Poimitko mustikat noukkimalla vai poimurilla?

make--vaan

Mustikanpoiminta on rentouttavaa toimintaa. Ei tarvitse ajatella mitään, kunhan vaan poimii mustikoita yksitellen ämpäriin. Mustikanvarvuissa olevat mustikat kypsyvät epätaisesti tänäkesänä, johtuen sateista ja kesänviileydestä. Pitäisikö mustikat poimia sormilla vai marjanpoimurilla?

Mielestäni mustikat on poimittava käsin. Silloin roskat jäävät metsään ja ämpäriin kertyy mustikoita eikä roskia. Marjanpoimuri kerää mustikoita mutta samalla myös roskia. Marjanpoimuri rikkoo mustikan pinnan ja samoin tekee myös mustikoiden perkkaaminen. Mustikat mehustuvat.

Käsin noukitut mustikat ovat valmiita pakastettavaksi. Käsin noukittaessa mustikoita kertyy vähemmän, mutta ettuna on, eipä tule roskia. Tosin silloin joutuu tekemään useamman mustikanpoiminta retken.

11

76

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoohihoo

      Yleensä kerään silmät sidottuina takakäteen ja kolmiloikkaa hyppien kolmella kierteellä. vaikeuskerroin 3,5. Sankot täyttyvät mukavasti!

      • make-vaan

        Se vaatii taitoa, tasapainonhallintaa koko keholla. Olet akropaatti, telinevoimistelija, nuorallakävelijä. Täydellistä kehon ja mielenhallintaa.


      • syönkylläpaljon

        minä kerruutan joutilailla talven marjat itellen... tosin jouvun niistä vähä maksamaan. Kerruut ei kuulu minun harrastuksiin kuin ei pilikkiminen ei kalastus eikä kylillä pyöriminen


      • make--vaan
        syönkylläpaljon kirjoitti:

        minä kerruutan joutilailla talven marjat itellen... tosin jouvun niistä vähä maksamaan. Kerruut ei kuulu minun harrastuksiin kuin ei pilikkiminen ei kalastus eikä kylillä pyöriminen

        Hyvä ajatus. Tekisin samoin, kun itse en kykenisi kerämään marjoja. Vielä kykenen. Mutta maksaisin sitten, kun en kykene kerämään marjoja. Tai ostaisin torilta. Ennemmin ostaisin luotettavalta marjanpoimijalta, enkä torilta. Marjanpoimija on kuitenkin kunkku, siis kuningas. Luotettava.


      • jatkuvasti
        syönkylläpaljon kirjoitti:

        minä kerruutan joutilailla talven marjat itellen... tosin jouvun niistä vähä maksamaan. Kerruut ei kuulu minun harrastuksiin kuin ei pilikkiminen ei kalastus eikä kylillä pyöriminen

        Totta, sulla aika mnee ruokapöydässä.


      • make...vaan

        Mistähän nämä keskustelunavaukseni tulivat? Jostain arkistosta. Mustikka-aiheiset avaukset. Mustikka-aika alkaa olla ohitse, eikä keskustelu mustikoista ole enää ajankohtainen.


    • mustamunakanakukkogebard

      poimin kielellä spermaa metsässä mustikoiden päältä mättään välistä. kenenkähän jäljiltä?

    • Sinikkamummu_65v
    • Lempi67v

      Mutta miten ne kunnon karjalanpiirakat rypytetään.

    • Martta6996

      Sormin ne rypytetään.Etusormi ja peukalo-otteella.

      • Puaavo72v

        Martta, Martta,ootko ihan varma.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      86
      4660
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      109
      3857
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      189
      3694
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      69
      2108
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      75
      1941
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      79
      1298
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      130
      1172
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      153
      1127
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      51
      1034
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      30
      914
    Aihe