Kuten tiedämme lohikäärme on taitava harhaanjohtaja. Vetoan kristikuntaan. Älkää antako pikkusormeakaan lohikäärmeelle. Selasin nettiä. Törmäsin vetoomukseen, jossa vaadittiin tasapuolista debattia ennen "Evoluutiobiologia"-kirjan julkaisua.
> Perussanoman "Evoluutiobiologiaan" myös kriittinen puheenvuoro
Vetoamme Suomen Raamattuopiston Säätiön (SROS), Sanansaattajien ja Lähetysyhdistys Kylväjän yhteiseen kustantamoon Perussanomaan, ettei se julkaisisi syksyksi 2010 suunniteltua "Evoluutiobiologia"-kirjaa sen nykymuodossaan. Mainosten mukaan kyseessä olisi kahden teistisen evolutionistin eli kehitysopin kannattajan (teologi-arkeologi Eero Junkkaala ja lääketieteen professori Jorma Toppari) käymä vuoropuhelu ilman evoluutiokriittistä puheenvuoroa - luomisopillisesta eli kreationistisesta tunnustuksesta puhumattakaan.
Näiden "viidesläisten" lähetysjärjestöjen yhteispolitiikkaa viitoittavat kustantamon uudistuneet kotisivut, linjatessaan tieteen ja uskon suhteet uudeksi painopisteeksi: "Perussanoma Oy on täyden palvelun kristillinen kirjatalo. Tuotantomme on monipuolista ja laajaa, vuosittain kustannamme noin 40 kirjaa. Erityisesti panostamme kirjoissamme uskon ja tieteen sekä uskon ja ateismin rajapintojen tarkasteluun."
(http://www.sro.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=508&Itemid=125) "Evoluutiobiologia" jatkaisi uutta teemasarjaa otsikolla: "Ja Jumala loi tieteen", jonka ensimmäisessäkin osassa "Kosmologia" (2009) kristillistä uskonpuolustusta eli apologetiikkaa jo tähditti niin ikään teististä evolutionismia kampanjoinut rovasti, tähtitieteen harrastaja Risto Heikkilä.
Koska aihe on näin nostettu keulakuvaksi uuden kustannustoimikunnan johdon taholta, on valtava pettymys että kirjat hylkäävät puolustustaistelun yliluonnollisesta luomisesta ja historiallisesta Vedenpaisumuksesta pois "pienen piirin idiosynkrasiana". Kreationismiin viittaavat tieteen havainnot torjutaan sekulaareilla kampuksilla koska niitä ei hyväksytä oikeaoppiseksi tieteeksi. Nyt myös kotipesässä kreationismi torjutaan koska se ei ole oikeaa uskoakaan. "Keskusteluna" Evoluutiobiologia-kirjaa on loukkaus mainostaa, kun nimenomaan vastakkainasettelua ja rajaa nyt pyritään häivyttämään, vaikenemalla kreationismin todisteet agendasta pois.
Topparin haastattelu Perussanoman Elämään-lehdessä (05/2010) ennakoi kirjaa: "Toppari arvostaa uskovia, jotka tulkitsevat Raamattua luonnontieteellisesti. Mutta hän ei itse kykene siihen katsoessaan tieteen tuloksia rehellisen avoimesti. Professorin mielestä kreationismin ja ID:n ongelmana on, että ne etsivät aukkoja evoluutiobiologiasta ja paikkaavat tieteen aukot Jumalan avulla. Alkuräjähdys on tapahtunut miljardeja vuosia sitten, elämä on syntynyt satoja miljoonia vuosia sitten, ihmiskunnan ikä on 30-200 000 vuotta... Ei ole mitään pelättävää. Evoluutiobiologia ei kaada Raamatun arvovaltaa mihinkään. Genetiikan tutkimus on vahvistanut evoluutiobiologian olettamuksia lajien eriytymisestä."
Evoluutio myytiin sikana säkissä. Oppihistorian valossa ymmärtää, miten räikeillä väärennyksillä ja sinisilmäisillä mekanismeilla polveutumisoppia on perusteltu maallikoille. Näitä olivat mm. hankittujen ominaisuuksien periytyminen; Solujen jatkuva spontaani alkusynty valtamerten pohjissa mudasta ja kipsistä; Rekapitulaatio jossa yksilönkehitys kohdussa pikakelaa lajienkehityksen läpi kala-, sammakko- ja matelijavaiheen, jne. Pitkään opetettu "tieto" oli, että myös muille planeetoille olisi kehittynyt elämää. 1960-luvulle saakka opetettiin, että Kuussa kasvaisi sammalen tai jäkälän kaltaisia eliöitä. Nyt kun tiedämme elämän takana olevan DNA-koodin ja informaatio-ohjelman, näyttää evolutionismin läpimurron materialismi lapselliselta. Darwinin "Lajien Synty" -kirjan nimestä huolimatta luonnonvalinta mekanismina selittää vain luotujen (heimotason) eliötyyppien henkiinjäämistä - ei niiden syntyä. Teknisellä tasolla evolutionismin haastaa yliluonnollinen luominen, devoluutio eli rappeutuminen, sekä Vedenpaisumuksena tunnettu katastrofismi.
