Muutaman päivän ajattelin, että tähän keskusteluun ehkä tulisi jotakin järkeä. Olin väärässä. Palstalla kirjoittavat uskovaisetkaan eivät sitä halua. Se tuli selväksi. Palsta on käytännössä yhden ihmisen hallussa ja kun hän sattuu ainakin esiintymään uskovaisena, se riittää palstan muutamille muille uskovaisille. Tämä yksi ihminen haluaa niin kovasti omistaa tämän keskustelun, että kirjoittaa kymmenessä minuutissa yhtä monta tekstiä tai suorittaa yhtä monta nostoa ja minä en moista rumbaa viitsi. Kun täällä ei ole käytännössä minkäänlaista moderointia, touhu on täyttä pelleilyä. Täysi sikailu onnistuu. Oikeastaan uskomattominta on ollut havaita se miten muut uskovaiset nikit ovat reagoineet yhden ihmisen huonoon käytökseen. Haukkuja saavat muut kirjoittajat, ei oikea syyllinen. Mitä vain saa tehdä, kun sattuu edes esiintymään uskovaisena? Jos nämä ihmiset näin toimivat oikeassa elämässäkin, ei ole ihme että moni suhtautuu uskovaisiin nihkeästi.
Minulle riitti. Palstakeisari saa minun puolestani pitää tämän palstan ihan itsellään. Ole hyvä. Koeta kuitenkin jollakin tasolla hahmottaa, että tämä ei ole ihan koko maailma.
Minulle riitti. Palstakeisari saa minun puolestani pitää tämän palstan ihan itsellään. Ole hyvä. Koeta kuitenkin jollakin tasolla hahmottaa, että tämä ei ole ihan koko maailma.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Jokainen järkevä jättää tämän palstan.
Eipä näiltä ihmisiltä voi muuta odottaa kuin tuollaista menoa. Jos joku todella uskoo näihin juttuihin niin kyky keskusteluun on olematon.
Milloin palstakeisari pitää lomaa?
Oletko sinä sitten sama asia kuin tämä palsta? Jos joku kritisoi s i n u a niin onko se myös tämän palstan kritisointia? Onko sinun tapasi viestiä profetoista ja kommunikoida toisten kanssa varmasti aina oikea?
Oletko sinä nykyisin me?
Se on kyllä huomattu ettet pidä lomaa.
Kiitokset palstakeisarille hyvästä työstä. Olet saanut täältä monet uskovaiset pois.
Kuka tämän palstan on antanut palstakeisarin leikkikentäksi?
No itse Vanha Kehno tietysti. Ei uskova ihminen tuommoisia tee.
Huomaatko sinä että nuo jutut sopii täysin sinuun itseesi? Sinä täältä ajat kaikki pois. Uskovaisetkin ovat suoraan sen sanoneet. Keskustelua koskeviin kysymyksiin et vastaa. Mitään et ikinä perustele. Tunnen häpeää käytöksesi vuoksi.
Missä sinun toimissasi näkyy se ylistäminen?
Lue Raamatusta!!
Muista elämys teollisuus. Jos rahoittajaa kaipaat ja hyviä ideoita, olen täällä hyvissä voimissa.
Sovit hyvin tähän pellejoukkoon.
Kun ihminen ei ymmärrä niin ei ymmärrä. Ei sille mitään voi. Viisas lähtee toiseen suuntaan. Niin yhä useampi on jo tehnyt.