Suomi ei ole tärkeä EU:lle

mutta Kreikka on joten sen tukemiseen käytetään EU maiden veronmaksajien rahaa ilman ylärajaa. Suomen EU komissaari kokoomuksen Katainen hyväksyy asian koska sai ökypalkkaisen suojatön EU komissiosta. Suomen hallitus jossa kepu ja kokoomus ovat enemmistönä peesaavat EU komission päätöstä. TÖRKEÄÄ TOUHUA!
13<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Suomi on tärkeä EU:lle ainoastaan nettomaksajana. Kreikka on tärkeä EU:lle ainoastaan osana Eurooppaa ja Natomaana.

Äänestä
  • Olet oikeassa.

    Äänestä

Paavo Lipponen kiirehti viemään Suomen ensimmäisellä junalla suoraan Euroopan ytimeen,
kun EU-pomot uunottivat häntä EU-presidentin viralla.

....................

Mutta, miten kävi, ei saanut virkaa, vaan pilkkanaurut :

Aalto-yliopiston rahoituksen professori Vesa Puttonen pitää viime viikon EU-huippukokousta osoituksena siitä, ettei Suomi oikeasti ole Euroopan ytimessä.

- Me emme ole kuskin eikä pelkääjän paikalla, vaan takapenkillä, jos sielläkään, Puttonen sanoo Aamulehdelle.

Professori huomauttaa lehdessä, että huippukokouksessa pääministeri Jyrki Kataisen (kok) ja hallituksen etukäteen suitsuttama ehdotus pantiin ensimmäisenä "maton alle".

- Me vikisemme siellä. Suomen poliittinen painoarvo ei ole sen suurempi kuin meidän maamme koko. Isot maat määräävät, Puttonen sanoo.

Suomen pitäisi Puttosen mielestä harkita lähtöä euroalueesta.

- Ainakin pitäisi toteuttaa valmistelu: Mitä se käytännössä tarkoittaa ja mitä se edellyttää. Olisi edes joku polku. Nyt meidän polkumme on se, että seuraamme pelonsekaisin tuntein, mitä muualla Euroopassa tapahtuu.

Kriisin maksumieheksi Suomi on joka tapauksessa joutumassa, Puttonen linjaa Aamulehdessä.

.....................................................

Myös Helsingin yliopiston kansantaloustieteen professori Vesa Kannianen selvityttäisi asian varmuuden vuoksi.

-Olisi tyhmää ja typerää, jos tätä ei selvitettäisi ja valmisteltaisi kaiken varalta, Kanniainen sanoo Uudelle Suomelle.

Lähteet: Aamulehti, Uusi Suomi


P.S.

Edellä mainittu rahoituksen professori sanoi myös:

Totuus kriisimaiden säästöistä: "Italiassa ei ole tehty juuri mitään"!

Eli se olisi seuraavana vuorossa rahoitettavien jonossa.

Äänestä
  • Kiitos hyvästä kommentista.

    Äänestä

EU on YDINPOMMI

Äänestä

Suomen veronmaksajien rahat kyllä kelpaavat EU:lle. Päätösvaltaa ei pienellä maalla ole.

Äänestä

vain Suomen rahat kelpaavat EU:lle.

Äänestä
  • Juuri näin.

    Äänestä

Me emme ole kuuluneetkaan koskaan siihen "ytimeen" ja emme kuulukkaan vaan jotkut poliitikot jahtaa näitä "huippu-virkoja" mitä me emme niitäkään saa.
Se on Saksa ja Ranska jotka näistä asioista yleensäkin päättää euroasioista ja muut vikisee...
Briteillä ja Ruotsillakin on painoarvoa enemmän...nyt nämä maatkin arvostelee Suomea vaikka eivät sentin senttiä laita Kreikan tukemiseen mutta on toinen äänikellossa kuulunut kun on alettu koko eu maita yhteisvastuullisesti suunniteltu mutta se ei tule toteutumaan.
Täällä Suomessa vain pähkäillään mitä muut ajattelee meistä kun muut ajattelee kansallista etua.
Sama kohtalo olisi muuten natossa Suomella

Äänestä
  • http://www.uusisuomi.fi/raha/51500-ero-eurosta-nain-kavisi-velkojen-ja-saastojen

    Suomessa markka olisi vahvempi

    Jos Suomi kyllästyisi euroalueen ongelmiin ja päättäisi erota eurosta, toimittaisiin käytännössä samalla tavalla. Markka tosin kelluisi hieman euroa arvokkaammaksi, Törnqvist arvioi, koska Suomen talous on euroryhmän taloutta paremmassa kunnossa.

    Näin ollen markkaan siirtyminen ei Törnqvistin arvion mukaan vaikuttaisi säästöihin ja velkoihin Suomessa kuten heikko drakma Kreikassa.

    –Jos markan kurssi olisi sama kuin euron, mikään ei muuttuisi. Jos markka vahvistuisi, tuontitavarat halpenisivat suomalaisten näkökulmasta, Törnqvist sanoo.

    Tämä sivu on täynnä asiaa aiheesta, käykää lukemassa,
    tuohon mieheen luotan kuin vuoreen.

    Äänestä

Suomen rahat uppoavat EU:n molokinkitaan.

Äänestä

Jos Suomeen tulisi markka, joka kelluisi ja vahvistuisi euroa kalliimmaksi, suomalaisten vientituotteiden asema maailman markkinoilla huononisi viennin kallistuessa.
Kustannuksia jouduttaisiin leikkaamaan palkkoja alentamalla ja irtisanomalla väkeä, jotta kilpailukyky säilyisi.
Jos taas markka heikennisi, tuontituotteiden ja energian hinta nousisi, Ostovoima vähenisi ja Suomen ulkomaanlaina lisääntyisi entisestään.
Spekulantitkin pääsisivät helposti markan kimppuun heiluttelemaan sen arvoa ilman että kukaan tulisi apuun. Eurooppa kun voidaan kuvitella myös ilman Suomea.

Äänestä
  • Ruotsilla on kruunu käytössä edelleen ja hyvin menee. Pelottelusi on kokoomuspropagandaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vxvxedd kirjoitti:

mutta Kreikka on joten sen tukemiseen käytetään EU maiden veronmaksajien rahaa ilman ylärajaa. Suomen EU komissaari kokoomuksen Katainen hyväksyy asian koska sai ökypalkkaisen suojatön EU komissiosta. Suomen hallitus jossa kepu ja kokoomus ovat enemmistönä peesaavat EU komission päätöstä. TÖRKEÄÄ TOUHUA!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu