SOPEUTUMIS ELÄKE POIS.

ELÄKE KATTO PITÄIS OLLA JO.
1771
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

on se kumma juttu,että nuo oikeat asiat jää hoitamatta.eivät uskalla edes puhua niistä.suojattuja kähmiöitä.

Äänestä

Kreikalla yli 6000 saarta.Hyvä kun myy.Rahat nyt vaan vähä osaisille jakoon,tiukka valvonta.Ettei kähmiät vie..Sama Suomessa,nuo kähmiät nyt KURIIN JA HERRAN NUHTEESEEN.Veron ne maksaa pieni tuloisetkin,verona raha poikii valiolle.Ei niitä muutama rohmu kaikkia tarvtse.sitten valittaa korkeaa veroa ,pöhköt.Hyötyä ihmisille suurmassa mitta kaavassa.

Äänestä

Se on teknisesti vaikea toteuttaa.

Äänestä

Entisten kansanedustajien sopeutumiseläkkeet pois. Näin pitäisi tehdä.Kukaan ei uskalla tehdä aloitetta.
Nyt olisi miljardööri nallella mahdollisuus ostaa muutama Kreikan saari, ihan vain sijoitusmielessä.

Äänestä

Ainakin ehtoja pitäisi tarkistaa.
Eläkekattoa en kannata, eläkkeethän jokainen työeläkeläinen maksaa itse.

Äänestä

TEKO SYYT AINOA ESTE MUUTOKSILLE..Järjestely kysymys.IHMISEN TEKEMÄT ASIAT VOI MUUTTAA.KAIKKI MUUTTUU.

Äänestä
  • Kaikki muuttuu, toisille paremmiksi ja toisille huonommiksi. SSS-hallituksen ajamat muutokset ovat duunareilta pois.
    Työajan pidennys ilman korvausta on työntekijän elämästä leikkaamista kapitalistin hyödyksi. EN KANNATA! (Osaan kyllä käyttää myös pieniäkin kirjaimia joita persu idiootit eivät osaa.

    Äänestä

Kaikki SÄÄSTÖTALKOISIIN mahdollisuuksiensa mukaan, MYÖS RIKKAAT JA VARAKKAAT!

Entisten kansanedustajien kolme vuotta kestävät 4000€/kk SOPEUTUMISELÄKKEET POIS, jonka jälkeen saavat vielä ansiosidonnaista 1,5-vuotta. Terveet, nuoret ja koulutetut kansanedustajat työvoimatoimistoon työnhakijoiksi niinkuin muutkin kansalaiset!

Missä ovat MAATALOUSTUKIEN LEIKKAUKSET ? Vai onko ne Sipilän toimesta nyt sivuutettu tyystin?

Eläkkeisiin ELÄKEKATTO! Ei kukaan tarvitse ylettömästi rahaa elämiseen.

PERUUTETAAN PÄÄTÄS AUTOVERON ALENTAMISESTA, yksipuolisesti varakkaita hyödyttävänä.

LAPSILISIIN TULORAJAT

LASTEN PÄIVÄHOITOON TULORAJAT. Rikkailla on varaa maksaa kunnallisesta päivähoidosta, palkata yksityisiä hoitajia tai hoitoalan yksityisiä yrittäjiä.

Varakkaiden vanhempien lasten YLIOPISTO- JA KORKEAKOULUOPINNOT MAKSULLISIKSI! OPINTOTUKI JA OPISKELIJOIDEN ASUMISTUKI pois tarpeettomana. Jotta pienituloisten lapset olisi samat mahdollisuudet saada opiskelupaikka ja kouluttautua korkeakoulu-asteella, tulisi pienituloisten perheiden lapsille myöntää avustusta yliopiston PÄÄSYKOKEISIIN VALMENTAVILLE maksullisille VALMENNUSKURSSEILLE.

Jos kaikki terveydenhoidon kustannukset nousevat tätä vauhtia, jäävät köyhimmät Suomessa ilman hoitoa. Jo nyt monet pienituloiset eläkeläiset jättävät lääkkeensä hakematta, kulkevat tiellä ja ajavat liikenteessä puolisokeina ja kuuroina koska ei ole varaa hankkia kuulolaitetta ja uusia silmälaseja. Ihmiset ovat masentuneita, elävät huonolla ravinnolla ja pelkäävät menettävänsä asuntonsa.

