos joku on saanut Suomen kansalaisuuden on hän silloin tilastoissa suomalainen.
Se, että linkität keskustelufoorumilta kirjoituksen, joka ei edes liity väitteeseen, johon vastasin, on todella huonoa arkumentointia. Sinun sanoillasi : "tuo ei kerro hevonen vittuakaan."
Todella säälittävä veto. Typerää persuilua joka ei johda yhtään mihinkään. Luulisi, että tyhmä tonttukin tajuaa sen olevan tyhjänpäiväistä populismia. Mutta tajuaako Laura itse?
Hyvä olisi laittaa vangit ulkoistukseen venäjälle tulee veronmaksajille huokeammaksi ja näin säästyneet rahat voi laittaa lasten koulutukseen ja ikäihmisten auttamiseen.
Tätä menoa olemme kohta yx vitun venäjä koko maa, pussihousua ja maatuskaa vilisee sen verran nurkissa.
Yleisesti persut ovat niin juntteja että tuskin ovat edes virossa asti käyneet :D
Huhtasaari luulee varmaan että Viro on joku saari libyan ja turkin välissä :D
Apu-Va. Olen viemärissä. Yritän paeta. Väistelen kakkaa. Valoa näkyvissä!
Kuka sanoo, että mikään vieras valtio haluaa meidän vankimme? Jokaisen maan on hoidettava itse asiansa, myös ongelmansa. Huvittavinta Huhtasaaren pöhköissä puheissa on se, että näin ehdottaessaan hän osoittaa, että ei tunne Suomen perustuslakia. Ehkä olisi kansanedustajaihmisen syytä tutustua.
Nyt et kyllä itse tunne perustuslakia!
Ei laki tuota estäisi mitenkään.
Ja tälläkin hetkellä tuota tehdään jo toiseen suuntaan. Esim. Suomen vankiloissa on suomalaisia, jotka ovat tehneet rikoksen ulkomailla ja se maa on lähettänyt henkilön Suomeen vankilaan. Miksi Suomessa ei tehdä tätä, eli esim virolainen tuomittu lähetettäisiin Viroon vankilaan. Ulkomaalaisilla vangeilla on jo 7-kertainen yliedustus suomalaisiin verrattuna! Kalliiksi tulee tietyt maahanmuuttajaryhmät, sitä ei voi kieltää.
Huhtasaari puhuu niin selkeästi, että ensin ei älyä kuunnella mitä hän sanoo. Nyt on selvinnyt, että se arvokkain puoli onkin aviomies. joka antaa taustatukea vaikka heti putoaisi eduskunnasta. Perussuomalaisissa on fiksuja ja vähemmän fiksuja. Totuus alkaa paljastua- Laura ei ole parhaasta päästä, ei sinne päinkään.