Edellisen opetusministerin Antti Kalliomäen aikaan kristillisten koulujen toimiluvilla painostettiin kavahtamalla kreationismin opettamista. Jos kustannuspolitiikan takana on kyse diakonian ammattikorkeakoulu DIAK:in säilymisestä ja opettajanvirkojen kohtalosta nykyisen opetusministeri Henna Virkkusen fuusiopäätöksessä, myy Raamattuopisto Raamattunsa hernekeitosta. Toinen vaihtoehto olisi linjata: Totuudenrakkaus on ihanteemme, maksoi mitä maksoi. Meidän ei pitänyt pelätä niitä jotka voivat tappaa ruumiin - miksi siis pelkäämme niitä jotka voivat evätä virat, tutkinnot tai rahat? <
http://www.adressit.com/perussanoma
Lopuksi näkemykseni Jumalan avoimuudesta. Hän loi kasvit ennen aurinkoa, jotta jokaisen olisi helppo luottaa nopeaan luomiseen:)
https://www.youtube.com/watch?v=bLHB_hNk42g
Tiede vs luominen
5
<50
Vastaukset
- jyrki_soini
Oletettu evoluutio ei ole voinut mahtua mihinkään väliin, koska Luoja on säätänyt luomakunnalleen aikaa 6000 1000 vuotta. Tämä tarkoittaa, että 1000-vuotinen sapatti voi alkaa hyvin pian.
Jotta keskustelu olisi tasapuolista, pitäisi siinä tuon avauksen logiikan mukaan olla mukana kaikkien muidenkin luomismyyttien kannattajia.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_creation_myths- TiivistäTarinaa
Kyllä Genesiksen tarjoamissa puitteissa riittää ihmettelemistä ja tutkittavaa, kertoohan se ainakin kolme suurta muutoksesta: ensin älyn ja tietoisuuden lisääntyminen ( self-image, Itsen tiedostaminen). Toinen suuri muutos liittyy fysiologiaan: pystykävely ja sen aiheuttamat synnytysvaikeudet on peräti alleviivattu. Viimein kulttuurinen muutos: siirtyminen luonnonvaraistaloudesta viljelyyn. Kaikki tämä on kerrottu kuin ohimennen, muutamalla virkkeellä. Komplimentit siitä.
Tiede ei kumoa Luojaa, koska Luoja on tiedon lähde. Ihmiskunnan historia ja tutkimus tukevat Raamatun ilmoituksia. Kiinan merkistö perustuu raamatulliseen luomiseen.
https://www.youtube.com/watch?v=6tSD49zRZxg
Genesis 11:1-9 Ja kaikessa maassa oli yksi kieli ja yksi puheenparsi. Kun he lähtivät liikkeelle itään päin, löysivät he lakeuden Sinearin maassa ja asettuivat sinne. Ja he sanoivat toisillensa: "Tulkaa, tehkäämme tiiliä ja polttakaamme ne koviksi." Ja tiiltä he käyttivät kivenä, ja maapihkaa he käyttivät laastina. Ja he sanoivat: "Tulkaa, rakentakaamme itsellemme kaupunki ja torni, jonka huippu ulottuu taivaaseen, ja tehkäämme itsellemme nimi, ettemme hajaantuisi yli kaiken maan." Niin Herra astui alas katsomaan kaupunkia ja tornia, jonka ihmislapset olivat rakentaneet. Ja Herra sanoi: "Katso, he ovat yksi kansa, ja heillä kaikilla on yksi kieli, ja tämä on heidän ensimmäinen yrityksensä. Ja nyt ei heille ole mahdotonta mikään, mitä aikovatkin tehdä. Tulkaa, astukaamme alas ja sekoittakaamme siellä heidän kielensä, niin ettei toinen ymmärrä toisen kieltä." Ja niin Herra hajotti heidät sieltä yli kaiken maan, niin että he lakkasivat kaupunkia rakentamasta. Siitä tuli sen nimeksi Baabel, koska Herra siellä sekoitti kaiken maan kielen; ja sieltä Herra hajotti heidät yli kaiken maan.
Kielten synty tukee Raamattua.
http://www.bibelfokus.se/fi/node/226
Ps. Raamattua ei kande tuomita ennakolta.
- iloinen_naurajaa
Luominen? LUOMINEN? Vittu, evoluutio on KARU TOTUUS saatana!!! :-):-):-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1672021
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo351439Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1321144Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe55866- 55836
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol250794Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen19779Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S16722Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58703Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis195617