http://www.talouselama.fi/uutiset/professori ylella euroalueen jarjestelma toimii taysin samalla tavalla kuin neuvostoliitto/a2314936
Kuten todettua kommunismia tämä muistuttaa kaikkein eniten. Miten Suomen Perustuslain omaisuudensuoja mukautuu siihen että kansalaisten omaisuutta verotetaan jatkuvasti kovemmin ja rahaa lapetaan sitten elättämään ties ketä? Tätä Suomen kansa ilmeisesti kuitenkin haluaa, on hyvä peruste eurolle ettei tarvitse vaihtaa kerran kymmenessä vuodessa rahaa kun käy jossain toisessa eurostomaassa..! Näin lampailla tietysti on taipumus aina ollutkin..kuorossa vaan bbhhäähähääää...
EURO toimii kuin kommunistinen järjestelmä !
3
<50
Vastaukset
- PäkäLipponen
Seppo Lindblom: Kyllä se siitä, sivu 130:
”Koivisto kirjoitti jo 1950-luvulla, että taloudellisen toiminnan luonteen muuttuessa ja yhteiskunnallisen uudistustyön jatkuessa yksityisestä omistusoikeudesta voidaan tehdä täysin sisällyksetön käsite.” - iso-daniel
Rahaa ei ole tarvinnut vaihtaa aikoihin, paikallisista automaateista voi nostaa paikallista valuuttaa, visa electron riittää.
Sitäpaitsi suurin osa suomalaisista ei käy edes vuosittain ulkomailla joten mitä väliä vaikka joutuisi vaihtamaankin?
Euro on maksanut niin monta miljardia suomelle ettei sitä voi perustella millään hyödyllä.
Ei millään. - opettajienopettaja
Yhteiskunnat ja maailma muuttuu, ja maailma yhtenäistyy koko ajan kiihtyvämmällä tahdilla. Kohta me todellakin olemme kuin yksi pieni maailman kylä. Ja miksi ei? Vai kuka haluaa vielä takaisin impivaaralaiseksi ummikoksi, kun vaihtoehtona on kaikkien maiden ja kaikkien kansojen yhtenäistyminen, tämähän on vallan hieno asia, jo ensisijaisesti maaailman rauhan takia.
En tajua niitä ihmisiä, jotka näkee tämän yhdentymisen jatkuvasti huonona ja pahana asiana, nimittäin, lopputuloksena on sitten yhtenäinen maailman rauha, se todellakin on tulossa, ja mikä vielä parempaa, siirtyminen kaiken kattavaan yhteusvaluuttaan, tai oikeastaan valuutattomuuteen tulee todeksi, koska enää ei tarvita suoranaista rahaa. Tässä Karl Marx oli aivan oikeassa aikoinaan, vain sillä tärkeällä erotuksella, että hän OLI LIIAN AJOISSA.
Mutta nyt, tai kohta, aika alkaakin olla kypsä - "sille ihan oikealle toimivalle kommunismille".
Aika ei ole ihan vielä kypsä.
Älkää siis peljätkö, Jeesus osaa ja voi tulla tälläkin tavalla, ja hänen tulemisensa tunnistatte sillä, kun yleisen maailmallisen rauhan rikkojia saa etsimällä ihan etsiä, kun niitä ei enää ole. Tässäkin Ilmestyskirjan ennustukset pitävät paikkansa(sanotaan nyt tämäkin ihan suoraan).
Hauskinta koko hommassa on se, että Knallin ja Sateenvarjon tapainen huvittava pikku kohtaus toteutuu kohta käytännössä, jossa englantilaisessa pikkukyläsessä ei tapahdu yhtään mitään dramaattista ja shokkiuutiseksi kelpaa jo kylän vanhimmankin kompastuminen kivenmurikkaan. Eli siis sama tilanne tulee tapahtumaan koko maailmassa(niin tarkkaa alkaa olla uutisointi jo kohta tällä hetkellä joka paikassa).
Hauskaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762217Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe381786Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi131547Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371289Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631277Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191102Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv621033- 61994
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja106708