Kirjoitan tähän hiukan aiheesta, kun iäkäs äitini on ruvennut ottamaan sen keskusteluissa esille viimeisen vuoden aikana. Esimerkiksi tähän tapaan: "Ennen minäkin olin tiedeuskovainen, mutta nykyisin ymmärrän miten tiedemiehet ei paljon mitään ymmärrä vaikka luulevat tietävänsä kaiken." Tästä on melkein riidantapaisiakin keskusteluja saatu aikaan, kun on tuntunut että on pakottava tarve vähän oikoa terminologiaa ynnä harhaluuloja siitä mitä tiede oikeasti on.
Ja ettei tarvitse kysyä, ei, äitini ei ole kreationistiksi ruvennut. Ja hänen käyttämänään termi tuntuu pysyvän hiukan metaforisemmalla tasolla kuin tämmöisten palstojen kreationistijänkkääjillä. Hänen sanomanaan se tuntuu tarkoittavan sitä, että "tiede-usko" muistuttaa dogmaattista uskonnollista uskoa, ei että se olisi uskonto sanan varsinaisessa merkityksessä.
Äitini määritelmän mukaan tähän tiedeuskovaisuuteen kuuluu myös se, että sillä on omat "ylipapit," jotka valvovat että ihmiset uskovat monoliittisiin, dogmaattisiin tieteen julistamiin tosiasioihin, ymmärtämättä kuinka he kerskassaan eivät ymmärrä olevansa väärässä, ainakin useimmissa asioissa. Ja että nämä ylipapit yrittävät tunkea uskonnon alueelle - Enqvistin hän on maininnut nimeltä. Eihän semmoiset saa typerine dogmaattisine tiedeuskoineen tunkea filosofian tai maailmankatsomuksen puolelle selittämään tieteen sokaisemia materialistisia käsityksiään, tämä oikeus pitäisi varata vain mystikoille.
Hän myös on ruvennut kuuntelemaan Radio Dein raamattuliteralistista ja muuta hömppää ilta- ja yökaudet, kun ei saa kivuiltaan nukutuksi. Olen joskus kysynyt asiasta, ja käsittääkseni hän ei varsinaisesti usko siihen, ainakaan enimmältä osin, mutta kokee sen muuten vetoavan häneen mytologiakokoelman mystifioinnilla ja välillä pseudoasiaalisuutta tavoittelevilla selityksillään, jotka perustuvat "tieteelliseen Raamatuntukimukseen." Mystiikka is the right way, varsinkin kun vertaa tuhmaan tiedeuskovaisuuteen, jonka pauloista hän on onneksi mielestään päässyt karkaamaan parempaan , hengelliseen ja "kokonaisvaltaiseen" (mitä se tarkoittaneekaan) käsitykseen.
En oikein tiedä, minne olen tämän kirjoituksen kanssa menossa. Halusin vain kertoa tämmöisen yksittäisen tapauskeissin aiheesta, kun tämä tiedeuskovaisuus (tai palstan terminologiassa evouskovaisuus) on aihe, jota täällä aika paljon puidaan.
Nk. "Tiedeuskovaisuus"
Nimi_ja_Merkki
4
<50
Vastaukset
- tieteenharrastaja
No, nyt olet sen kertonut:
"Halusin vain kertoa tämmöisen yksittäisen tapauskeissin aiheesta, kun tämä tiedeuskovaisuus (tai palstan terminologiassa evouskovaisuus) on aihe, jota täällä aika paljon puidaan."
Toivottavasti sinulle tuli parempia olo, Muuhunhan tuollaiset "keissit" eivät vaikutakaan. - kvasi2
Onko äitisi tieteen harrastaja?
- joo-0
Kaikki ovat "tiedeuskovaisia". Vannoutuneinkin kreationisti nöyrtyy sairauden edessä ja hakee apua tieteeltä.
- joo-0
Ja tuo "tiedeuskovaisuus" on vain yksi iso uskovaisten projisointi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762284Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe391809Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi141596Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2371308Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu631305Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas191113Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv631058- 621018
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja108743