SE ETTÄ SUOMI VOISI ANOA NATON JÄSENYYTTÄ EDELLYTTÄISI KAHTA ASIAA JOISTA NATON KANNATTAJAT VISUSTI VAIKENEVAT!
Että Suomi voisi hakea Naton jäsenyyttä olisi seuraavien seikkojen täytyttävä:
A) Kansan selkeän enemmistön tulisi kannattaa Nato jäsenyys hakemusta ja selkeä enemmistö ei ole mikään 50% vaan noin 70% vähintään ja tuota enemmistöä ei koskaan tule.
B) Nato jäsenyys hakemuksesta olisi äänestettävä eduskunnassa jossa vähintään 2/3 osan edustajista olisi puollettava jäsen hakemusta ja tuota enemmistöä ei koskaan tule olemaan.
Nämä asiat eivät täyty nyt, eikä jatkossakaan - SE ON SALETTI!
NATO hakemuksen ehdot ovat
16
<50
Vastaukset
- PelkoSilmissä
JOS noin uskot niin MIKSI toistelet?
Taidat todellisuudessa olla kovin epävarma?- Ughhh
Olen täysin varma tuosta asiasta, mutta täällä on paljon väkeä joilla ei ole tietoa siitä kuinka hakemusprosessi etenisi ja millä ehdoilla Natoon voisi jäsenhakemuksen jättää ja tästä syystä katson aiheelliseksi muistuttaa tosiasioista.
Huolettaako sinua se että oikeaa tietoa asiasta levitetään? - tottttta
Ughhh kirjoitti:
Olen täysin varma tuosta asiasta, mutta täällä on paljon väkeä joilla ei ole tietoa siitä kuinka hakemusprosessi etenisi ja millä ehdoilla Natoon voisi jäsenhakemuksen jättää ja tästä syystä katson aiheelliseksi muistuttaa tosiasioista.
Huolettaako sinua se että oikeaa tietoa asiasta levitetään?Aloituksessa on totuus!
- 159
Tai sitten vaihtoehtona voisi olla:
A) Ei tule kansanäänestystä vaan päättäjät hakevat jäsenyyttä omatoimisesti kuten euron kanssa tehtiin. Toivottavasti näin tapahtuu, niin asiat tapahtuvat yleensä nopeammin.
B) Suomessa on enemmistöhallitus, joten jos kaikki hallitusjäseneet ovat jäsenyyden kannalla, niin on aivan turha edes äänestää eduskunnassa.
Jos homofobinen ja hihhuli läskipallo jaksaa jatkuvasti toistaa "kyllä kansa tietää" niin voi olla varma, että silloin on parasta kun kansanedustajat hakevat jäsenyyttä kysymättä siitä keneltäkään. - prosessitietoa
159 kirjoitti:
Tai sitten vaihtoehtona voisi olla:
A) Ei tule kansanäänestystä vaan päättäjät hakevat jäsenyyttä omatoimisesti kuten euron kanssa tehtiin. Toivottavasti näin tapahtuu, niin asiat tapahtuvat yleensä nopeammin.
B) Suomessa on enemmistöhallitus, joten jos kaikki hallitusjäseneet ovat jäsenyyden kannalla, niin on aivan turha edes äänestää eduskunnassa.
Jos homofobinen ja hihhuli läskipallo jaksaa jatkuvasti toistaa "kyllä kansa tietää" niin voi olla varma, että silloin on parasta kun kansanedustajat hakevat jäsenyyttä kysymättä siitä keneltäkään.Sinulla ei näytä olevan pienintäkään tietoa hakuprosessista.
1) Tasavallan presidentin ja maan hallituksen tulisi yksimielisesti tehdä esitys Suomen Natoon liittämisestä.
2) Kohdan 1. jälkeen järjestettäisiin neuvoa antava kansanäänestys, jossa vaadittaisiin selkeän enemmistön kanta että hakemus voitaisiin jättää.
3) Kohdan 2. jälkeen hallitus antaisi presidentin hyväksymän esityksen eduskunnalle Suomen Natoon liittämiseksi.
4) Eduskunta äänestäisi asiasta ja vaaditaan vähintään kaksikolmasosan kannatus Suomen Natoon liittämiseksi.
Nämä ovat ne hakuprosessin faktat joita ei voi kiertää mitenkään. - 159
Onko noille faktoille joku lähdekin?
- TiltuXCV84
Kaikki vain ei näytä tuota tietävän. Eihän kansanvalistus koskaan ojaan kaada.
- Tiltujen-mukaan
Suomi on jo Natossa.
Miksi jäsenyyttä pitäisi hakea uudelleen?- Mars_ulos
Miksi et mene ulos tai tee jotakin muuta kun täällä aamusta iltaan postaat roskakirjoituksiasi?
SUOMI EI OLE NATOSSA, EIKÄ TULE OLEMAANKAAN.
Mitä enempi sinä ja sinun kaltaiset tänne postaatte huuhaa viestejänne, niin sitä pahemmin vaikeutatte OIKEIDEN JA ASIALLISTEN Nato kannattajien asiaa, niin se menee, mutta sitähän sinä et itse edes huomaa.
Keskustelupalstoilla on se huono puoli että kaltaisesi henkilöt pääsevät sotkemaan asiallistakin keskustelua noilla " Tiltut, Titityy ja ripulipaska" kommenteillanne.
- ERommel
Monia ehtoja on rikottu, ei kannata olla liian sinisilmäinen.
Kansa voidaan ohittaa näppärästi vetoamalla kansalliseen turvallisuuteen.
Isäntämaasopimus on jo pohjana ja sitä on aivan turha vähätellä, kyllä se sitoo ja velvoittaa meitä...eikä siitäkään hiiskuttu halaistua sanaa....puhumattakaan että olisi kysytty kansalta tai edes parlamentilta. - europeiska
Suomi on Naton jäsen jo sekä Unionin jäsenenä osana Natomaita myös unionin jäsenvaltiona yhteisarmeijassa . Unionissa on noin 500 miljoonaa asukasta ja yhteispuolustus . Suomi toki kuuluu Natoon jo oman turvallisuutensakin puolesta . Viro on Natossa kuten huomaatte mitään vaikeutta Viron talous ei koe . Euroopan unionilla on omat yhteiset puolustusjärjestelmänsä mihin Suomikin kuuluu. Itäraja on unionin rajaa laillisesti joten jälkeenjääneet voi lopettaa naurettavat uhoomisensa täällä unionin alueella unionin asukkaille. Kiitos.
- nasaretilainen
Suomi24 on muutettava union 24 .
- hallelu
Ajatella että suomessa käy työssä 14 000 virolaista Naton jäsentä ...on turvallinen olo.
- ilosanoma
NATO NATO NATO NATO NATO NATO NATO NATO NATO NATO NATO SUOMI ON NATOSSA SUOMI ON NATOSSA
Suomi on allekirjoittanut Nato isäntämaa sopimuksen, mikä tarkoittaa että puolustusvoimain komentaja voi pyytää natolta apua sopimusehtojen mukaisesti. Käytännössä Suomella on jo jalka Naton eteisen oven välissä vaikkei isäntämaa sopimus edellytä varsinaista Natojäsenyyttä.
- mou_nato
suomi on natossa, ja pelkästään virolaisia natoraksaduunareita on suomessa n. 10 000. vastapalveluksena suomi tarjoaa kenttäarmeijansa baltian käyttöön.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m2805411- 704996
Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o1234375Rakkaalle miehelle
Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest484116- 513830
Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä363707- 413428
SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo873097Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv672958Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu232698