Vaikuttaako koulutustausta sivarivihaan?
Olen huomannut omien tuttujeni kohdalla että vähiten kouluja käyneet ja muutenkin yhteiskunnan menosta vähiten kiinnostuneet ovat suurimpia sivarien solvaajia.
Onko näin muualla?
Olen huomannut omien tuttujeni kohdalla että vähiten kouluja käyneet ja muutenkin yhteiskunnan menosta vähiten kiinnostuneet ovat suurimpia sivarien solvaajia.
Onko näin muualla?
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse olen huomannut, että solvaajia löytyy myös korkeakouluista, ei kovin paljoa, mutta löytyy kuitenkin.
En usko koulutustaustan vaikuttavan tähän. Uskoisin sen riippuvan enemmänkin kasvatuksesta, siitä kuinka oikeudenmukaisuus ja kunnioitus toisia kohtaan opetetaan lapselle.
Tämän lisäksi, seura tekee kaltaisekseen eli lisäisin listaan vielä ympäristötekijät.
Näin mutu-tuntumalta vastaan, että vaikuttaa. Ammattikoululaiset ja kouluttautumattomat eli ylejään vähempi lahjaiset taitavat olla niitä sivarien solvaajia. Poikkeuksiakin tosin löytyy, niin kuin aina.
Muutkin tekijät, kuten ympäristö ja yhteiskunta, vaikuttavat asiaan. Suomessa kun kaikki odottavat sitä revanssia rys... venäläisistä.
Kaikilla täällä on tehtävänsä. Aika huvittavaa kun puhut ammattikoululaisista ja "kouluttautumattomista" tuohon sävyyn. Oletko sitten itse niin korkeasti koulutettu että sinulla on varaa sanoa noin?
Pistät ihmisiä juuri aikamoiseen arvojärjestykseen. Kunnioitusta muita ihmisiä kohtaan, niin kyllä se siitä. Anna mennä korviesi ohi kun joku louskuttaa suutaan siitä mitä sinun pitäisi ja ei pitäisi tehdä.
Myönnetään! Kirjoitukseni oli todella mauton ja tarkoituksenani oli vain yrittää ärsyttää näitä "isänmaan ystäviä" ja patriootteja, jotka tällä palstalla neuvovat tappamaan sivareita ja haukkuvat meitä pelleiksi.
Enkä ole edes mitään muuta kuin pelkkä ylioppilas.
En aio enää osallistua tuollaisiin tekoihin. Toivottavasti viestini poistetaan.
Ymmärrän pointtisi, vastarinta armeijan käyneiden puolelta on niin paljon voimakkaampaa ja lopulta sitä yksinkertaisesti kyllästyy puolustelemaan kantaansa.
Provosointiahan se on armeijan käyneidenkin puolelta, suurelta osin.
Sinä tosin sanoit että kirjoituksesi oli mauton, hairahdun minäkin aina välillä noihin mauttomuuksiin, ei kai sitä ihmisluonnolle mitään voi.
Taidan tästä eteenpäin luovuttaa ajattelun vastapuolelle, jollei ensimmäisellä kerralla mene kirjoitettu teksti perille.
Niin, ehkä olisi siirtyä passiiviseen vastarintaan eli olla kommentoimatta vastapuolen provosoivia ja joskus myös täysin naurettavia väitteitä. Näin osoittaisimme heidän argumenttien heikon tason ja sen että kaikki ihmiset eivät ole yhtä helposti manipuloitavissa kuin militaristit.
Itse ammattikoulun käyneenä sivarina en ehkä kuitenkaan pysty noihin yleistyksiin sillä valtaosa ystävistänikin on ammattikoulun käyneitä ja kavereissani intin ja sivarin käyneiden osuus on noin 50/50. Kyllä ylioppilaista löytyy suvaitsemattomuutta aivan yhtä lailla kuin autonrassaajistakin. Jos haluaa jotain eroja löytää niin vähemmän kouluja käyneet ovat yleensä herkempiä ilmaisemaan mielipiteensä ja hitusen aggressiivisempia sen esille asettelussa kun taas korkeammin koulutetut eivät ehkä ole aivan yhtä fanaattisia, tai toisaalta yhtä suorapuheisia.