Kun juutalaiset saivat 70 vuoden maanpaon

Danielin_aikaan

niin mistä syystä saivat tämän vähän sitten loppuneen noin kahden vuosituhannen maanpaon, ja nähdään Jumalan uskollisuus juutalaisia kohtaan hyvänä paimenena, ja juutalaiset ovat pystyneet jälleen palamaan luvattuun maahansa eli Israeliin ja asuttamaan sen lähes koko luvatun maan alueella, Gazaa lukuunottamatta, ja samoin Länsirannalla on juutalaisille vihamielisiä alueita, kuten voidaan ymmärtää.

Mooseksen kautta juutalaiset tekivät liiton Jumalan kanssa Egyptistä lähtiessään luvattuun maahansa Israeliin, ja toki 40 vuotta autiomaassa olivat sen luvatun maan suoraan ottamisen haltuunsa sijaan, sillä epäusko Jumalan voimaan ja johdatukseen ja siunaukseen sai monet epäröimään sen luvatun maan haltuun ottamista.

Raamatussa on selvä vastaus tähän aloituksen kysymykseen, ja Israelin Herra itki Jerusalemin osaa, kun ei tietänyt mikä sopii rauhaansa etsikkoajassaan, mutta on uskollinen ihan loppuun asti tietysti Israelin Herra, kuten jo Mooseksen kautta annettiin profetiansa juutalaisten takaisin omaan luvattuun maahansa palaamisesta neljältä ilmansuunnalta.

3

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatussa_totuus

      Jumalan kansan asioista suhteessa Jumalaansa, ja samoin myös pakanakansojen suhteesta juutalaisten Jumalaan, ja jo Nooan kautta sai Jaafet kuulla profetiaa Seemin Jumalasta ja suhteestaan, samoin kanaanille annettiin sanat tulevaisuuden profetioissa, ja Israelin luvatussa maassa asuivat kanaanilaiset kun Mooseksen kautta Jumala antoi sen maan juutalaisille. Tärkeintä on tietysti ymmärtää Immanuelin syntyminen Juudan sukukunnasta ja Daavidin jälkeläisenä Beetlehemissä, sillä tämä on evankeliumia juutalaisuudesta ja Jumalalta, eikä kenenkään kannata ohi kulkea ymmärtämättömänä etsikkoajassaan, vaan kiittää ja kunnioittaa ja turvata Israelin Herraan ja Jumalaan ihan elämänsä jokaisena päivänä, kuten hyvä esimerkki on tästä ristiinnaulitun Uhrilampaan toiselle puolelle ristiinnaulitussa ryövärissä, joka sai rangaistuksen roomalaisilta pahantekemisestä, mutta Israelin Herra oli viaton ja syytön, ja kantoi ristinsä ja verensä riittää syntiemme sovitukseksi Isälle Jumalalle varmuudella. Pannaan toivomme Herran armoon ja rakkauteen, ja hyljätään ihmiskunnian hapatukset ja samoin omavanhurskauden likaiset vaatteet, jos niissä on toivomme Jumalan edessä. Vain Jeesuksen veri riittää Isälle, ja anoville annetaan valtaistuimelta elävää vettä ja Pyhän Hengen armolahja ja riittää ihmiselle, toki rakkaus on tärkeää myös ja näin Jeesus omansa tuntee tässä maailmassa juutalaisista ja myös pakanakansoista pelastuksen tielle tulevien kohdalla.

    • Kuuden_päivän_sodasta

      ja Jerusalemin juutalaisten hallintaan tulosta Israelin riemuvuoteen on pian täyttymässä, ja kun juutalainen kansa saa Jeesuksen Herrakseen on se suuri ilopäivä ja elämä kuolleista myös pakanakansoille, sillä tämän maaiman mammonan herra eli Saatana heitetään alas taivaasta, ja taivaassa syntyy suuri ilo siitä syystä, amen, halleluja!

      Maan päälle pahan käärmeen heittäminen tuo sen sijaan hävityksen kauhistuksen ja tietysti Jumalan varjellus on omiensa päällä ja kohdalla täydellinen vaikka monia paha voisikin surmata myös tässä yhteydessä, sillä Israelin Herrassa seuraajillensa on kunnia-asia kantaa uskollisesti ristinsä ja näin päästä Jumalansa valtakuntaan kirkastettuna ja Jumalaansa kirkastaen.

      Meidän ihmisinä on hyvä ymmärtää näitä asioita, kuten ovat Raamatussa opetetut ja annetut, ja pyhitys totuudessa on hyvää siunausta jokaiselle ihmiselle varmuudella, ja juutalaisille annetut ensin ja samoin juutalaisten kautta on pelastuksemme, kuten Jeesus on opettanut Juudan Leijonana, tässä on toivomme ainoastaan Jumalan valtakuntaan pääsyn suhteen. Iloitaan juutalaisuudessa!

    • Uskotaan_Jeesusta

      Uskotaan Jeesusta, sillä on hyvä, kuten teki vain hyvää ja puhui eläviä Jumalan sanoja kaikille juutalaisille, ja apostolinsa tahtoivat jatkaa Herran opetuslapseudessa vaikka ristinsä kantaminen tuottikin ilon lisäksi ahdistusta tässä maailmassa, kuten on kirjoitettu ja antaneet ovat hyvän todistuksensa näistä asioista ja Jeesuksesta ennenkaikkea.

      Uskotaan Raamatun moninainen ilmoitus anoen Pyhän Hengen opetusta ja voitelusta on kirjoitettu tässä yhteydessä ja annetaan jokaiselle anovalle ihan varmasti, toki määrän suhteen on hyvä janota runsaasti Jumalan hyvän ilmoituksen eli Raamatun hyviä sanoja, sillä Jumalan sana tekee työtään vakaasti janoavassa ihmisessä.

      Tunnetaan Israelia ja juutalaisia koskevat profetiat ja asiat, sillä Jeesus on Israelin Herra ja Juutalaisten Kuningas varmuudella, kuten on kirjoitettu ja toimii selvästi kansassaan nykyään myös, kuten luvattuun maahan ovat saaneet juutalaiset palata ja Jerusalem on hallinnassaan, ja lähivuosina väkikiveksi pakanoille Jerusalem nostetaan, ja autuaat ihmiset siunaavat Israelia ja rakastavat juutalaisia ja Jeesusta Herranaan ja Kuninkaanaan. Tässä on hyvä ja pyhä tie jokaiselle ihmiselle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2260
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      39
      1801
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      1581
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1303
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1296
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1111
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      63
      1052
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      1012
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      733
    Aihe