Jatkakaa sikailua ja mässäilyä entiseen tahtiin älkää missään tapauksessa maksako verojanne ja velkojanne, sillä tukipakettien virta maahanne on loputon. Ne paketit eivät lopu tähän tulevaan kolmanteen, jonka todennäköisesti saatte. Optiot seuraavista paristakymmenestä tukipaketista ovat jo EU-komissiossa valmisteilla valmisteilla. Tukipakettien antaminen teille jatkuu niin kauan kuin tämä savijaloille rakennettu liittovaltion esiaste EU jotenkin horjuu pystyssä.
Hyvä viesti Kreikalle
Tukitukituu
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kreikka ottaa vastaan siltarahoituksen ja tulipaketin ja lupaa noudattaa kaikkia ehtoja. Kun rahat on saatu Kreikka sanoo adjöö eu ja euro, nyt me tienattiin tällä, hoitakaa velkamme miten haluatte.
Juu. Tismalleen näin tulee käymään. Tosiaan, kun fyffet on saatu niin lupaukset lentää roskikseen ja sama meno jatkuu kuten ennenkin. Kannattaisi myös muistaa, että Kreikassa pidetään mitä todennäköisimmin uudet vaalit jo ensi syksynä. Ja tämä taas tarkoittaa sitä, että uuta tulevaa hallitusta eivät nyt tehdyt lupaukset enää sido mihinkään. Ja taas kusetettiin sinisilmäisiä EU:n kusipääpoliitikkoja oikein olan takaa. Mitä tulee Suomen poliitikkojen väittämiin, etteivät Suomen vastuut mukamas nouse uusien tukipakettien myötä, ovat pelkkää kansalaisten kusetusta. Sitä mukaa kun kusettaja-Kreikkaan lätkitään lisää rahaa myös Suomen vastuiden osuus kasvaa. Tämä on totuus, jota poliitikot eivät uskalla kertoa Suomalaisille. Jos verrataan esimerkiksi korkkiruuvia ja kreikkalaista poliitikkoa niin korkkiruuvi on näihin huijaamisen ammattilaisiin verrattuna lviivasuora.
Väyrysen kansalaisaloite
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/1372