Onko porvari kolmikolla lainkaan omaatuntoa olemassa? Miksi olette niin julmia päätöksissänne ja lyötte lyötyjä?

Äänestä

hyvä kirjoutus.kiitos.käyttöön heti.

Äänestä

Sopeutumiseläke on kirjaimellisesti lorvimisrahaa laiskalle.Miksi laiskoille kansanedustajille annetaan moinen mahdollisuus. Hallituksen pitää ottaa pois tää sopeuttamiseläke pois.Rikkaiden eläkkeihin myös puututtava sinne heti eläkekattoraja.Siinä heti pari porsaanreikää hallitukselle tukittavaksi.Joten toimintaa ja leikkauslistaan myös rikkaat, pakolla vaan.

Äänestä

Tällä hetkellä SUURELÄKKEEN saajista(n.10%) käyttää 40% koko eläkepotista. Oikeudenmukaisempi olisi TASAELÄKE kaikille. Laskelmien mukaan tasaeläkkeeseen siirtyminen ei edes laskisi eläkeläisten tuloja, vaan se asettuisi n.2800- 3200 €uron/ kk.haarukkaan. Tasaeläke toisi TASA-ARVON ainakin eläkepäiviksi. Kaikille ei riitä yhteiskunnassa hyväpalkkaisia ja terveellisiä töitä josta voi kerryttää omaisuutta jo työuransa aikana. Siirtymäaika n.5v tarvitaan tietenkin jotta tasaeläkkeelle siirtyvät voivat suhteuttaa tulevat menonsa odotettaviin tuloihinsa. Tämähän ei tietenkään toteudu niinkauan kuin neuvottelupöydän molemmille puolilla istuvat tulevat SUUReläkkeensaajat, tarvitaan siis kansanäänestys asiasta.

Äänestä

ITSELLEEN Vaan nostelevat ja salaa kähmivät lisää etuja.Ammattia valitessa,on pystyttävä miettimään,sopiiko työhön vai ei.Tuo on niin tekaistu eläke,ei päätä,ei häntää.hyi hitto.

Äänestä

sopeutumis eläke on poistettava edustajat ovat virka vapaalla eduskunnassa ollesaan haeva on työtön

Äänestä
  • Tosin nykyyään se on muutettu sopeutumisrahaksi jota voi nostaa 3 vuotta? Tosin jopa eivät itse kansanedustajat tiedä mitä tienaavat plus et jotkut edustajat vastaa et sopeutumiseläke on poistettu, aivan jos oli kyse sopeutumisrahasta herää kysymys miten tyhmiä kansanedustajat on, tosin missä ne viisaat kansanedustajat on kun markasta euroon siiryttinn ja 3 kertaistettiin palkkiot syy saamme parempia edustajia, no nyt herää vain yksi 100 miljardin kysymys, missä ne viisaat?

    Äänestä

laiskoja,piilottelioita,ajan tappajia,osa kansanedustajista.TULOS PALKAUS olis oikein.ei palkkaa jollei tulosta.poissa olot,lomat palkattomiksi.Suomi pieni väki luku maa,100 kansan edustaajaa riittäis.Suur siivous olis tarpeen virkamiehissä,ja muissa lurjuksissa.

Äänestä

POIS tuo eläke jälki perintänä..ITSE EIVÄT VOI PÄÄTTÄÄ TÄTÄ JÄRJESTELMÄÄ.AHNEETHAN VIE VAIKKA RUUAN LAPSEN SUUSTA.KERTOOHAN PITKÄT LEIPÄ JONOT KARUA TOTUUTTA.

Äänestä

EI AKTIIVIMALLILLE.

EI KANSANEDUSTAJIEN SOPEUTUMISELÄKKEELLE.

PAAVO PRESIDENTIKSI.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


KAKSIKYMMENT kirjoitti:

ELÄKE KATTO PITÄIS OLLA JO.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu