Työttömät pämppäävät Ylöjärvellä!

Lähettiinpämppää

Ihmettelen Ylöjärven työttömiä naisia ja miehiä, jotka ostavat monta kertaa viikossa kaupoista kaljalaatikoita, tupakkaa, pelaavat tuntikaupalla hedelmäpelejä ja ostelevat Veikkauksen pelejä. Miten ihmeessä näillä työttömillä on rahaa ostella jatkuvasti kalliita 24-kaljapackeja, useita tupakka-askeja ja pelailla Lottoa, jos ihminen ei käy töissä? Olemme puolisoni kanssa kunnollisia, työssäkäyviä ihmisiä. Ja meillä ei ole varaa 24-kaljapackeihin, tupakkaan, hedelmäpeleihin ja Veikkauksen peleihin.

Paikallislehdessä uutisoitiin työttömien uudesta, Ylöjärven seurakunnan ylläpitämästä kahvilasta Asemantiellä. Jutusta jäi se kuva, että työttömien uusi kahvila onkin joittenkin tyyppien mielestä huono juttu. Jos työttömiä pämppää Ylöjärvellä yli 1000, niin kait niitä kahteen kahvilaan riittää istuskelemaan?

Hakevatko nämä paikkakunnan työttömät aktiivisesti töitä? Vai onko ammattiliiton päiväraha parempi kuin työssäkäyvän palkka? Osa tuntuu olevan aika kaljaan menevää porukkaa. Kannattaisiko työttömien käyttää runsas, 24/7 vapaa-aika opiskeluun?

Ja työttömien pitäisi kiinnittää enemmän huomiota omaan ulkonäköönsä. Työhaastattelussa tyypillä pitää olla siistit vaatteet ja huoliteltu ulkoinen olemus, jos aikoo saada töitä. 24-kaljapackin hinnalla saa jo hiustenpesun ja leikkauksen. Tyypit voisi myös käydä suihkussa kerran päivässä, jottei haise tupakalle, hielle ja vanhalle viinalle. Jos olisin työnantaja, en varmasti uskaltaisi ottaa likaista, epämääräisen hampuusin näköistä tyyppiä töihin!

14

79

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Provoilua

      Että tällainen provo tällä kertaa...

    • Justiina670

      Samaa olen miettinyt monesti.
      Eräällä kadunpätkällä missä kaksi pitkää taloa ja monen monta rappua.
      Joka toisella kaljakeissi kädessä ja joka kolmannella tupakka huulet sa.
      Mulla ei oo ainakaan varaa

    • EdesVähänKannustavuutta

      Työttömyydessä kysymys on hallituksen valitsemasta politiikasta joka ajaa sumeilematta työnantajaleirin toiveita. Työttömien reservi pidetään suurena syystä että se "kuulemma" pitää palkkavaatimukset kurissa ja varmaan näin onkin mutta kenen etua se ajaa? Yhteiskunnan tasolla se tulee tosi kalliiksi niin suoranaisesti kuin välillisestikin. Kekkosen aikaan kasattiin hätätilahallitus joka järjesti työttömille hätäaputöitä ja silloin maaginen raja oli 50 000 työtöntä. Toinen mikä vaikuttaa työttömien määrään on tukipolitiikka. Nykyisellä malli käytännössä estää osaa ihmisistä työllistymästä enkä oikein voi syyttää siitä ihmistä joka ei lähde töihin jos se ei loppupeleissä näy mitenkään elintasossa.

      Ei riitä, että työttömyyskorvauksen päälle saa tehdä muutamalla satasella töitä ilman korvauksen vähentymistä jos pieni työllä hankittu tulonlisä kompensoidaan muissa avustuksissa, joita saa lähes jokainen työtön toisin sanoen viivan alle ei jää työstä käytännössä mitään. Jokainen tietää miten homman tulisi toimia joten en siinä nyt lähde opastamaan.

    • Tiedän

      Pitkäaikaistyöttömyys syrjäyttää ja masentaa ihmisen.Ei silloin mielenkiinto yllä siisteyden ylläpitoon ja se helpotusta mielialaan saadaan viinasta tupakasta ja muista addiktioista.Jotka taas johtavat syvempään masennukseen pitkällä aikavälillä.

      • lenkillejacvkuntoon

        Mitenkäs se viina ja tupakka auttaa työnsaantia? Syrjäytyminenkin on monesti itse aiheutettua. Ylöjärvellä on paljon ns. "elämäntapatyöttömiä", jotka käyttävät aikansa ja rahansa kaljanjuontiin ja savutteluun. Koko elämänhallinta on ihan retuperällä. On turha kuvitella, että joku työnantaja olisi kiinnostunut tämmöisiä tyyppejä rekrytoimaan töihin.

        Työttömien tulisi hakeutua omaehtoisesti opiskelemaan, ryhtyä kuntoilemaan ja hakea aktiivisesti töitä. Myös CV:n pitää olla kunnossa. Lyhyitäkin työkeikkoja ja sijaisuuksia pitää ottaa vastaan, koska määräaikaisuuksista aukeaa usein vakityö. Nykyään vain fyysisesti ja henkisesti hyväkuntoinen ja aktiivinen henkilö saa töitä.

