Pääministeri Sipilä jatkaa rikkaiden suosimista

taaltapesee

Mikä meillä Suomessa mättää, kun vain rikkaille myönnetään verohelpotuksia? Kaikista pahinta on, että rikkaiden verohelpotukset otetaan köyhimpien kansalaisten laihoista rahapusseista.

Esimerkiksi rikkaita suosiva pääomavero puolitettiin Esko Ahon ollessa pääministerinä ja Iiro Viinasen ollessa valtiovarainministerinä 1990-luvulla. Yhteisövero pudotettiin hiljattain 20 prosenttiin.

Nämä valtion menettämät miljardit eurot kiskottiin kaikkein köyhimmiltä kansalaisilta kulutusverojen ( arvonlisäveron ym.) korotuksina.

Sipilän hallitus jatkaa surkean maineen saaneen keskustalaisen Ahon jäljillä inhimillisen oikeustajun tuhoavaa budjettipolitiikkaa. Sellainen peli ei voi jatkua enää kovin kauan edes Suomessa.

7

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Olenkosmonautti

      Rikkaan on hyvä suosia rikasta, tällä tavoin pysyy porukassa ja kuulee kaikki tuorreimmat juorut.

    • VääräPuu

      Eihän yhteisövero ole mikään henkilökohtainen vero vaan firman tuloksesta menevä vero. Ja sen yhteisöveron vähennyksen teki edellinen hallitus, Urpilainen vastuuministerinä. Siitä tuloksesta jaettavat osingot ovat henkilökohtaisia. Oppositiossa ollessaan Sipilä sai aikaan muutoksen edellisen hallituksen osinkoverouudistukseen, joka olisi tarjonnut suurimpien ja rikkaimpien listaamattomien yritysten omistajille kevennetyn osinkoverotuksen.

      Eli aloittaja haukkuu väärää puuta.

    • Pitkäaikatyötön

      Köyhille myönnettävät verohelpotukset ovat tosiaan aika vähäisiä. Jos katsotaan yle-veroa, vapautetaan verosta, mikäli vuositulot jäävät alle 7.500 euron. Tämä tarkoittaa 625 euron bruttotuloja kuukaudessa, joten 705 euroa työmarkkinatukea tai peruspäivärahaa sekä 746 e takuueläkettä ansaitseva maksaa veroa. Niinpä vapautusta ei kovin moni köyhä saa. https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Maksaminen/Ylevero
      Toisaalta tilanne juuri ennen yle-veroa oli se, että jokainen tv-maksuun velvoitettu kotitalous maksoi tuloistaan riippumatta yli 250 euroa vuodessa. Yle-veron suuruus jää välille 51-143 euroa. Edellisen hallituksen aikaansaama muutos veroksi oli merkittävä helpotus itselleni, kun yksin asuvan työttömän vuotuinen yle-kustannus romahti noin 200 euroa pienemmäksi. http://www.finlex.fi/fi/esitykset/he/2012/20120028

    • Nurmoonjaakoo

      Tässä taas yksi esimerkki maamme laiskojen pummiloiseläjien tyhmyydestä.

      Köyhät eivät todellakaan maksa itse mitään verja.
      Verot maksavat heidän elättäjänsä eli tavalliset työssäkäyvät ahkerat ihmiset jotka eivät koskaan itse loisi toisten tuloilla.
      Olisiko jo aika tukkia tämän yhden pummin turpa joka täällä koko ajan rienaa suomalaista työssäkäyvää kansanosaa kiittämättömänä saamastaan elättirahasta.
      Tuollaiset kouluttaautumattomat juopot pitäisi lähettää taas Sipifiahan.

    • missämennään

      Ymmärrän kyllä rikkaiden suuttumuksen kun on tahallaan työttömiä ja muuten ihmisiä jotka eivät ota elämästään vastuuta.Kummasti vaan jotkut onnistuvat elämään yhteiskunnan varoilla.
      Rikkaat ovat yleensä perineet ylellisyytensä.Koulutetut myös päästessään hyvään asemaan ovat tolkuttoman suuresti palkattuja. Eikö vähän vähemmän liksaa olisi oikeudenmukaisempaa tässä maassa.
      Päättäjät herätys,tasapainottakaa näitä tuloja.ei rikas tarvitse lisää vaan etenkin työnsä tehneet pienipalkkaiset.Kokeako teidän pitää jopa ahdinkoa ennen kuin tajuatte.

    • mietis_itse

      Mitä hyötyä nyt on antaa rahaa köyhille, sekaisinhan ne menisivät ja joisivat itsensä teholle.

      • hyiolokoon

        Köyhät ovat jo valmiiksi sekopäitä ja kaiken lisäksi haisevat pahoilta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2217
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1786
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      13
      1547
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1289
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      63
      1277
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      19
      1102
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1033
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      61
      994
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      106
      708
    Aihe