Uskonnon uhri

ihmisoikeus

Asian Bibi on pakistanilainen kristitty nainen. Hänelle on julistettu Pakistanin oikeudessa kuolemantuomio jumalanpilkasta. Asia Bibi on kuitenkin syytön. 2000-luvulla useita pakistanilaisia kristittyjä on haastettu oikeuteen väitetyistä islaminpilkkatapauksista. Yleensä syytökset ovat tekaistuja.

Asia Bibi on ollut vangittuna jo viiden vuoden ajan. Hän on ollut koko sen ajan eristyssellissä muslimivankien ja jopa vanginvartijoiden väkivaltaisuuden takia. Hänen terveydentilansa on heikko. Hänen perheensä on joutunut piiloutumaan väkivaltaisten uhkausten takia. Jopa Asia Bibin asianajat ja heidän perheensä ovat saaneet tappouhkauksia.

Asia Bibin tapaus on politisoitunut. On pelkona, että hänen vapauttamisensa aiheuttaisi väkivaltaisia levottomuuksia ja jopa salamurhiin. Punjab-osavaltion kuvernööri Salman Taseer ja vähemmistöministeri Shahbaz Bhatti salamurhattiin vuonna 2011 kun he olivat tukeneet Asian Bibiä.

Asia Bibille on viimein määrätty ensimmäinen kuuleminen Pakistanin korkeimmassa oikeudessa. Vetoomus jumalanpilkkatuomion ja sitä seuranneen kuolemantuomion kumoamiseksi kuullaan keskiviikkona 22. heinäkuuta 2015 kello 9 aamupäivällä Lahoressa.

Asian tapaus on aiheuttanut vahvoja reaktioita Pakistanin ääri-islamistien keskuudessa, jotka ovat julistaneet noin 4500 euron tapporahan Asian Bibistä. Vaikka oikeus vapauttaisi Asian, niin hänen henkensä on vaarassa.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2015/07/pakistanilainen-nainen.html

2

162

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • parannuksentielle

      eipä ole tullut kommentteja, kun on kyse oikeasta uskonnon uhrista eikä vain siitä että joku on närkästynyt kun häntä herätellään synnin unesta ja kenties suoranaisesta rikollisuudesta Jeesuksen opetuslapseksi ja iankaikkisen elämän osalliseksi niin että voisi toisiakin johdattaa Maailman Vapahtajan lunastuslähteelle Golgatan sovintouhriverellä valkaistavaksi.

    • Kerro.loppuun

      Miten tämän naisen on käynyt? Peruttiinko kuolemantuomio?
      Pitää kertoa meille myös lopputulos, eikä jättää tarinaa kesken!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      70
      1101
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      12
      939
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      61
      910
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      62
      818
    5. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      760
    6. 57
      697
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      60
      627
    8. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      627
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      67
      606
    10. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      596
    11. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      23
      594
    12. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      30
      565
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      50
      559
    14. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      510
    15. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      35
      509
    16. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      505
    17. En usko enää

      rakkauteen.
      Ikävä
      72
      486
    18. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      18
      484
    19. Miten voit tykätä

      Jos samaan aikaan haluat pysyä mahdollisimman kaukana?
      Ikävä
      40
      457
    20. Mitä sulle

      Kuuluu?
      Ikävä
      24
      439
    Aihe