        Kyllä työssäkäyviä tyyppejä pistää vihaksi semmoiset tyypit, jotka vaan vetää kaljaa ja norttia. Rahaa tulee ammattiliitosta, Kelasta ja sossusta mitään tekemättä.


      • Tämäkin

        Kyllä mä olen sitä mieltä että työnsaanti on kiven alla vaikka olisi kuinka hyvin tehty CV,ei ongelmia alkoholin kanssa ja tupakoimatonkin olisi.
        Työttömyys on tosiasia ja koskettaa myös "kunnollisia".Pitkäaikaistyöttömäksi silloin joutuessaa voi helposti sortua viihteelle jaksaakseen pettymykset työnhaussa.


      • Humanismia

        Itse katson asian näin, että kouluttamattomilla tai ihmisillä, jotka eivät kykene hakemaan uutta koulutusta, on näköalat työmarkkinoilla olemattomat. Monilla aloilla ei ole enään pysyviä työpaikkoja, vaan työ on määräaikaista ja siihen ei moni yli 50 vuotias sopeudu jo ihan ymmärrettävän jaksamisen takia. Mielestäni loppujenlopuksi pieni ja näkyvä osa joka kylässä on alkoholisoituneita katukuvassa näkyviä ihmisiä. Itse olen pakertanut 40 vuotta työelämässä ja maksanut verojani mm. näiden ihmisten auttamiseksi. Oletko selvillä, miten Ylöjärven kunnallinen päihdehuolto on järjestetty? Oma mielipiteeni on näin, että syrjäytyminen on kauhea henkilökohtaisen elämän menetys, johon nykyinen kylmäkiskoinen yhteiskunta ja ihmisten koventuneet arvot eivät anna apua. Maksan aina mielelläni veroja, jos heikoimpia autetaan.


      • latz

        Mielestäni työttömän kannalta juominen vaan lisää syrjäytymistä ja lisää ongelmia ja vähäinenkintyönsaanti vaikeutuu.Ei se alkoholi murheeseen,suruun ja vaikeuksiin auta.Tottakai työtön voi tuntea itsensä yksinäiseksi ja baariseura auttaa mutta siitä voi olla nopea tie alkoholisoitumiseen.Aina voi ulkoilla,käydä kirjastossa,tavata ystäviä.Niillä juomiseen menevillä rahoilla voi käydä vaikka kahvilassa tai syömässä.Yleensä sellaisen ihmisen,joka alkaa juopotella työttömänä on jo alkoholiongelmaa ennestään.Ei työttömyys sinällään "tee"juoppoja.Joillain ihmisillä vaan on siihen taipumusta.Voi mennä vaikka seurakuntien ystävänpalveluun ja alkaa vanhukselle/maahanmuuttajalle ystäväksi.Minusta juomiselle haetaan aina joku"syy".Se on valinta.Vaatii vähän selkärankaa ja itsekuria,että voi hyödyntää työttömyysaikansa.Alkoholistien hoito tulee hyvin kalliiksi yhteiskunnalle.


    • irtisanottu

      ja nää hampuusit sitten rinnastetaan työttömiin jotka on irtisanottu ilman mitään omaa syyttä ja yrittävät uuteen työhön kovasti hakea, mutta eivät tule valituksi kun saamaa paikkaa hakee satoja muitakin. On varmaan totta, että jotkut ei edes yritä töihin, mutta faktaa on myös se, että jos nämä "hampuusit" yrittäsivät töihin kukaan ei valitse heitä ja se, että työttömiä on moninkertainen määrä suhteessa avoimiin työpaikkoihin.

    • rikastyötön

      Heittääkseni keskusteluun vähän lisää pökköä pesään. Olen kesälomalla _TÖISTÄNI_ ja silti kuljen lava kaljaa kädessä ja tupakka huulessa. Onkohan kyseisellä osapuolella lomaa ollenkaan töistä vai lomat jo käytetty? Vai pitäisiköhä pariskunnan etsiä parempi palkkaisia töitä? :) t. "työttömät"

    • roflomg

      nonni

    • ihmemeininkiaa

      Mielenkiintoista kyllä koska et varmasti keskustelun aloittaja näe kyseisiä ihmisiä talvella -30c "pämppäämässä ja tupakoimassa hedelmäpelejen äärellä" koska nyt on kesä?

    • suomalainenveronmaksaja

      Kuinka montaa työpaikkaa paikkakunnan työttömät ovat hakeneet viimeisen vuoden aikana? Ovatko he hakeneet opiskelupaikkaa, jos työttömyys johtuu siitä, että henkilöllä ei ole kunnon koulutusta?

      Työpaikka ei kävele kotiin kenellekään, vaan töitä on haettava ahkerasti. Samoin tavoitteellinen opiskelu on kovaa työtä, ei siinä laiskat pärjää.

      • justvalmistunutsorvari

        Hienosti artikuloitu herra koulutettu työpaikan haltija. Oletko huomannut tällaista asiaa että nykyään vaaditaan juuri valmistuneiltakin 1-5 vuoden työkokemus. Millä he hankkivat tällaisen jos olet juuri valmistunut ilman työkokemusta?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2195
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      38
      1779
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      12
      1535
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      237
      1283
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      62
      1270
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      17
      1091
    7. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      62
      1027
    8. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      990
    9. Wau mikä kroppa Sofialla

      Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja
      Kotimaiset julkkisjuorut
      104
      700
    Aihe