http://www.mtv.fi/uutiset/rikos/artikkeli/uutta-poliisiylijohtajaa-epaillaan-virkarikoksesta/5225458
"Uudeksi poliisiylijohtajaksi nimitettyä Seppo Kolehmaista epäillään virkarikoksesta. MTV Uutisten tietojen mukaan kyse on keskusrikospoliisin tutkimasta jutusta, jossa KRP selvitti epäiltyä työsyrjintää ja työpaikkakiusaamista Poliisiammattikorkeakoulussa.
Kolehmainen työskenteli rikosepäilyn aikaan Poliisiammattikorkean rehtorina ja sittemmin Poliisihallituksessa.
Suomen korkein poliisivirkamies
Valtioneuvosto nimitti juhannuksen jälkeen poliisihallituksen nykyisen kakkosmiehen, poliisijohtaja Seppo Kolehmaisen uudeksi poliisiylijohtajaksi. Kolehmainen aloittaa virassaan elokuun alussa. Poliisiylijohtaja on Suomen korkein poliisivirkamies, joka johtaa koko poliisiorganisaatiota.
Markku Suonenvirta toimi Poliisiammattikorkeakoulun opetustehtävissä noin 15 vuotta. Sitä ennen hän työskenteli kenttätehtävissä. Hän jäi eläkkeelle keväällä 2015. Poliisiuraa kertyi kaikkiaan yli 30 vuotta.
Suonenvirta voitti Suomen vahvin mies –kilpailun vuonna 1989.
Esitutkinta valmistui jo vuosi sitten kesällä. Juttu on yhä syyteharkinnassa. Kolehmainen on epäiltynä virkavelvollisuuden rikkomisesta ja yhteistoimintavelvoitteen rikkomisesta.
Kolehmainen vahvistaa rikosepäilyn MTV Uutisille.
–Tällainen asia on ollut tutkinnassa ja KRP on kuullut minua epäiltynä. Minulla ei ole tässä mitään salattavaa. Olen myös tuonut nämä asiat avoimesti esille sekä poliisiylijohtajan valintaprosessissa että aiemmin poliisijohtajavalinnan yhteydessä, Kolehmainen sanoo."
Sen ymmärrän vielä jotta Arkadianmäen apinahäkkiin puolue edustajaksi pääsemiseen vaaditaan jonkinlaista rikosrekisteriä, mutta että samanlaiset suositukset pätevät myös Suomen korkeimman poliisin virkaan pääsemiseksi, se oli minulle vähintään Hebreaa!
No voitaisin kylla sanoa jotta Jari Aarnio kaplakan jälkeen Suomessa ei yllätä enään mikään eikä missään !
Late Lapista. SSSS Ry!
RIKOLLISESTA POLIISIYLIJOHTAJAKSI SUOMESSA!
4
<50
Vastaukset
- Perskele
Poliisin ylimmästä johdosta ei taida enää löytyä yhtään nuhteetonta?
Onko Poliisihalitus mafia?Eikö tuo liene jonkinlainen mafia ollut jo pitemmänaikaa, eihän noita poliiseja näytä koskevan edes liikennesäännöt Suomessa, kännykkäkin korvalla kaahataan jopa kaupunkiliikenteessä, suojateitä pidetään parkkipaikkoina, ja muutenkin käyttäydytään kuin siat vatukossa !
Late Lapista. SSSS Ry!- olethan.lapin.Somali
Late_Lapista1 kirjoitti:
Eikö tuo liene jonkinlainen mafia ollut jo pitemmänaikaa, eihän noita poliiseja näytä koskevan edes liikennesäännöt Suomessa, kännykkäkin korvalla kaahataan jopa kaupunkiliikenteessä, suojateitä pidetään parkkipaikkoina, ja muutenkin käyttäydytään kuin siat vatukossa !
Late Lapista. SSSS Ry!Poronnylvääjästä palstan sontaläjksi, no joo, sehän sinä Somali olet.
- öglöäsdffgdfgdg
Late_Lapista1 kirjoitti:
Eikö tuo liene jonkinlainen mafia ollut jo pitemmänaikaa, eihän noita poliiseja näytä koskevan edes liikennesäännöt Suomessa, kännykkäkin korvalla kaahataan jopa kaupunkiliikenteessä, suojateitä pidetään parkkipaikkoina, ja muutenkin käyttäydytään kuin siat vatukossa !
Late Lapista. SSSS Ry!Ai onko siellä Lapin tuntureilla jo kaupunkiliikennettäkin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762173Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe371771Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi121511Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2361276Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu621260Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161088Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621013- 60987
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103692