Komissio käänsi takkinsa, Schäuble sysätty sivuun

tuntemattomatsotilaat

SYRIZA hyökännyt Troikan hajalle 3-0.

Kansainvälinen valuuttarahasto (Lagarde) ja Euroopan keskuspankki (Draghi) ilmoittivat jo maanantaina Schäublen johdolla käytyjen Kreikan velkaneuvotteluiden päätyttyä, että Kreikan velka-armahdus tulee joka tapauksessa ottaa käyttöön.

Troikan kolmas jäsen EU-komissio tuli samalle kannalle kahden em. kanssa tänään.

Takki kääntyi virallisesti, kun raha-asiain ja eurokomissaari Dombrovskis ilmoitti, että SYRIZAn esittämä velka-armahdus otetaan asialistalle heti viikonlopun jälkeen ja komissio haluaa viedä sen läpi muutamassa viikossa.

http://www.talouselama.fi/uutiset/eujehu dombrovskis velkahelpotukset sittenkin osa kreikkaneuvotteluja/a2315200

Viisi ässää ovat ulkona: Saksa, Schäuble, Sipilä, Stubb ja Soini. Järki voitti ja pankkiirit hävisivät ja saavat itse maksaa omat tappionsa. Kansa maksanut tarpeeksi.

Oikeiston leikkauspolitiikka tiensä päässä. Demokratia saapui Eurooppaan.

9

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ajankohtainen aihe. Velkojen uuudelleenjärjestely pöydällä tänään. Saksalaisten pankkien auomaattirahoitus lakkaa, kun Kreikan ja muiden EU-maiden verovaroja ei enää EU-komissiota johtaneen Schäublen johdolla kierrätetä Kreikan kautta niille.

    • Deronda

      Elät jossain mielikuvitusmaailmassa. Kuvittelet, että Kreikan vasemmistohallitus voi neuvotteluissa lyödä nyrkkiä pöytään ja sanelle asioita. Nyt IMF on jo irrottautumassa neuvotteluista, koska Kreikan uudistukset ei ole edenneet tyydyttävällä tavalla.

      Mitä mahtaa olla mainostamasi demokratian saapuminen Eurooppaan? Ainakaan ihannoimasi entinen ministeri Varufaukis ei edusta sitä. Hän toimi jopa oman puolueensa tietämättä suunnitellen mm. keskuspankin kaappaamista ja pääjohtaja Stournasin pidättämistä. Yleensä tuollaiset epädemokraattiset toimet kuuluvat sotilasvallankaappauksiin.

      Kreikka tulee harjoittamaan jatkossa normaalia keskustaoikeitolaista politiikkaa. Persaukinen tekee niin kuin sen käsketään toimia.

      • Ökönömisti

        Ei se Varoufakiksen suunnitelma lopulta hullumpi ollut Kreikan talouden kannalta, riippuu näkökulmasta. Se olisi oikeastaan vienyt Kreikan kaksivaluuttajärjestelmään ja johtanut talouden kivuliaaseen tervehdyttämiseen kiertoteitse tehdyn devalvaation avulla. Ja niitä kipujahan riittää joka tapauksessa. Demokratian kanssa sillä ei olisi juuri ollut tekemistä, mutta eipä nyt päitä olisi putoillut kuten Kreikan lähihistoriassa. Jos nyt joku istuu putkassa vähän aikaa, ei se hirveä uutinen nykymenossa ole, ja liekö tuo Stournasin pidätyssuunnitelma edes tarkistetttu uutinen.


      • Höpö höpö. Opettele ensin oikeinkirjoitus ja sen jälkeen hyvät tavat. Näiden jälkeen voit alkaa opiskella kansantaloutta.


      • Deronda
        tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

        Höpö höpö. Opettele ensin oikeinkirjoitus ja sen jälkeen hyvät tavat. Näiden jälkeen voit alkaa opiskella kansantaloutta.

        Sinulla ei ole koskaan mitään sanomista asiasisältöön. Koska sinä alat opiskella kansista? Aloitan syksyn aikana kolme kurssia ja niille pääsee kyllä mukaan. Myös ensi keväänä on monta kurssia.


      • Deronda kirjoitti:

        Sinulla ei ole koskaan mitään sanomista asiasisältöön. Koska sinä alat opiskella kansista? Aloitan syksyn aikana kolme kurssia ja niille pääsee kyllä mukaan. Myös ensi keväänä on monta kurssia.

        Kuulostaa hyvältä. Kannustan.


      • Deronda
        tuntemattomatsotilaat kirjoitti:

        Kuulostaa hyvältä. Kannustan.

        Kiitoksia vaan tuesta, mutta kyllä me luennoitsijat saamme palkkaa ja se riittää mainiosti kannustimeksi.


      • Entinen EU:n komission puheenjohtaja Romano Prodi kirjoitti sunnuntaina italialaislehdessä hyvin kriittisesti Saksan roolista Kreikan kriisin käsittelyssä. Il Messaggero -lehden julkaisema artikkeli oli otsikoitu ”Euroopan on pysäytettävä Saksan epämiellyttävä salamasota”.

        Prodi sanoi puheessaan heinäkuussa Roomassa kannattavansa Kreikan velkojen leikkaamista.

        ”Olen koko ajan uskonut, ettei Kreikka pysty koskaan maksamaan velkojaan. Oli viisas teko leikata vuonna 1953 Saksan velat, joita se ei pystynyt maksamaan. Tänään tarvitsemme samanlaista jalomielisyyttä”, sanoi Prodi tuolloin.

        Romano Prodi toimi EU:n komission puheenjohtajana 1999–2004. Italian pääministeri hän oli vuosina 1996–1998 ja 2006–2008.


    • Taloustieteen Nobelisti Joseph Stiglitz. Kahden minuutin tiivis puheenvuoro. Jos ei kuulemalla ymmärrä amerikanenglantia, saa alapalkista tekstityksen.

      Kreikka ei koskaan ole saanut velkarahoja. 85-90 % rahoista on kierrätetty Kreikan kautta Saksan ja Ranskan pankkiireille. 10-15 % Kreikka on nyt jo maksanut takaisin.

      Keskity kuuntelemaan: https://www.youtube.com/watch?v=QGu8-XbyDJM

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      82
      4627
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3837
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      176
      3627
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      64
      2070
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      78
      1268
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      129
      1132
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      144
      1069
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      49
      979
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      26
      891
    Aihe